StoryEditor

Karpiš: Rozbeh ekonomiky o tri mesiace? Očakávam rok. Koronavírus ma potenciál na štyri krízy

19.04.2020, 00:00
Ekonóm Mgr. JURAJ KARPIŠ (42) z bratislavského Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dlhodobo upozorňuje, že ľudia musia byť pripravení na horšie časy, musia sledovať, čo sa deje, a nič nepodceňovať.

Už roky hovoríte, že každý by mal mať pre prípad krízy nejakú finančnú rezervu a nejaké zásoby potravín. Práve pre také prípady, ako teraz zažívame?
Na mojich prednáškach po finančnej kríze v roku 2009 som hovorieval, že sa mi nepáči, ako rýchlo sa ľudia zadlžujú. V súčasnosti už počet pracujúcich zadlžených domácností na Slovensku presiahol 70 percent a k tomu prispeli umelo nízke úroky, ktoré prišli z centrálnych bánk. Kopa ľudí si nabrala dlh a už vtedy som varoval, že to nemusí dopadnúť dobre, že je dobré sa nachystať aj na ekonomicky horšie časy, ktoré skôr či neskôr určite prídu. Nachystanie sa spočíva najmä v tom, že domácnosť musí mať nejakú rezervu.

Koľko má byť tá rezerva?
Hovorieval som, že optimálne by bolo mať finančnú rezervu vo výške najmenej šesť mesačných výdavkov domácnosti.

A zásobenie potravinami?
Od februára tohto roka mi bolo jasné, že koronavírus nie je len čínsky problém, že to nie je len horšia chrípka, ako sa často banalizovalo. Upozorňoval som na možné zlyhávanie infraštruktúry, a pre prípad, že by sa to naozaj stalo, by každý mal mať zásoby. Dnes už všetci vedia, že minimálne na pár týždňov, optimálne na mesiac a viac by mali byť doma trvanlivé potraviny, ak by došlo k scenáru ako v niektorých krajinách, že sa všetko úplne zavrelo a ľudia by mali problém so zásobovaním.

Nejde len o to, že by bolo zatvorené, ale aj o to, kto by potraviny vyrábal, ak by sa vírus rozšíril tak, že by boli zamestnanci vo výrobe nakazení?
Ak by nemal kto vyrábať potraviny, tak by sme už hovorili o extrémnom scenári, o kolapse celej ekonomiky a nemyslím si, že si takéto niečo môže akákoľvek krajina dovoliť. Možno by v takom prípade prišiel druhý scenár, že by sa nechal vírusu voľný priebeh populáciou za cenu vyššej mortality. Ale scenáre sú rôzne.

Vy ste boli pripravený, keď prepukol problém s vírusom?
Na takéto niečo človek nikdy nemôže byť na sto percent pripravený, ale viac-menej som čakal, že dobré časy sa skôr či neskôr z nejakého dôvodu skončia. Dlho vopred som si vytváral rezervu na prežitie, ale aj tak kríza môj život zasiahne. Minimálne v práci, lebo môžu nastať problémy napríklad s udržaním financovania INESS. Zasiahne nás to zle, ale nemám na krku hypotéku a môžem bez obáv z toho, že o niečo prídem, rozmýšľať, čo ďalej. Teraz to nikto nebude mať ľahké, ale keby som mal hypotéku, mám problémov ešte omnoho viac ako len zabezpečenie jedla a zaplatenie energií.

Tušili ste hneď, že covid kríza môže byť až taká vážna?
Že to je vážne, som si začal uvedomovať koncom januára, keď zomrel čínsky lekár, ktorý na vírus upozornil, a videl som, ako začali panikáriť Číňania. Bol som prekvapený, že finančné trhy vôbec nereagovali. Urobil som všetku prípravu – nakúpil zásoby, vybral som hotovosť, na finančnom trhu som urobil nejaké obchody, a dal...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2020-04-15 20:04:31 - Feat.: 0 - Title: Koronavírus ohrozuje tých najzraniteľnejších. Napríklad Európsku úniu 02 - Modified: 2020-04-16 08:17:40 - Feat.: 0 - Title: Kríza koronavírusu má svojich superhrdinov. Takto zachránili globálny finančný systém 03 - Modified: 2020-04-16 10:41:29 - Feat.: 0 - Title: Čína dokázala otočiť koronavírus v prospech svojej ekonomiky. Takto zarába na pandémii 04 - Modified: 2020-04-16 09:23:10 - Feat.: 0 - Title: Koronavírus - vírus zabijak: Čo o ňom nevieme, ktoré štatistiky sú pravdivé a čoho sa treba obávať? 05 - Modified: 2020-04-17 07:27:25 - Feat.: 0 - Title: Koronavírus: Pripadám si ako zbitý pes, lebo nechcem otvárať prevádzky, hovorí Matovič
01 - Modified: 2024-02-23 13:51:08 - Feat.: - Title: Najväčšia štúdia o očkovaní proti covidu odhaľuje skutočné zdravotné riziká, ktorým čelíte 02 - Modified: 2024-02-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Dlhý covid vplýva inak na deti aj tehotné. U nás pomoc chýba 03 - Modified: 2024-01-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako sa symptómy covidu zmenili s každým novým variantom 04 - Modified: 2024-01-16 08:33:46 - Feat.: - Title: Ohrozenie zdravotného systému a 7000 obetí. Štúdia odhaľuje dôsledky neočkovania sa proti covidu 05 - Modified: 2024-01-05 10:18:02 - Feat.: - Title: Ľudia s dlhým covidom sú vyčerpaní už po jednom cvičení. Štúdia zistila dôvod
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
23. apríl 2024 21:58