Nazbierali ste veľa húb? Pripravte si fantastický guláš!
Nič nie je lepšie, ako huby z lesa priamo na váš stôl.
Nič nie je lepšie, ako huby z lesa priamo na váš stôl.
Slabé vedomosti „sviatočných“ hubárov predstavujú veľké riziko a môžu spôsobiť nie veľmi príjemné, ba až tragické zakončenie hubárskej sezóny.
Vyberte sa do lesa nazbierať si mega zdravú pochúťku, z ktorej si môžete pripraviť nátierku či lahodnú polievku. Vďaka množstvu, v akom sa teraz medvedí cesnak v lesoch vyskytuje, si urobte zásoby do mrazničky na celý rok.
Čo treba robiť, keď v lese stretnete medveďa? Aj o tom sme sa v HNtelevízii rozprávali s Antonom Krištínom z Ústavu ekológie lesa SAV.
Konanie je jedným zo série, v ktorých sa štát domáha navrátenia pôdy od spoločnosti Slanské lesy
Nemajú žiadne kalórie, dajú sa skombinovať s každým jedlom a sú mimoriadne chutné. Čo ostatné by ste však o hríboch mali vedieť?
„Jediným kontinentom, na ktorom výmera lesov kontinuálne dlhodobo rastie, je Európa,“ hovorí Boris Greguška, predseda Byra Fóra Organizácie Spojených národov o lesoch, ktorý je zároveň historicky prvým zástupcom Slovenska na poste šéfa tejto najvyššej platformy OSN, ktorá sa venuje agende lesov.
Urbáre so súkromnými lesmi si už môžu ľubovoľne oddeliť časť od spoločného lesa. Aj pôda sa už predáva bez obmedzení. Odborníci však vysvetľujú, kedy musí vlastník naďalej rešpektovať predkupné právo.
Vlastníci súkromných pozemkov združených v pozemkovom spoločenstve, známych ako urbárske pozemky, riešia problém oddelenia časti plochy od spoločnej nehnuteľnosti. Na podobný problém narazila aj Urbárska spoločnosť s právnou subjektivitou, kde podiely vlastní aj naša čitateľka.
Čo by mali do nich zapracovať a ako, vysvetľuje Marek Maslák z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.
Les, lúka alebo háje v chránenom území sa nepredávajú do súkromných rúk. Ak tam ešte niekto má súkromný pozemok a chce ho predať, predkupné právo má v tomto prípade štát.
Zdedili ste kúsok lesa a lúky v hore po starých rodičoch? Myslíte si, aký lukratívny obchod urobíte, ak ich predáte? A poznáte všetky zákony, ktorými sa treba riadiť pri predaji lesa a lúk? Sú rozdielne. Pri ich neznalosti môžete urobiť viac škody, ako úžitku. O rozdieloch a o tom, aké doklady a potvrdenia potrebujete, si prečítate (v pondelok) 19.11. v Hospodárskych novinách.
Les v talianskych Dolomitoch je cenný vďaka svojim smrekom a jedliam, ktorých drevo je zvlášť vhodné pre výrobu hudobných nástrojov.
Chvejúci sa obor. Tak nazývajú 40-hektárovú kolóniu stromov Pando v americkom Utahu.
Neviete si rady s lesným pozemkom, ktorý ste zdedili? Alebo neviete, či vaši predkovia vlastnili taký pozemok. Chceli by ste lesný pozemok prenajať? Neviete, ako postupovať? V akých situáciách sa môžete obrátiť na kataster a kedy kontaktovať štátne lesy. Chceli by ste vedieť viac, kúpte si pondelňajšie Hospodárske noviny.