Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
02.09.2018, 00:00

Príbeh deväťdňovej kráľovnej: Mladú dievčinu po pár dňoch na anglickom tróne sťal kat

Kráľovnou sa pôvodne nemala stať a ona sama ňou ani nechcela byť.

Príbeh deväťdňovej kráľovnej: Mladú dievčinu po pár dňoch na anglickom tróne sťal kat
Zdroj: Wikimedia Commons/National Gallery

Pred 465 rokmi však JANA GREYOVÁ predsa len na anglický trón zasadla. Na pár dní. A o niekoľko mesiacov ju kat pripravil o hlavu ako jeho uzurpátorku.

Zdroj: Téma

​Na popravisko na nádvorí londýnskeho Toweru, kde sa mala zakrátko uzavrieť jej životná púť, vystúpila pomalým krokom a uprela pohľad na dav ľudí: „Dobrí ľudia, prišla som sem zomrieť, na čo som bola odsúdená. Uznávam, že konanie proti kráľovnej bolo nezákonné, ale nebolo mojím želaním a umývam si ruky v nevinnosti pred Bohom a tvárami vás, dobrí kresťania,“ povedala podľa svedectva neznámeho súdobého autora Kroniky kráľovnej Jany a dvoch rokov kráľovnej Márie.

Potom odrecitovala žalm, podala svojej komorníčke rukavice a vreckovku, podľa zvyku udelila katovi odpustenie, o ktoré ju požiadal, a povedala mu: „Modlím sa, aby ste ma tam poslali rýchlo.“ Na to jej previazali oči šatkou, položili hlavu na klát a do všeobecného ticha zneli jej posledné slová. „Pane, do tvojich rúk porúčam svojho ducha.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík GOLD alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.