Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.11.2018, 10:00

"S tebou to nemá význam..." Slováci nevedia príliš debatovať, kde robíme najväčšie chyby?

Slováci nie vždy dodržiavajú pravidlá diskusie, nesúhlas berú ako útok.

"S tebou to nemá význam..." Slováci nevedia príliš debatovať, kde robíme najväčšie chyby?
Zdroj: Pavol Funtál

Ste ten typ, ktorý len sedí a mlčí, alebo skôr ten, ktorý by predal mrazničku aj Eskimákovi a máte pocit, že ste výrečný a viete debatovať? Nech ste akýkoľvek, umenie debatovania nie je len o výrečnosti, ale skôr o argumentoch, počúvaní, reagovaní. A v tomto Slováci nie sú práve hviezdy ako Angličania či Kanaďania, omnoho rýchlejšie sa urazíme a debatu ukončíme. Riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie ANDREJ SCHULCZ, M.Sc. (32) hovorí, že mladí nie sú vedení k zapájaniu sa do diskusií. Prečo sú niekedy prekvapení, keď dostanú priestor na prejavenie názoru? Vedeli ste, že debatérmi boli aj Brad Pitt či Bruce Springsteen?

Zdroj: tems

Vedia Slováci debatovať?
Keď my hovoríme o debate, myslíme tým organizovanú výmenu názorov medzi dvoma tímami na vopred zadanú tému. Je to skôr vzdelávacia aktivita, ktorá je zároveň súťažnou disciplínou.

A keby sme hovorili o bežnej debate medzi ľuďmi?
Výmenu názorov, ktorá nemá pravidlá a cieľ, podľa mňa Slováci zvládajú dobre, veď pri pive je každý najmúdrejší. A Slováci diskusie aj sledujú, v mestách sú čoraz viac obľúbené rôzne diskusné podujatia, na ktoré sa ľudia chodia pozerať, diskusie si našli svoje publikum. Často však chýba porozumenie a vedenie k pravidlám diskusie.

Čo tým myslíte?
Jedna vec je voľne sa rozprávať o politike, športe, druhá vec je vytvárať priestor, aby zazneli všetky argumenty, aby sme sa vedeli odosobniť, vypočuť názor, ktorý nám je cudzí alebo nový. To v spoločnosti a vzdelávaní chýba.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.