Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.01.2018, 16:00

Sledujú nás satelity. Prečo nepomáhajú polícii?

„Bývalý americký minister spravodlivosti raz povedal, že každá spoločnosť má takú kriminalitu, akú si zaslúži. Ale zároveň platí, že každá vláda má takú políciu, akú chce mať,“ hovorí profesor JUDr. JAROSLAV IVOR DrSc.

Sledujú nás satelity. Prečo nepomáhajú polícii?
Zdroj: Milan Krupčík

Bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov strávil v policajných radoch 25 rokov. Dnes vzdeláva budúcich právnikov, ale na búrlivé deväťdesiate roky rozhodne nezabudol. Ako sa odvtedy zmenila kriminalita? Dokážu muži zákona držať krok s čoraz vynaliezavejšími zločincami? Čo je Achillovou pätou našej polície a prečo spravodlivosť ťahá za kratší koniec?

Zdroj: Téma

Ešte donedávna vás ľudia mohli vídať v dokumentárnom cykle Súmrak bossov, ktorý mapuje divoké deväťdesiate roky. Prečo práve toto obdobie?
Súmrak bossov nadväzuje na cyklus Mafiáni, ktorý mu predchádzal. Keď ma z produkčnej agentúry, ktorá seriál vyrába pre verejnoprávnu RTVS, oslovili, súhlasil som aj z toho dôvodu, že podľa mňa je dôležité sa vracať k niektorým významným obdobiam nášho spoločenského vývoja. Tým starším je dobré pripomínať minulosť, aj keď seriál ju nepribližuje v pozitívnom zmysle. Ale najmä si myslím, že je dobré minulosť pripomínať mladým, ktorí o nej len počuli a nezažili ju.

Zaujímajú sa mladí o tieto časy?
Áno, študenti mi po prednáškach (prof. Ivor prednáša na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy, pozn. red.) už viackrát povedali, že seriál sledujú, zaujal ich, dokonca mi mnohí kladú ďalšie otázky, aby sa dozvedeli viac.

Ako ste vy ako právnik, ktorý bol v tom čase v aktívnej policajnej službe na vyšetrovačke, vnímali všetky tie legislatívne zmeny?
Právny poriadok, ktorý fungoval do roku 1989 bol celkom iný ako ten, ktorý si vyžadovala nová doba. Začal sa prebudovávať a meniť po roku 1990. V tom období som pracoval ako člen komisie pre trestné právo legislatívnej rady vlády ČSFR, takže som sa na vzniku novej legislatívy priamo podieľal.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.