Príbeh dažďa. Ako vznikol a čo pre nás znamená Je synonymom pre zlé počasie. A tiež pre melanchóliu či bezútešnosť. Ale neplatí to pre celý svet – trebárs v Botswančanoch či Indoch vyvoláva eufóriu. Posvieťme si na túto vodu padajúcu z oblohy bližšie – a možno ju aj my uvidíme inou optikou.
Prečo je v okolí Bratislavy už niekoľko dní hmla? Zlepšenie asi nepríde, inde na Slovensku je rekordne teplo „S hmlou na jeseň akoby sme nerátali,“ priznáva klimatologička Miriam Jarošová.
Fyzik a popularizátor vedy Samuel Kováčik o tom, prečo nie je jedno, akým nesprávnym informáciám veríme Projekt Vedátor, ktorý pred šiestimi rokmi založil Samuel Kováčik, sa stal fenoménom slovenského internetu. Portál zameraný na popularizáciu vedy a rozvoj kritického myslenia ľudia ocenili najmä s nástupom pandémie.
Ľadovce za desať rokov zmiznú. Ale ľudia myslia, že sa nič vážne nedeje, hovorí vedec Kozmický inžinier Ján Lukačevič okrem výskumu vesmíru točí dokument o topiacich sa ľadovcoch, ale aj o ľuďoch, ktorí tam žijú a ako ich táto dramatická zmena ovplyvňuje.
Ukázali, prečo je dôležité zabrániť kolapsu bánk. Nobelovku za ekonómiu získali traja vedci Nobelovu cenu za ekonómiu v pondelok získali traja americkí vedci Ben Bernanke, Douglas W. Diamond a Philip H. Dybvig za výskum bánk a finančných kríz.
Toxické častice znečisteného ovzdušia sa našli v pľúcach a mozgu nenarodených detí Častice vdýchnuté matkami prechádzajú k ich zraniteľným plodom s potenciálne celoživotnými následkami.
Položili základ pre novú éru kvantovej technológie. Nobelovku za fyziku dostali traja vedci Nobelovu cenu za fyziku za rok 2022 získali fyzici Alain Aspect z Francúzska, John Francis Clauser z USA a Nemec Anton Zeilinger za objavy v oblasti kvantovej informačnej vedy.
Topil sa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. „Ľadovec súdneho dňa“ sa teraz drží z posledných síl Pomocou novej techniky mapovania morského dna vedci zistili, že ľadovec Thwaites v minulosti ustupoval oveľa rýchlejšie a môže to robiť znova.
Ako Egypťania dostali obrovské kamenné bloky cez púšť, aby postavili pyramídy? Záhada je zrejme vyriešená
Klimatickí vedci vyzývajú k občianskej neposlušnosti. Je to jediná cesta, tvrdia Mali by sme prejsť k občianskej neposlušnosti, aby sme ukázali na nebezpečenstvo, ktoré prinášajú klimatické zmeny, tvrdia autori textu v odbornom časopise Nature Climate Change. Časť odbornej verejnosti sa skutočne radikalizuje.
Hydrologička SHMÚ Jana Poórová: To, že sme absolútnou veľmocou, čo sa týka vody, je mýtus „Je to veľmi zlé," hovorí o súčasnej situácii so suchom hydrologička Jana Poórová. A nepomohlo ani to, že pár dní popršalo. Upozorňuje však, že sucho nevzniklo iba tento rok či vlani, ale tvorí sa dlhšie.
Búrky na horách sú nebezpečné. Odborníci radia, na čo majú turisti dať pozor Letná turistika so sebou prináša aj zvýšené riziko búrok. Zásah bleskom si v uplynulých rokoch vyžiadal aj niekoľko obetí.
Nová štúdia: Arktída sa oteplila takmer štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta Nové poznatky vyvolávajú obavy o závery klimatických modelov na póloch, ktorých otepľovanie má zásadný vplyv na zvyšovanie hladiny morí.
