Koral väčší ako Empire State Building či tajomstvo Vikingov. Toto boli najvýznamnejšie objavy roka 2020
Jedným z úspešných ťahov vedeckého sveta bol bezpochyby mimoriadne rýchly vývoj vakcíny proti covidu-19.
Jedným z úspešných ťahov vedeckého sveta bol bezpochyby mimoriadne rýchly vývoj vakcíny proti covidu-19.
Svet sa v období pandémie koronavírusu spolieha na šikovnosť vedcov, ktorí vyvíjajú život zachraňujúce vakcíny. Koľko toho viete o ďalších vedeckých prelomoch, ktoré sa zapísali do histórie?
V decembri 1831 sa na britskej plachetnici Beagle nalodil mladý prírodovedec Charles Darwin. Po skoro piatich rokoch pristál doma a mal v hlave základy veľkolepej teórie.
Kto je vlastne Samuel a čomu sa venuje?
Medzinárodná komisia ESET Science Award na čele s nobelistom Kipom Thornom vybrala tohtoročných laureátov ocenenia. Výnimočným vedcom slovenskej vedy sa stal Fedor Šimkovic.
Aby chladnička chladila, muselo sa kedysi točiť kľučkou. Vylepšil to až jeden ukrivdený Američan, ktorý pritom s mnohými svojimi vynálezmi predbehol dobu.
Pandemický ročník súťaže L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede pozná svoje víťazky zo Slovenska.
Traduje sa, že penicilín objavil škótsky bakteriológ Alexander Fleming v roku 1928 čírou náhodou, keď mu v dlho ležiacej laboratórnej miske čosi splesnivelo. Do istej miery je to pravda.
Po švédskom vynálezcovi sa volajú ceny udeľované výnimočným ľudským počinom. Alfred Nobel dúfal, že takým bude aj jeho objav dynamitu. Lenže v očiach verejnosti bol kvôli nemu za zloducha.
Tohtoročnú Ig Nobelovu cenu za vzdelávanie v medicíne dostala spoločne skupina svetových lídrov vrátane prezidenta USA Donalda Trumpa, britského premiéra Borisa Johnsona a ruského prezidenta Vladimira Putina, a to za ich postoj k pandémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.
Medzinárodný tím vedcov, medzi ktorými je aj Lukáš Félix Pašteka z Univerzity Komenského v Bratislave, spolu s Európskou organizáciou pre jadrový výskum vôbec prvýkrát namerali hodnotu jednej z doteraz neznámych vlastností astátu, ktorý môže liečiť rakovinu.
Ocenenie ESET Science Award predstavilo finalistov svojho druhého ročníka. Vo finálovej pätnástke sú vedecké a pedagogické osobnosti, ktoré Slovensko reprezentujú v medzinárodnej vedeckej komunite, inovujú vysokoškolský vzdelávací proces, popularizujú svoje odbory alebo predstavujú mladé talenty.
Štát rozdá na výskum koronavírusu 80 miliónov. Bratislava je však príliš bohatá, aby mohla z balíčku niečo dostať.
Tento ročník vedeckého podujatia ocenil päť osobností v kategóriách Vedec roka, Mladý vedecký pracovník, Inovátor roka, Technológ roka a Osobnosť medzinárodnej spolupráce.
„Iba osemnásť percent životopisov na anglicky písanej Wikipédii je o ženách, a to ma naozaj štve. Kde sú všetky tie fenomenálne vedkyne, ktoré poznám?“ čudovala sa fyzička a výskumníčka Jess Wadeová. Vďaka jej koníčku na webe pribudlo už viac než deväťsto odkazov na dámy, ktoré dosiahli úspechy vo vede, žurnalistike či architektúre.
Najbohatšiu úrodu nových myšlienok, objavov a vynálezov žne ľudstvo v tých najrušnejších dobách. Platilo to počas morových rán aj v časoch hlbokých hospodárskych depresií. Zrodí pandémia koronavírusu novú vlnu inovácií?