Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.12.2018, 00:00

Kráľovstvo, ktoré leží na obrovskom poklade. Ropu v Saudskej Arábii objavili Američania

Pred 80 rokmi našli Američania v Saudskej Arábii prvé ropné pole a ako sa neskôr ukázalo, bol to len začiatok.

Kráľovstvo, ktoré leží na obrovskom poklade. Ropu v Saudskej Arábii objavili Američania
Zdroj: Reuters

Práve preto sa rok 1938 stal pre absolutistické kráľovstvo, ktoré zaberá prevažnú časť Arabského polostrova, prelomovým. Postupne bolo jasné, že kráľovstvo, ktoré oficiálne vzniklo v roku 1932 (po kmeňových bojoch v rokoch 1902 – 1924), leží na obrovskom poklade a má najväčšie zásoby ropy na svete. Tie sa dnes odhadujú na 266 miliárd barelov.

​V Saudskej Arábii sa nachádza aj najväčšie ropné pole na svete Ghawár, ktoré má na dĺžku 241 kilometrov a je široké 35 km. Saudi dlho nemali zo svojho čierneho zlata prakticky žiadny úžitok, krajina nemala príjmy z ropy, ale najmä z pútnikov, ktorí – rovnako ako dnes – húfne prichádzali do najsvätejších miest islamského sveta Mekky a Mediny.

​To sa zmenilo v roku 1950, keď sa zisky z ropy začali deliť na polovice medzi kráľovstvo a zahraničné spoločnosti, ktoré dovtedy platili len minimálne poplatky. Po znárodnení ropného priemyslu sa začal boom, ktorý kráľovstvo vyniesol medzi najbohatšie krajiny na svete.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.