NASA objavila na Mesiaci stratený indický modul
Zhruba tri mesiace po neúspešnej indickej misii na Mesiac objavila americká vesmírna agentúra NASA zvyšky tohto bezposádkového zariadenia.
Zhruba tri mesiace po neúspešnej indickej misii na Mesiac objavila americká vesmírna agentúra NASA zvyšky tohto bezposádkového zariadenia.
Americká spoločnosť Space X podpísala v roku 2014 kontrakt s NASA na prepravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vo výške 2,6 miliardy dolárov.
V auguste objavil čínsky lunárny rover Nefritový králik 2 niečo podivné na druhej strane Mesiaca. Záhadnú látku, ktorú čínska vesmírna agentúra označila ako „gélovitú“ a „farebnú“.
Niekdajší Sovietsky zväz si v pretekoch o dobývanie vesmíru pripísal nejedno prvenstvo, jedným z nich sú aj prvé snímky odvrátenej strany Mesiaca. Postarala sa o ne sonda Luna 3, ktorá ich kúpila 7. októbra 1959.
Dvaja astronómovia z University of Cambridge a University of Columbia navrhli plán akéhosi výťahu medzi Mesiacom a Zemou.
Indická lunárna sonda Čandrájan-2 zamerala pristávací modul Vikram, ktorý sa v piatok na Mesiaci neúspešné pokúsil o pristátie. Oznámila to Indická organizácia pre kozmický výskum (ISRO). Modul objavili kamery sondy, ktorá obieha okolo Mesiaca. V akom stave modul je, indickí vedci zatiaľ nevedia.
Indické vesmírne stredisko v piatok večer stratilo kontakt s modulom sondy Čandrájan-2, ktorý mal pristáť na Mesiaci. Modul Vikram bol v čase výpadku komunikácie len dva kilometre nad mesačným povrchom. Podľa priameho prenosu z kozmického centra ISRO indickí experti situáciu analyzujú.
India sa dnes pred polnocou môže stáť štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Podľa indickej vesmírnej agentúry ISRO by medzi 22:00 a 23:00 SELČ mal na lunárny povrch dosadnúť modul Vikram indickej sondy Čandrájan-2 (Mesačná loď 2), ktorá sa zo Zeme vydala na cestu 22. júla.
Pôsobí na našu dušu, telo i vzťahy. Ako konkrétne sa rôzne fázy mesiaca podpisujú na tom, čo cítime a robíme?
Človek na Mesiac nevkročil od roku 1972. Napriek tomu možno povedať, že je na ňom pozemský život.
Izraelská sonda Berešit, ktorá v apríli havarovala pri pokuse pristáť na Mesiaci, mohla na zemského súputníka priviezť život. Nevydarené pristátie mohli prežiť extrémne odolné organizmy nazývané pomalky, ktoré boli súčasťou nákladu sondy, napísal magazín Wired.
Nasledujúci krízový scenár vymysleli inžinieri z americkej NASA, pri príležitosti 50. výročia pristátia na Mesiaci si jeho riešenie môžete vyskúšať v interaktívnej podobe.
Uplynulo už 50 rokov od pristátia na Mesiaci, rad veci sa ale v raketách nezmenil. "Trebárs raketové motory. Majú lepšie materiály, riadenie práce alebo elektroniku, ale rozdiel vo výkone je v porovnaní s érou Apolla len v rade percent. Alebo kozmická toaleta," približuje zástupca Česka v Európskej vesmírnej agentúre (ESA) Ondřej Rohlík.
Americkí astronauti, ktorí pred 50 rokmi navštívili Mesiac, na ňom okrem svojich stôp nechali aj viacero predmetov. Niektoré tam museli zostať, niektoré nie.
India dnes úspešne vyslala do kozmu sondu Čandrájan-2 (Mesačná loď 2), ktorá sa v septembri pokúsi mäkko pristáť na Mesiaci, čo sa doteraz podarilo len Spojeným štátom, Rusku a Číne. Štart rakety GSLV Mk.3 prenášala indická vesmírna agentúra ISRO naživo cez internet.
Videonahrávky, ktorých nového majiteľa aukčná sieň nemenovala, majú spolu dve hodiny a 24 minút.