Po odchode Británie z EÚ sa zmenili finančné podmienky vzdelávania na tamojších univerzitách. Mladí Slováci potrebujú na rok štúdia desiatky tisíc eur.
Skúška dospelosti sa blíži. Posledné ročníky prípravu nepovažujú za plnohodnotnú. Žiadajú okresanie požiadaviek, zrušenie slohu a praktickej časti.
Minister chce obmedziť funkčné obdobie vedeniu, ktoré nenapreduje. Väčšiu moc v rukách budú mať samosprávy.
Najstarší žiaci základných škôl zostávajú na online výučbe, aj keď pôvodne mali dostať prednosť. Čakajú ich totiž prijímačky a testovanie.
Riaditelia stále hlásia nedostatok počítačov pre učiteľov a žiakov. Príspevky na digitalizáciu prichádzajú pomaly a na nové vybavenie nestačia.
Ministerstvo plánuje dosiahnuť vyššiu kvalitu otvorením akademickej pôdy a časť spoločného balíka peňazí deliť inak, ako je doterajšia prax. Univerzity oklieštenie samosprávy odmietajú.
Pedagógovia v prvej línii dostanú vakcínu prednostne. Detaily postupu zatiaľ ministerstvo nespresnilo. Pomôcť s organizáciou by mohli riaditelia.
Tisíce žiakov sa stále učia na dve etapy. Milióny z plánu obnovy by mali slúžiť na dobudovanie chýbajúcich kapacít. Gramotnosť má posilniť zriadenie knižníc.
Novela má umožniť individuálne štúdium aj na druhom stupni. S počtom takýchto žiakov sa však zvyšuje aj záťaž učiteľov. Riaditelia na to nemajú financie.
Mzdy pedagógov od januára celoplošne nevzrástli. Minister Branislav Gröhling však avizuje, že si budú môcť prilepšiť formou osobných odmien.
Online výučba nie je plnohodnotnou náhradou. Podľa analytikov môže dnešným deťom ukrojiť z ich platov. Neporastú im tak, ako by mohli.
Pandémia odsunula prijímacie pohovory na špecializované školy na máj. Riaditelia sa obávajú, že uchádzači tak uprednostnia všeobecné zameranie.
Dištančné rozvrhy sa na školách líšia. Ministerstvo však dáva len odporúčania, rozhodujú riaditelia.
Riaditelia a zriaďovatelia majú byť pripravení na návrat žiakov a testovanie. Pokyny dostávajú na poslednú chvíľu, želajú si preto návrat k osvedčeným postupom.