Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky počas stretnutia v Moskve. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Politico: Orbán sa odtrhol z reťaze, šéfovia Európy prevracajú oči. Nová taktika sa mu môže vypomstiť

10.07.2024, 11:32
Autor:
ČTKČTKpebpeb
  • Maďarský premiér sa vybral na cestu "za mierom." Po návšteve Kyjeva si podal ruku s Putinom aj Si Ťin-pchingom.
  • Európski lídri nad jeho cestami prevracajú oči a dávajú najavo, že takéto konanie môže mať dôsledky.
  • Orbán by mohol prísť o predsedníctvo EÚ. Otázne však je, či mu na tom vôbec záleží.

Rozzúrení predstavitelia v Európskej únii sa snažia skrotiť samozvaného prezidenta Európy. Od chvíle, keď Budapešť minulý týždeň prevzala rotujúce predsedníctvo EÚ, sa maďarský vodca Viktor Orbán pohybuje ako sfetovaný kocúr, napísal portál Politico.

Z Kyjeva, kde sa stretol s ním nenávideným Volodymyrom Zelenským, cez Moskvu, kde sa porozprával s ruským vodcom Vladimirom Putinom, až do Pekingu, kde si potriasal rukou s predsedom Si Ťin-pchingom, uskutočnil maďarský premiér závratný program globálnej diplomacie, ktorý má podľa jeho slov priniesť mier Ukrajine.

image

Macron vrazil nôž do chrbta celej Európe, Francúzsko mieri k chaosu, píše The Guardian​

Skutoční šéfovia Európy z Orbánovho hyperaktívneho poskakovania prevracali oči. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová aj šéf Európskej rady Charles Michel maďarského vodcu kárajú, pretože im kradne show a v Bruseli vedome budí kontroverzie.

Orbán ako hrdina vo videu

Rozruch na sociálnych sieťach minulý utorok, druhý deň polročného maďarského predsedníctva v Rade EÚ, vyvolalo video, ktoré Orbána zámerne vykresľovalo ako muža na misii.

Okázalá kolóna s húkajúcimi sirénami a blikajúcimi modrými a červenými svetlami na ceste "za mierom". Dramatická hudba, zábery v štýle akčných filmov a tu sa – o 2 100 kilometrov ďalej, v hlavnom meste Ukrajiny – objaví muž, ktorý tvrdí, že môže svet uchrániť pred svetovou vojnou.

Hudba zosilňuje, keď dorazí k prezidentskému palácu v Kyjeve. Orbán zasadne s ukrajinským prezidentom Zelenským k "trojhodinovému rokovaniu", ktoré zakončili úsmevy na oboch stranách a tlačová konferencia s podaním rúk.

Len o tri dni neskôr bol Orbán na ceste znova - a vyvolal  oveľa väčšiu kontroverziu medzi vedúcimi predstaviteľmi EÚ, ktorí trvajú na tom, že za nich nehovorí a že úloha maďarského premiéra v Rade EÚ je z diplomatického hľadiska irelevantná.

Tentokrát Orbán ponúkol rovnakú ruku v Moskve Putinovi, krvilačnému ruskému vodcovi, ktorý už roky vedie vojnu na Ukrajine a ohrozuje povojnovú bezpečnostnú architektúru Európy.

Make Europe Great Again

Napriek námietkam z Bruselu Orbán hrdo vyhlásil, že do Moskvy prišiel ako emisár Európskej únie. "Bez dialógu a diplomatických kanálov nemôžeme dosiahnuť mier," povedal v Kremli. "Zažil som, že pozície sú od seba vzdialené, ale pokiaľ ide o obnovenie dialógu, bol dnes urobený prvý dôležitý krok." Na konci jeho cestovného videa sa objavilo logo maďarského predsedníctva s trumpovským heslom: Make Europe Great Again (Urobme Európu opäť skvelú).

Viktor Orbán navštívil Vladimira Putina v Moskve

Orbánova návšteva u Putina - počas ktorej sa zdalo, že maďarskému premiérovi chýba niečo zo siláckeho vystupovania, ktoré bolo viditeľné vo videu z Kyjeva - sa mu vrátila ako bumerang, keď v pondelok ráno Putinova armáda zbombardovala detskú nemocnicu v Kyjeve.

Podľa jedného z bruselských zasvätencov táto diplomatická misia odpadlíka úplne zabila maďarské predsedníctvo v EÚ.

"Členské štáty podráždilo už heslo ‘MEGA‘. Ale stretnutie s Putinom maďarské predsedníctvo zatieni natrvalo," povedal v piatok portálu Politico diplomat EÚ, ktorý kvôli citlivosti veci nechcel hovoriť inak ako anonymne. "Takýmto stretnutím predsedníctvo skončí skôr, ako reálne začalo."

Skutočne však na tom Orbánovi záleží? Alebo využíva predsedníctvo ako nástroj na to, aby sa správal tak, ako ho nazývajú jeho priaznivci doma: vodcom Európy?

V pondelok ráno sa muž na misii ohlásil z Pekingu.

