Stážista NASA ich kúpil za 218 dolárov. Dnes sa nahrávky prvých krokov na Mesiaci predali za vyše milióna
Videonahrávky, ktorých nového majiteľa aukčná sieň nemenovala, majú spolu dve hodiny a 24 minút.
Videonahrávky, ktorých nového majiteľa aukčná sieň nemenovala, majú spolu dve hodiny a 24 minút.
Biely dom vydal vyhlásenie oznamujúce, že je odhodlaný znova nastoliť dominantné postavenie USA vo vesmíre.
Pre prípad neúspechu misie Apollo 11 mal prezident Nixon pripravený smútočný prejav, ktorý by prečítal svetu. Telá astronautov by zatiaľ pravdepodobne čakal veľmi pomalý rozpad na prach. V praxi našťastie dopadlo všetko inak - avšak obavy o život posádky panovali v NASA aj po návrate na Zem.
Dnes je 50 rokov od chvíle, keď pristála posádka Apolla 11 na Mesiaci.
Americký prezident Donald Trump chce, aby sa astronauti vrátili na Mesiac. Jeho ambiciózny plán však čelí impozantným politickým, finančným a technickým výzvam.
O pristátí na Mesiaci ste pravdepodobne v posledných dňoch počuli veľa. Ale poznáte ho do detailu?
Pred päťdesiatimi rokmi odštartovala k Mesiacu loď Apollo 11. V ten deň bol na myse Canaveral aj vtedajší reportér Mladej Fronty a dlhoročný propagátor vedy a výskumu vesmíru Karel Pacner. Aké to bolo stať sa svedkom tejto historickej udalosti rozprával v relácii Rozstrel.
Pristátie človeka na Mesiaci bolo najsledovanejšou udalosťou v histórii ľudstva. Napriek tomu sa nájdu fotografie, ktoré ste zrejme doteraz nevideli.
Po povrchu nášho najbližšieho prírodného satelitu sa do dnešného dňa prechádzalo 12 ľudí. Posledný v roku 1972.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil v pondelok svoje plány vyslať do roku 2024 na Mesiac prvú ženu. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Prvá misia, ktorá priviezla ľudí na iné kozmické teleso, bola tá s označením Apollo 11. Cestu jej však vyšliapali predchádzajúce projekty. Jeden z nich teraz zase získava pozornosť. Objavil sa totiž stratený modul z Apolla 10.
Odvtedy, čo ľudia prvýkrát pristáli na Mesiaci, je to už neuveriteľných päťdesiat rokov. A potom v priebehu pár rokov ešte mnohokrát.
NASA vybrala troch komerčných poskytovateľov, ktorí majú na Mesiaci pristávať s vedeckými experimentmi a ďalším nákladom v rámci programu Artemis. Cieľom je vedecké skúmanie a demonštrácia pokročilej technológie na mesačnom povrchu, ktorá má pripraviť cestu pre astronautov na mesačnom povrchu v roku 2024.
Prirodzený satelit Zeme sa scvrkáva, čo podľa fotografií zachytených sondou NASA spôsobuje záhyby v jeho kôre a mesiacotrasenia.
Čínska sonda Čchang-e 4, ktorá ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca, podľa novej štúdie vrhá svetlo na jedno z jeho najväčších tajomstiev. Jej rover objavil horniny, ktoré sa pravdepodobne dostali z vnútra Mesiaca na jeho povrch.
Súkromná americká kozmická spoločnosť Blue Origin sa chystá na Mesiac, vyvíja kvôli tomu pristávací modul, ktorý bude schopný dopravovať na lunárny povrch až 6,5 tony nákladu. Vo štvrtok miestneho času (v noci na piatok 10. mája SELČ) to vo Washingtone oznámil zakladateľ Blue Origin a najbohatší človek sveta Jeff Bezos.