Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2004, 00:00

Maďarská zahraničná politika bez zmien

Budúci maďarský premiér Ferenc Gyurcsány verí v kontinuitu maďarskej zahraničnej politiky aj po nástupe novej vlády. Uviedol to na rokovaní s ministrom zahraničných vecí a predsedom Maďarskej socialistickej strany László Kovácsom. Gyurcsány vysoko ocenil výsledky zahraničnej politiky vlády premiéra Pétera Medgyessyho a jej pokračovanie označil za najlepšie riešenie. "Cieľom maďarskej zahraničnej politiky už nie je vstup do Erurópskej únie, ale presadenie záujmov maďarského národa v únii," uviedol po stretnutí Kovács, ktorý v októbri odstúpi z postu šéfa maďarskej diplomacie aj z funkcie predsedu strany a stane sa eurokomisárom. "Členstvo v EÚ zvýšilo medzinárodnú prestíž Maďarska. To pomôže pri presadzovaní záujmov všetkých Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline," dodal. Podľa šéfa maďarskej diplomacie únia má záujem, aby Maďarsko malo dobré a vyvážené vzťahy so susednými štátmi. "Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Ukrajina ešte nie sú členmi EÚ a Maďarsko má záujem na rýchlej integrácii týchto štátov," konštatoval.
Vládna koalícia verí, že prezident Ferenc Mádl poverí zostavením vlády Gyurcsányho 27. septembra. "Tento kandidát má väčšinovú podporu v parlamente. Poslanci Maďarskej socialistickej strany aj Zväzu slobodných demokratov jeho kandidatúru určite podporia," vyhlásil Kovács. Gyurcsány chce dynamickú vládu, ktorá urýchli hospodárske reformy. Socialisti veria, že Gyurcsány pomôže ich strane dostať sa z defenzívy, do ktorej sa v posledných mesiacoch dostala. Opozičný FIDESZ bývalého premiéra Viktora Orbána podľa prieskumov verejnej mienky neustále zvyšuje svoj náskok pred socialistami. Ozvali sa však aj kritické hlasy, keď ľavicové krídlo socialistickej strany označila Gyurcsányho za nevyhovujúcu osobu na vedenie ľavicovej strany. Narážali pritom na Gyurcsányovu podnikateľskú minulosť, keď v procese privatizácie v 90. rokoch získal majetok odhadovaný na niekoľko miliárd forintov. Gyurcsányho zvolil koncom augusta mimoriadny zjazd socialistickej strany za kandidáta na premiéra po demisii Pétera Medgyessyho.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.