"Čína je jedinou svetovou mocnosťou, ktorá sa jasne zasadzuje o mier. To je dôležité pre Maďarsko a celú Európsku úniu," povedal Orbán a poklonil sa čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi, ktorého USA - spojenec Maďarska v NATO - obvinili z podpory ruskej agresie na Ukrajine.

image

Patrioti pre Európu posilňujú. K novej frakcii sa pripojí francúzske Národné združenie aj talianska Liga

Domáce problémy

Skutočný dôvod Orbánovej smršti v prvom týždni predsedníctva v EÚ však môže byť skôr domácej povahy.

Orbánova strana Fidesz v európskych voľbách práve utrpela najslabší výsledok za posledných 15 rokov a objavil sa nový protivník. Péter Magyar bol dlhoročným Orbánovým spojencom, ale vo februári sa obrátil chrbtom k budapeštianskemu establishmentu, založil hnutie, ktoré sa premenilo na stranu - a pri volebných urnách získal takmer 30 percent hlasov.

Bol to najsilnejší výsledok opozičnej strany v Maďarsku za posledných 15 rokov.

Po ťažkej recesii a pri prázdnej pokladnici nemôže Orbán verejnosti ponúknuť nič, čo by mu mohlo získať podporu. Mohol by sa však prezentovať ako "mierotvorca", rovnako ako to robil počas volebnej kampane.

"Orbán si tradične buduje expanzívny zahraničnopolitický naratív už prakticky od rokov 2014 až 2015. Súčasný zjavný priamy dôsledok je jeho príbeh ohľadom ‘mierovej misie‘, ktorý je tiež o tom, že presadzuje svoje ekonomické záujmy, a ktorý v posledných voľbách veľmi intenzívne budoval pre svoju voličskú základňu," povedal portálu Politico geopolitický analytik spoločnosti Red Snow Botond Feledy.

image

Fico vystúpil prvýkrát od atentátu na verejnosti. Vyjadril obdiv Orbánovi za to, že bol v Kyjeve aj v Moskve

Orbánova taktika sa však môže obrátiť proti nemu. Veľvyslanci EÚ budú o Orbánovom predsedníctve a jeho nedávnych cestách rokovať na stredajšom stretnutí v Bruseli, čo je prvý náznak toho, že by predstavitelia EÚ mohli prejsť od obyčajného verejného odsúdenia ku konkrétnym krokom, ktoré by mali Budapešť skrotiť.

Na čom mu skutočne záleží?

Podľa iného diplomata z EÚ rastú obavy z Orbána. "Malo by byť jasné, že zastupuje iba svoju krajinu, ale namiesto toho zámerne ponechal mnoho nejasností," povedal diplomat.

Dodal, že po prvom týždni predsedníctva je napätie vysoké a očakáva sa, že sa bude ďalej zvyšovať, až bude 20. júla zasadať Rada pre zahraničné veci (FAC), pretože Maďarsko naďalej blokuje financovanie, ktoré má Ukrajine pomôcť získať peniaze od EÚ na nákup zbraní.

Tretí diplomat z EÚ, ktorý tiež hovoril pod podmienkou anonymity, povedal pre Politico: "Teraz diskutujeme o tom, čo presne v stredu urobíme. Existuje veľmi jasný politický nesúhlas."

Je nepravdepodobné, že by mal Brusel chuť Maďarsku kvôli Orbánovmu globálnemu vystupovaniu skúsiť okamžite klepnúť po prstoch, hoci podľa analytikov existujú mechanizmy, ako Orbánovi vziať predsedníctvo.

"Ak prejaví odhodlanie adekvátne zareagovať na Orbánovu diplomaciu v štýle ‘šok a hrôza‘, ktorej cieľom je rozkladanie a zosmiešňovanie EÚ, môžu sa maďarského predsedníctva zbaviť v priebehu niekoľkých týždňov," napísal Dániel Hegedüs, vedúci pracovník inštitútu German Marshall Fund.

Na prepísanie harmonogramu rotujúcich predsedníctiev a posunutie dátumu začiatku nadchádzajúceho poľského predsedníctva o niekoľko mesiacov skôr by bola potrebná štvorpätinová väčšina v Európskej rade.

Orbán nejaví prílišné známky toho, že by chcel poslúchnuť výzvy Bruselu k zdržanlivosti – a nerobí si ťažkú ​​hlavu z pokusov o ukončenie jeho predsedníctva. Naďalej plní cestovný plán, nad ktorým by zaplakala aj Taylor Swiftová – už je vo Washingtone na summite NATO, ktorý sa koná tento týždeň.

01 - Modified: 2024-07-12 09:58:41 - Feat.: - Title: Maďarsko obvinilo NATO z dvojakých štandardov 02 - Modified: 2024-07-12 05:32:35 - Feat.: - Title: Orbán pokračuje vo svojej misii. Navštívil Trumpa v jeho sídle, rozprávali sa o možnostiach mieru 03 - Modified: 2024-07-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľký prehľad dopravných predpisov v Rakúsku či Chorvátsku. Kde je nulová tolerancia za alkohol? (+ tabuľky) 04 - Modified: 2024-07-11 17:21:25 - Feat.: - Title: Niekoľko krajín Únie na protest proti Orbánovi nevyšle ministrov na júlové schôdze 05 - Modified: 2024-07-11 15:30:08 - Feat.: - Title: Budapešť nechce, aby sa NATO stalo protičínskym blokom, povedal maďarský minister
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. júl 2024 13:18