HN prinášajú kľúčové otázky a odpovede o kotloch, ktoré na výrobu energie používajú biomasu. Od štátu môžete na takéto zariadenie získať aj vyše tisíc eur. Ako to funguje v praxi, ako sa k podpore dostanete aj vy a v čom je tento spôsob vykurovania špecifický, vysvetľuje Martin Prísečan, produktový manažér pre vykurovaciu a chladiacu techniku v spoločnosti ENBRA SLOVAKIA.
1. Ako presne fungujú kotly na biomasu a v čom spočíva ich výhoda?
Kotly na biomasu spaľujú obnoviteľné zdroje energie, čiže drevo, ktoré nie je možné využiť štandardným drevo-spracujúcim odvetvím a predstavuje tak odpad. Ide o odrezky, kôru či konáre. Najväčšie zastúpenie majú peletové a drevo splyňujúce kotly.
Drevo splyňujúce kotly pracujú na báze splyňovania dreva, čo je proces, pri ktorom sa drevo spaľuje účinnejšie ako v klasickom kotle. Priložené drevo sa vo vrchnej časti primárnej spaľovacej komory suší pri teplote do 200 stupňov Celzia, pričom drevo bližšie k dýze sa spaľuje v prostredí s nízkym obsahom kyslíka pri teplote okolo 580 stupňov Celzia. Vďaka princípu splyňovania dreva sa dosahuje najúčinnejšia spotreba paliva s minimom emisií uhlíka a popola.
2. Čím sa od seba odlišujú peletový kotol a kotol, ktorý splyňuje drevo?
Peletové kotle na rozdiel od drevo splyňujúcich kotlov fungujú vďaka dostatočnému zásobníku peliet aj bez častého pokladania paliva. Je to možné vďaka tomu, že zariadenie spaľuje drevné výlisky - pelety, ktoré sa skladujú buď priamo v kotli na pelety, alebo v zásobníku. Jedine popol je potrebné vynášať ručne každý jeden až dva týždne, pri niektorých zariadeniach len dva až tri krát za sezónu.
3. Na základe akých podmienok môže majiteľ domu získať finančnú pomoc štátu?
Zostáva vám 64% na dočítanie.