StoryEditor

Martin Malachovský: Točí sa mi hlava, narážam do nábytku a zle sa mi chodí

19.09.2020, 00:00
Nedávno odišiel z opery Slovenského národného divadla pre nevyliečiteľné ochorenie skleróza multiplex.

Nedávno ste priznali, že máte sklerózu multiplex, v dôsledku čoho ste odišli aj z opery SND. O roztrúsenej skleróze sa hovorí, že môže mať veľmi rôznorodé prejavy. U vás bolo čo prvým signálom?
Ak nerátam operáciu bedrového kĺbu, nemal som do päťdesiatky žiadne vážne zdravotné problémy, cítil som sa absolútne zdravý. Až kým ma nezačali trápiť bolesti chrbta. Vtedy som zašiel k lekárovi, bol som aj u neurológa, začal som cvičiť, ale k bolestiam chrbta sa pridala aj neistá chôdza. Spočiatku som ju pripisoval tomu zoperovanému kĺbu, potom si lekári mysleli, že by to mohla byť borelióza... Kým sa definitívne potvrdila skleróza multiplex, trvalo to dva roky.

Prečo tak dlho?
Je to choroba tisícich tvárí a prejavuje sa veľmi rôznorodo. V niektorých prípadoch vôbec nie je jednoduché chorobu diagnostikovať, príznaky sa často pripisujú iným zdravotným problémom. Navyše, ide o autoimunitné neurologické ochorenie a občas sa zvykne skrývať.

Keď som si čítala, čo ľudí s touto chorobou čaká, nebolo mi všetko jedno. Človek je vlastne do konca života odkázaný na lieky a výsledkom aj tak môže byť invalidný vozík...
Priznám sa, že keď mi lekárka oznámila verdikt, aj som si poplakal. Kedysi som chcel ísť na medicínu a dodnes sa o túto oblasť zaujímam, takže som mal predstavu, čo to znamená. Bol to šok. Je to nevyliečiteľná choroba, aj keď jej progres sa dá v mnohých prípadoch liekmi spomaliť.

U vás už liečba zabrala?
Každý rok chodím na magnetickú rezonanciu a podľa vyšetrení sa zdá, že ochorenie nepostupuje. Je to zápalové ochorenie, imunitný systém začne napádať svoje vlastné bunky, najmä špeciálny obal okolo nervových vlákien, takzvaný myelín. V dôsledku jeho poškodenia prestanú nervové bunky prenášať signály. Poškodeným miestam, kde dochádza k zničeniu myelínu a nervových buniek, sa hovorí plaky a na magnetickej rezonancii sa sleduje, či sa plaky zväčšujú. U mňa sa zdá, že sa ich postup zastavil. Druhá vec je, že aj keď choroba nepostupuje, tak sa ani nezlepšuje. Stále sa mi točí hlava, zle sa mi chodí, často narážam do nábytku, nemám dobrú koordináciu.

V dôsledku odumierania nervových vlákien strácate aj cit?
Áno, a ten cit sa už nikdy neobnoví. Buchnem sa, ale nebolí ma to, zostane len modrina.

Skleróza multiplex vraj najčastejšie postihuje ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Diagnostikovali ju aj dnes 36-ročnej speváčke Tine, ale ona štandardnú liečbu odmietla...
Viem o tom a neprislúcha mi hodnotiť jej rozhodnutie. Viem si však predstaviť, s akými hroznými pocitmi bojuje mladý človek, ktorému povedia, že má nevyliečiteľnú chorobu a do konca života by mal brať lieky, ktorých vedľajšie ú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-03-04 13:30:20 - Feat.: - Title: Analýza: Celospoločenská strata spôsobená sklerózou multiplex je 8,1 miliardy eur za 10 rokov 02 - Modified: 2023-09-26 07:00:00 - Feat.: - Title: Skleróza multiplex: Pri liečbe sa stále väčší dôraz kladie na mikrobióm 03 - Modified: 2023-05-29 09:12:18 - Feat.: - Title: Skleróza multiplex vedie k invalidizácii, dôležitý je pohyb 04 - Modified: 2023-04-21 12:50:41 - Feat.: - Title: V Bratislave dostalo dieťa so sklerózou multiplex nový typ liečby 05 - Modified: 2023-02-13 17:11:14 - Feat.: - Title: Na Slovensku je dostupná najmodernejšia liečba sklerózy multiplex. Nemáme však presné dáta o jej kvalite
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
21. apríl 2024 19:35