StoryEditor

Britániu sužujú veľké záplavy. Cameron zvoláva mimoriadny výbor (video)

27.12.2015, 11:05
Autor:
ČTKČTK

Sever Anglicka naďalej sužujú veľké záplavy, kvôli ktorým museli domovy opustiť stovky ľudí a tisícky obyvateľov postihnutých miest zostali bez prúdu.

V grófstve Cumbria bola podľa denníka The Daily Telegraph vyslaná na pomoc armáda. Výdatnými dažďami rozvodnené toky ale spôsobujú veľké problémy aj vo Walese a v Škótsku. Britský premiér Premiér David Cameron má dnes o situácii hovoriť s osobitným výborom pre mimoriadne udalosti.

Zvlášť zasiahnuté sú grófstva Lancashire a Yorkshire, kde bolo evakuovaných stovky ľudí už v sobotu. V Leedse rieka Aire zaplavila množstvo ulíc. Jej hladina je o dva metre vyššia ako normálne a naďalej stúpa. V častiach centra bol vyhlásený červený, najvyšší stupeň výstrahy, ktorý znamená nebezpečenstvo ohrozenia životov.

Polícia vyzvala na evakuáciu 300 až 400 obyvateľov Yorku, kde sa z brehov vyliali rieky Ouse a Foss. Aj ich toky majú ďalej mohutnieť.

Očakáva sa, že v pondelok popoludní bude hladina Ouse vrcholiť na viac ako piatich metroch, teda vysoko nad letným normálom. V mieste sútoku oboch riek, ktoré je proti zaplaveniu zvyčajne dobre chránené, sa musia urýchlene zvyšovať protipovodňové bariéry.

Ministerka životného prostredia Liz Trussová sa už nechala počuť, že kvôli terajšej vážnej situácii bude potrebné revidovať doterajšie protipovodňové opatrenia. Uviedla, že na severe Anglicka dosiahli zrážky "nevídanej" úrovne a protipovodňová ochrana bola prekonaná. Vláda sa tým bude musieť zaoberať.

Očakáva sa, že premiér Cameron dnes usporiada konferenciu vládneho výboru COBRA, ktorý sa zaoberá mimoriadnymi situáciami. Žiadne podrobnosti ale zatiaľ známe nie sú.


 

25. máj 2022 05:56