StoryEditor

Sviečková verzus bryndzové halušky. Je lepšia česká alebo slovenská kuchyňa?

14.10.2018, 00:00
V čom sa líši česká a slovenská kuchyňa a ktorá je lepšia.

Človek sa nemusí vyučiť a napriek tomu si môže aspoň chvíľu pripadať ako profík. Kuchárske kurzy ponúkajú rôzne školy, v niektorých varia aj slávne mená, inde vás zase pozvú vyhlásení šéfkuchári do svojho podniku. A tém je nepreberné množstvo, od prípravy steakov, sushi cez sofistikované omáčky až napríklad po punkový streetfood. Ja som prijal pozvanie od Slováka PAVLA PAVLÍKA (39), ktorý velí pražskej zážitkovej reštaurácii Benjamin. Čo som sa naučil? A ako si vedú česká a slovenská kuchyňa, keď sa postavia proti sebe?

​Vnútri ušných lalôčikov má krúžky, na tvári bujné fúzy a bradu. Vizážou pripomína čerta. Keď sa zamračí, ide z neho trochu hrôza. „Ale je to milý chalan z dediny pod Tatrami,“ hovorím si v duchu, keď mi podáva ruku. Prišiel som k nemu do učenia. Tri hodiny ma nechá pozerať popod ruky a občas mi niečo zadá. Pavol Pavlík je v súčasnosti zrejme najlepší slovenský kuchár pôsobiaci na českom území...

Reštauráciu Bistrot 104 tento rok doviedol k oceneniu Bib Gourmand, čo je taký predstupeň michelinskej hviezdy, sľubujúci kvalitné jedlo za rozumnú cenu. Skôr než nálepka od komisárov doputovala k majiteľom pražského bistra, s úspešným šéfkuchárom sa rozlúčili a za krátky čas nato reštauráciu zavreli. Pavol Pavlík sa presunul len o kilometer ďalej, teraz svojou potetovanou rukou velí pražskej zážitkovej reštaurácii Benjamin a raz mesačne organizuje kurz varenia pre verejnosť.

„Budeme variť kuchyňu, ktorú mám rád, teda česko-slovenskú, ale moderne a s kreativitou,“ hovorí a ukazuje na školskú tabuľu, na ktorej krásnym rukopisom prváčika načrtol program:
1) pstruh, reďkovky, kaleráb, fenikel, vlašské orechy,
2) kukuričné kurča, zeler, huby, slepačie vajcia,
3) čučoriedkový koláč, ríbezle, jogurt, jedlé kvety.

Všetky pokrmy sa skladajú len z niekoľkých málo hlavných ingrediencií. Takmer všetko sú to lokálne suroviny pochádzajúce z mi...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-22 12:24:40 - Feat.: - Title: Vallov údiv: Primátor Bratislavy to prehnal a už to asi aj vie (komentár) 02 - Modified: 2024-04-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Možno nie sme najrovnostárskejší 03 - Modified: 2024-04-19 21:25:06 - Feat.: - Title: S kontrolami na hraniciach so Slovenskom zatiaľ nepočítame, môže sa to zmeniť, povedal český minister 04 - Modified: 2024-04-19 16:05:21 - Feat.: - Title: Manželia Babišovci sa rozchádzajú. Prajeme si zachovať rodinnú harmóniu, uviedli 05 - Modified: 2024-04-19 09:55:49 - Feat.: - Title: Slovensko a Taliansko by mohli uzavrieť dohodu o policajnej spolupráci
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
23. apríl 2024 09:51