Tajomstvá dávnych civilizačných kolapsov. Ako nás môžu pripraviť na hroziace klimatické pohromy? Klimatické modely varujú pred čiernou budúcnosťou sveta prehriateho skleníkovým efektom. Prudké zmeny klímy však nie sú nič nové. Medzi rokmi 900 a 1250 došlo k takzvanej stredovekej klimatickej anomálii, keď globálne teploty stúpli natoľko, že dovolili Vikingom osídliť nielen Island, ale aj Grónsko.
Nová štúdia ponúka prekvapivú časovú os šiesteho masového vymierania Klimatológ Kunio Kaiho z japonskej univerzity Tohoku si po spracovaní údajov nemyslí, že dnešné masové vyhynutie sa vyrovná tým predchádzajúcim piatim. Aspoň nie po mnoho ďalších storočí.
Roztáčame špirálu, varuje klimatológ. Čo treba urobiť, aby sme vrátili svet do rovnováhy? Naozaj nechceme vidieť, že sme zvýšili koncentráciu oxidu uhličitého v atmosfére za 200 rokov o neuveriteľných 50 percent a metánu na trojnásobok?
Geotermálnu energiu je možné využiť na vykurovanie aj chladenie budov, hovorí expert Geotermálna energia neznamená len tepelné čerpadlá. Ešte oveľa zaujímavejšie je využitie energie uskladnenej vo väčších hĺbkach. Akú budúcnosť to má, vysvetlil v českej relácii Rozstrel geológ Antonín Tym.
Ako fungovať v horúčave? Ochlaďte sa ako starí Egypťania Slovensko prežíva spoločne s celou Európou vlnu rekordných horúčav. Ľudia však pochádzajú prapôvodne zo subsaharskej Afriky. S vysokými teplotami sa preto dokážu vyrovnať lepšie ako s nízkymi.
Niektoré triky pre boj s mestským teplom sú proti intuícii. Kedy je najlepšie otvárať okná? Veľké teplo nie je len drobná nepríjemnosť. Vlny horúčav sa preukázateľne odrážajú vo zvýšenej úmrtnosti. Ako sa proti nim chrániť?
V Európe sa situácia zhoršuje takmer najviac na svete. Prečo sa z nej stáva ohnisko vĺn horúčav? Vlny horúčav v Európe podľa vedcov pribúdajú v rámci frekvencie a intenzity rýchlejšie ako v takmer ktorejkoľvek inej časti planéty, vrátane západnej časti Spojených štátov.
Európa sa zahrieva rýchlejšie ako iné časti sveta, tvrdí nová štúdia Západoeurópania zažívajú v posledných rokoch početnejšie vlny horúčav, než je pre oblasť obvyklé. Náš kontinent sa zahrieva rýchlejšie ako mnoho iných rizikových častí sveta, a to vrátane západného pobrežia Spojených štátov.
Ak ste počas búrky vonku, nelíhajte si, z úkrytu vyjdite až pol hodiny po hrome Letná búrka vie rozohrať fascinujúcu šou. Blesky sršia k zemi, rozsvecujú oblohu. Hlavne si dajte pozor, aby ste boli od toho nebeského divadla dosť ďaleko.
Pred 10 rokmi oznámili objav Higgsovho bozónu. Náznaky „novej fyziky“ sú možno za dverami Jeho existenciu predpovedal vedec Peter Higgs už v roku 1964, trvalo ale skoro ďalšie polstoročie, kým ho veda konečne dokázala. Ako veľmi bol objav Higgsovho bozónu prelomovou záležitosťou? Je to tá „božská častica“, ako ju prekrstili médiá? A čo tento objav znamená pre budúcnosť fyziky?
Počasie ako najvďačnejšia téma. To je dnes horúco, čo poviete? „Buď požehnané počasie, lebo je spoločnou vecou ľudí, ktorí si nemajú čo povedať,“ napísal Karel Čapek pred viac ako deväťdesiatimi rokmi. Počasie je obľúbená téma stále. Zmenilo sa len to, že ho už nezisťujeme pohľadom z okna, ale nahliadnutím do mobilu.
Stredomorie takmer určite zasiahne počas 30 rokov cunami Prívalové vlny cunami by mohli zasiahnuť niektoré pobrežné mestá v Stredozemnom mori.