Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Návrh vodnej politiky ohrozuje podľa mimovládok peniaze z plánu obnovy. Obmedzuje prírodu

23.02.2024, 15:10
Autor:
TASRTASR

Ochranári poukazujú na to, že ich obavy potvrdzujú aj pripomienky štátnych inštitúcií.

Mimovládne organizácie upozorňujú na ohrozenie čerpania financií z plánu obnovy v súvislosti s návrhom vodnej politiky. Pripomínajú, že obmedzuje prírode blízke zadržiavanie vody a znovu otvára prípravu vodných diel Slatinka či Tichý Potok. Spolu 18 organizácií podalo preto k aktualizácii vodnej politiky hromadnú pripomienku, ktorú podporilo viac ako 4000 ľudí.

Ochranári poukazujú na to, že ich obavy potvrdzujú aj pripomienky  štátnych inštitúcií. Informovala o tom koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.

"Ide o zásadný koncepčný dokument z pohľadu ochrany vôd, ktorý je výsledkom dlhých odborných diskusií a je preto absolútne neprípustné, aby sa zmeny v ňom navrhovali v skrátenom pripomienkovom konaní bez náležitej odbornej diskusie a navyše bez posúdenia jeho vplyvov na životné prostredie," povedala právnička organizácie Via Iuris Ivana Figuli.

Podľa ochranárov to potvrdzujú aj pripomienky štátnych inštitúcií, ktoré upozorňujú na ohrozenie čerpania zdrojov z plánu obnovy a nedostatočné posúdenie vplyvu na verejné financie.

"Obnovenie plánu postaviť niekoľko priehrad zaťaží štátny rozpočet a návrh dokumentu tento fakt nezohľadňuje. V pripomienkach sa tak vyjadrili Úrad vlády, ministerstvo financií či Národná implementačná a koordinačná jednotka, ktorá je zodpovedná za koordináciu plánu obnovy. Najvyšší kontrolný úrad dokonca žiada stiahnuť materiál ako celok," upozornili v spoločnom stanovisku.

Koncepcia mala byť podľa nich aktualizovaná až v roku 2027. "Takáto účelová a nepripravená aktualizácia verejnej politiky je veľkým rizikom straty financií z plánu obnovy," reagovala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, ktorá pôsobí vo WWF Slovensko. Poznamenala, že koncepcia je súčasťou už splneného míľnika v časti adaptácie na klimatickú zmenu.

Cieľom politiky malo byť zaviesť prírode blízke opatrenia na ochranu pred povodňami, zadržiavanie vody v krajine a ďalšie opatrenia v súvislosti s klimatickou zmenou. Ministerstvo v novom návrhu išlo podľa nej úplne opačným smerom.

Ministerstvo životného prostredia predložilo návrh aktualizácie koncepcie vodnej politiky minulý týždeň do skráteného medzirezortného konania. Avizovalo zmeny v prípade vodného diela Slatinka, prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ a vodárenskej nádrže Tichý potok. Plánuje zrušiť zákaz prípravy či investovania do týchto vodných stavieb.

01 - Modified: 2022-05-20 13:25:46 - Feat.: 1 - Title: Slovensko s Rakúskom chystajú spoločné enviromentálne projekty. Chcú vrátiť rieke Morava a jej okoliu nový život
01 - Modified: 2024-05-31 12:37:28 - Feat.: - Title: Prišlo varovanie pred kolapsom. Týkať sa má škôl na západe Slovenska, chýbajú desiatky miliónov 02 - Modified: 2024-05-24 08:32:44 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Už by sa ministri mohli začať pozerať dopredu 03 - Modified: 2024-05-23 12:08:58 - Feat.: - Title: Staré eurofondy sme stopercentne vyčerpali, vyhlásil Raši. Kritiku si vyslúžili minulé vlády 04 - Modified: 2024-05-23 08:37:11 - Feat.: - Title: Všetky míľniky v rámci štvrtej žiadosti o platbu sú splnené, vyhlásil Kmec. Piatu chcú predložiť do konca roka 05 - Modified: 2024-05-09 18:36:27 - Feat.: - Title: Ohrozuje plán obnovy. Dolinková nie je pripravená viesť rezort zdravotníctva, tvrdí Stachura z KDH
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. máj 2024 21:56