Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.04.2018, 00:00

Bolestivé kĺby. Čo sa v nich deje a ako ich liečiť?

Máme ich na to, aby sa hýbali a my sa k nim neraz správame macošsky.

Bolestivé kĺby. Čo sa v nich deje a ako ich liečiť?
Zdroj: HN/Pavol Funtál

"Kĺby si najviac poškodzujeme, keď ich preťažujeme aj napriek tomu, že vysielajú varovné signály cez bolesť a opuch. Ešte horšou alternatívou je potláčanie týchto varovných signálov liekmi pri súčasnom preťažovaní kĺbov rekreačným alebo výkonnostným športom. Zablokujú sa tak prirodzené mechanizmy ochrany kĺbu,“ upozorňuje špičkový slovenský ortopéd MUDr. MIROSLAV LISÝ, PhD., (53). Prečo kolená vŕzgajú a praskajú? Čo robiť, aby sme neskončili na ortopédii? Pomáhajú výživové doplnky, alebo je to len vyťahovanie peňazí z vrecák pacientov?

Zdroj: Téma

Prospieva to niečomu, ak ľudia praskajú prstami?
Praskanie je prejav zmeny objemu kĺbu. Za normálnych okolností má kĺb konštantný objem, predstavte si, že spravíte pohyb, pri ktorom sa jeho objem zväčší, ale obaly a väzy, ktoré sú okolo, sa akoby bubienkovo prehupnú. Počuť to, ako keby prehupla membránka. Je to skôr ľahší stupeň neurózy alebo zlozvyk.

Kedysi nás strašili, že sa nám z toho budú triasť ruky. Je to pravda?
Netuším, ale ešte som sa nestretol s človekom, ktorému by sa pre to triasli ruky (smiech).

Kedy by mal ísť človek kvôli kĺbom k lekárovi, aby ešte nebolo neskoro?
Najčastejším prvotným symptómom poškodenia kĺbu je bolesť, ktorá býva často spojená s opuchom a zahriatím.

Ale ak to človek jednorazovo preženie, tak by sa ešte nemal plašiť?
Iba keď sa to opakuje. Napríklad človek si ide zahrať futbal a spočiatku po každom piatom futbale cíti, že to nie je dobré, no po dvoch dňoch to ustane alebo si dá niečo proti bolesti. Potom zistí, že ho to bolí už po každom treťom futbale a má pocit, ako keby sa tolerancia pre záťaž znižovala. Poškodený kĺb reaguje tak, že začne bolieť, opuchne, a to už treba byť ostražitý, že sa v ňom niečo deje.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.