Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.12.2018, 10:25

Keď bolo Záhorie centrom monarchie. Cisár si tam vybudoval sídlo a rozbehol veľký biznis

Kým Mária Terézia mala skutočnú moc, jej muž šikovne podnikal. Cisár František I. Štefan bol brilantným ekonómom, ktorý sa nebál investovať.

Keď bolo Záhorie centrom monarchie. Cisár si tam vybudoval sídlo a rozbehol veľký biznis
Zdroj: Dreamstime; Wikimedia Commons, Koláž: HN

Osud rozhodol o tom, že sa František Lotrinský stane manželom veľkej panovníčky a cisárom bez politického vplyvu, ktorý však svoj cit pre financie úspešne zhodnotí vo svete biznisu.

Mal otvorenú myseľ pre novinky v oblasti výroby, ktoré neváhal zavádzať na svojich majetkoch vrátane tých na Slovensku. Vďaka nemu zažilo malé mestečko na Záhorí – Holíč – najväčší rozmach vo svojej histórii, doslova zlatý vek.

Cesta k manželstvu s prvou ženou na tróne

O Márii Terézii, jej životnom osude, politike, reformách bolo napísaných množstvo kníh, odborných i popularizačných článkov či nedávno natočený film. Avšak muž, ktorý stál po jej boku ako manžel, milenec, priateľ a otec jej detí, ostáva pre verejnosť dodnes nepoznaný, rovnako ako aj jeho vrúcny vzťah k Slovensku, konkrétne k malému mestečku na Záhorí – k Holíču a jeho okoliu.

Paradoxom je, že František Štefan Lotrinský (1708 – 1765) z rodu lotrinských vojvodov sa vôbec nemal stať manželom Márie Terézie. Pôvodne bol za jej ženícha vybratý jeho brat Leopold Klement. Ten však náhle zomrel na pliagu, ktorej obeťami boli bohatí rovnako ako chudobní – na kiahne.

Zdroj: Téma

​Vynorila sa otázka, kto by bol vhodným kandidátom na Máriinho budúceho manžela, a voľba padla na Františka Štefana. Keďže časť detstva strávil na viedenskom dvore, otec nevesty – cisár Karol VI. – ho dobre poznal a obľúbil si ho. Rozhodnutie teda padlo a vo februári 1736 sa konala svadba. Nasledujúce historické okamihy, ktoré čakali budúcu veľkú cisárovnú, sú známe z učebníc dejepisu.

Ekonóm, bankár, slobodomurár, záletník

Sústreďme sa teda na Františka Štefana. Keďže v nemal v monarchii v podstate žiadnu reálnu politickú moc, rozhodol sa nasmerovať svoj talent a schopnosti do oblasti súkromného hospodárstva. Bol brilantným ekonómom, ktorý sa nebál staviť na inovácie, prichádzajúce do poľnohospodárstva či priemyslu, a investovať do nich nemalé finančné prostriedky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.