Neúspešní psychopati často končia za mrežami, tí úspešní v politike, hovorí uznávaný psychológ
Psychológ a autor prezradil aj to, ktorý vrcholový politik, dobre známy nám Slovákom, ukrýva psychopatický rys.
Psychológ a autor prezradil aj to, ktorý vrcholový politik, dobre známy nám Slovákom, ukrýva psychopatický rys.
Láska, deti a rodinný život. Ak ste sa vybrali touto cestou, máte dve možnosti. Buď to všetko absolvujete so sobášnym listom, alebo bez neho. V čom je byť manželmi výhodou alebo nevýhodou oproti vzťahu „bez papiera“?
Terapeuti tvrdia, že vzťah dokáže neveru prekonať, no realita je často opačná.
Sedem hlavných hriechov sme si premenovali. Z nerestí sme vytvorili cnosti, a tak sa možno niet čomu diviť, že sa medziľudské vzťahy rozpadajú.
Niektorí preferujú voľnú, iní prísnu, ďalší ochranársku výchovu. Ktorá z nich je tá najlepšia?
Podporné tímy odborníkov, ktoré by pomohli zamedziť aj šikanovaniu, chýbajú. Za všetkým je nedostatok peňazí.
Kam sa stratila rodičovská autorita? Nechránime deti pred krutou realitou života až príliš? Ako dosiahnuť, aby nás poslúchali?
Ich jediným motorom je moc. Doslova posadnutosť mocou a túžbou ovládať. Pre psychopatov vzťahy nič neznamenajú, ľudia sú pre nich iba prostriedok. Človeka dokážu rýchlo zmanipulovať a zničiť. Keď ho stretnete, rada znie: utečte!
Ak ste často smutná, nič sa vám nechce a chcete byť sama so sebou, zbystrite pozornosť. Lebo možno nemáte „len depku“, ale trpíte depresiou. Je v tom totiž rozdiel. Aj o tom nám povedal psychológ Peter Szeliga.
„Je priam strašné pozorovať, ako mnohé dnešné deti nevedia urobiť nič. Ale je to preto, lebo ich rodičia nič doma nenaučili. Rodičia chcú mať dokonalé deti, ale zabúdajú vychovávať,“ hovorí pre denník ABC psychologička a vychovávateľka v škôlke Teresa Rosillo, autorka knihy Zdraví rodičia. Z rozsiahleho rozhovoru pre vás vyberáme tie najzaujímavejšie myšlienky.
S týmito slovami sa stretla už asi každá mama. Psychológ Matej Štepita je tu na pomoc pre rodiny, v ktorých sa tieto pojmy skloňujú častejšie. Pretože sa týkajú ich detí.
Náš život sa kvôli pandémii podstatne zmenil. Súčasnú krízu nemusíme podľa psychológa vnímať iba ako katastrofu, ktorá nám prináša len samé nepríjemnosti.
Extrémny pocit deprivácie môže podľa psychológa navodiť až halucinácie.
Psychologicky sú okrem seniorov ohrozené aj iné skupiny, napríklad mladí ľudia, slobodné matky, ľudia s psychickými problémami.
Dobrý otec vychováva zo svojej dcéry princeznú, zo syna rytiera, a popritom sa k svojej žene správa ako ku kráľovnej. Tak by to malo v ideálnej rodine byť. Väčšinou nie je. Ako to teda je, sme sa opýtali známeho pedagóga a autora zaujímavých myšlienok Mareka Hermana.
Dosť často mávame na svoje deti nereálne nároky. Napríklad chceme, aby sa deti okamžite delili o svoje hračky, okamžite sa za niečo ospravedlnili, pretože nechceme, aby si o nás okolie pomyslelo, že máme nevychované decko.