Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.02.2018, 15:30

Aj moslimovia pijú. Tajne

  • Odmalička radšej chytal vo futbalovej bránke, ako sa naháňal za loptou po ihrisku.
  • Bývalý futbalový brankár Andrej Kostolanský (35) vyrástol v trnavskom Spartaku a momentálne trénuje gólmanov bahrajnskej futbalovej reprezentácie, čo je vraj malina oproti Jemenu, kde pôsobil predtým.
Aj moslimovia pijú. Tajne
Zdroj: HN/Pavol Funtál

„Atentáty boli na dennom poriadku. Streľba či zopár mŕtvych po výbuchu bola bežná vec,“ spomína úspešný slovenský tréner. Ako sa buduje futbalová reprezentácia v exotickej krajine? Je možné v úmorných teplách vôbec behať? A ako sa vlastne trénujú brankári?

Prečo si vás v detstve získal práve futbal?
Mojím krstným otcom bol Vlasto Opálek, ktorý hral dlhé roky za Spartak Trnava. Vlastne bol mojím prvým trénerom – špecialistom. Otec ma už v kočiari vozil na trnavský štadión a postupne som sa zžíval s futbalovým prostredím. Tým najväčším fanúšikom a zároveň podporovateľom je dodnes môj otec. Brankárske remeslo mi zachutilo veľmi skoro a prvé rukavice som mal už ako škôlkar. Takže, keď sme v škôlke hrali, bol som zastrčený v preliezačke ako brankár.

Zdroj: Téma

Nebavilo vás behať po ihrisku?
Viete, keď som sa pozeral na chalanov, ako naháňajú loptu, nelákalo ma to. Ja som si na ňu počkal v bráne a ona vždy prišla (smiech). V tom som to mal jednoduchšie ako ostatní. Až neskôr som pochopil, že to je oveľa ťažšie remeslo, než behať za loptou po ihrisku. Totiž, keď lopta prichádza, tak vždy aj s kŕdľom hráčov, a to už hrozia aj kadejaké zranenia. A keď dostanem gól, tak kto je zväčša vinovatý? My, brankári. Ale na to som prišiel až neskôr.

Mali ste nejaký brankársky vzor?
Najviac ma ovplyvnila brankárska a trénerská legenda Alexander Vencel st. Vždy som ho obdivoval za jeho profesionálny a zároveň extrémne empatický prístup k trénerskej práci. Dodnes si pravidelne rekapitulujem a vyhodnocujem komplikované situácie, ktoré sa mi vyskytli v tréningoch. Vtedy sa pýtam sám seba, či som reagoval správne a ako by asi reagoval pán tréner Vencel.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.