StoryEditor

Európa chce lietať. Sopka je proti (video)

20.04.2010, 09:42
Autor:
TASRTASR
Lety v rozsiahlych častiach Európy by sa dnes mali obnoviť na základe dohody o otvorení vzdušného priestoru, ktorého uzatvorenie spôsobil hustý sopečný mrak.

V dôsledku silnejších erupcií islandskej sopky sa však tento plán môže zmariť.

Popol útočí
Britskí letoví kontrolóri varovali, že k hlavným leteckým trasám smeruje nový sopečný mrak, ktorý prinútil britské aerolínie zrušiť lety na krátke vzdialenosti. Najväčšie britské letiská zostali uzatvorené, takže aj keby sa lety obnovili na letiskách v Edinburghu a Glasgowe v Škótsku, služby budú obmedzené.

Poľsko, ktoré v pondelok otvorilo štyri letiská, ich dnes v dôsledku sopečného mraku opäť uzavrelo spolu so severnou časťou svojho vzdušného priestoru.

Zatváranie realitou
Maďarsko uzavrelo západnú časť svojho vzdušného priestoru pod 6000 metrov v dôsledku veľkého množstva sopečného popola v ovzduší, informoval miestny úrad pre leteckú dopravu. Írsko uviedlo, že pondelkové nové erupcie islandskej sopky a súčasné poveternostné podmienky viedli k uzatvoreniu írskeho vzdušného priestoru.

"Hustota vulkanického popola nad írskym vzdušným priestorom je taká, že obmedzenia budú pokračovať najmenej do 14.00 h SELČ," uviedol írsky úrad pre leteckú dopravu vo vyhlásení.
Informovala agentúra Reuters.

01 - Modified: 2003-11-04 22:06:31 - Feat.: 0 - Title: Bush dúfa, že konečne naštartoval ekonomiku 02 - Modified: 2003-11-04 23:22:46 - Feat.: 0 - Title: Už aj Litva má svoj Watergate
menuLevel = 3, menuRoute = tv/stare-sekcie/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = tv, homepage = false
03. júl 2022 14:13