Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
03.03.2019, 00:00

Detoxikačné diéty sú nezmysel. Môžu byť nebezpečné, tvrdí odborník

  • Čomu sa v našom trávení hovorí „mozog pod bránicou“ a čo vám príbalový leták o účinkoch lieku nepovie?
  • Nielen o zapíjaní liekov a o tom, ako ich účinnosť ovplyvňuje jedlo či kyslosť žalúdka, sa rozprávame s doc. MUDr. JANOM PIŤHOM, CSc. (54), z Laboratória pre výskum aterosklerózy českého Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny IKEM.
  • Prečo podľa neho porastie v medicíne význam probiotík? A existujú aj zdraviu škodlivé kombinácie jedál?
Detoxikačné diéty sú nezmysel. Môžu byť nebezpečné, tvrdí odborník
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Už pred 10 rokmi ste v knihe Zdravá výživa pre každý deň venovali podkapitolu zapíjaniu liekov. Prečo sú takéto informácie dôležité?
Sú dôležité preto, že ak pacienti nezapijú lieky poriadne, tak ani tie najdokonalejšie nebudú predvídateľne a spoľahlivo fungovať. To v niektorých prípadoch môže spôsobiť veľmi nebezpečné komplikácie, predovšetkým pri liekoch, ktoré sú dôležité pre fungovanie srdca, obličiek a ďalších dôležitých orgánov.

Môžete uviesť príklad, kedy pacienta ohrozí zle zapíjaný liek?
Napríklad v prípade pacienta užívajúceho lieky na riedenie krvi. U takého človeka môže účinok liekov kolísať – na jednej strane hrozí vznik krvných zrazenín v žilovom systéme a následná embólia (upchatie tepny, pozn. red.), na druhej strane môže, napríklad po páde, začať krvácať do mozgu, pretože mal krv nariedenú príliš. Uvádzam extrémne prípady, ale pýtate sa na hlavné nebezpečenstvo. Ďalšie vážne komplikácie môžu nastať aj pri liekoch, ktoré pacienti berú po transplantáciách a ktoré tlmia imunitný systém, aby neodmietal transplantované tkanivá.

Čo vyplynulo z prieskumu, ktorý vlani mapoval povedomie ľudí o týchto účinkoch?
Potešujúce bolo, že veľké percento ľudí si uvedomuje, že nemá lieky miešať s alkoholom. A tiež v rebríčku odporúčaných nápojov na zapíjanie správne uvádzali ako najvhodnejšiu neperlivú vodu. Možno ma prekvapilo, že nesýtené minerálky boli až na šiestom mieste. Skôr by im pristalo miesto druhé, za bežnou vodou, a sladké nápoje by sa, naopak, mali posunúť nižšie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.