Najväčší ľadovec sveta sa po desaťročiach dal do pohybu. Vietor a morský prúd ho unášajú preč od Antarktídy Obrí kus ľadu s rozlohou takmer štyritisíc kilometrov štvorcových sa v roku 1986 oddelil od antarktickej pevniny.
So zmenou klímy bude pribúdať chrípka, hovorí biometeorológ Prudká zmena počasia môže výrazne zamávať s ľuďmi, ktorí majú narušený termoregulačný systém, hovorí biometeorológ Martin Novák.
Bezprecedentný zápis: Globálna teplota asi prvýkrát presiahla kritickú hranicu, ktorú odvracia dohoda z Paríža Experti z projektu Copernicus stanovili piatkovú odchýlku od predindustriálneho priemeru na hodnotu 2,06 stupňa Celzia.
Terapia zeleňou. Prečo nás dokáže zachrániť les Prax je úplne jednoznačná: bez prítomnosti zelene trpí naše zdravie, vzťahy aj intelekt.
Skleníkové plyny prekonali rekordy. Svetová meteorologická organizácia varuje pred ničivými dôsledkami Správa Svetovej meteorologickej organizácie uvádza, že naposledy bolo v zemskej atmosfére toľko oxidu uhličitého ako teraz zhruba pred tromi až piatimi miliónmi rokov.
Závoj, ktorý nadchýna i desí. Prečo nás fascinuje hmla Ani bubnujúci dážď, dokonca ani zúriace tornádo nemá v sebe takú zmes mystiky, tajomstva i náhlej pominuteľnosti ako hmla.
Rok 2023 bude najteplejší, priniesol smrteľné horúčavy. Život na Zemi je ohrozený, varujú vedci Rok 2023 sa má stať najteplejším rokom v histórii, celé regióny tento rok trpeli smrteľnými vlnami horúčav, búrkami, záplavami a niekedy jednou katastrofou za druhou.
Dvadsaťdva minút meškania do práce. Klimatická zmena sa prejavuje aj tam, kde to nečakáme Zvýšeným prílivom sa zatiaľ venuje oveľa menej pozornosti ako iným prejavom zmeny klímy.
Po zemetrasení na východe Slovenska nasledovalo 13 dotrasov. Pravdepodobné sú aj v budúcnosti, varuje odborník Stav finančného zabezpečenia monitorovania zemetrasenia a výskumu ohniskových zón na Slovensku je nedostatočný.
Ľudstvo čaká hrozivý scenár: Blíži sa ku kritickej hranici globálneho oteplenia, tvrdí klimatológ Teplotný priemer by mal prekročiť aj mesiac október. V strednej Európe bude otepľovanie klímy približne dvojnásobné.
Fenomén jesene. Kam a prečo miznú padajúce listy Hoci mnohí v našich zemepisných šírkach predlžovaniu leta blahorečia, ukazuje sa, že zmeny klímy nás možno pripravia o ďalšie ročné obdobie.
Takmer každý v Európe dýcha toxický vzduch, ukazuje nové zistenie Znečistené ovzdušie trápi aj Slovensko. Experti bijú na poplach, pretože ovplyvňuje takmer každý orgán v ľudskom tele.
Nobelovku za fyziku získali experimenty so svetlom, ktoré zachytávajú „najkratšie okamihy“ Tohtoročná Nobelova cena za fyziku odmeňuje vedu v „malom časovom rámci“. Ocenenie získali Pierre Agostini, Ferenc Krausz a Anne L‘Huillierová.
Zem už nie je pre človeka bezpečná, príliš ju poškodil a znečistil, tvrdia vedci Z troch hraníc, ktoré sa podľa vedcov ešte stále nachádzajú v bezpečnom priestore, sa dvepohybujú zlým smerom.
Zemetrasenie v Maroku sprevádzali záhadné modré záblesky. Odborníkov tento jav rozdeľuje Chvíľu pred zemetrasením, ktoré v piatok zasiahlo Maroko, sa na oblohe objavilo záhadné modré svetlo. Podobný jav sa tento rok objavil aj pred zemetrasením v Turecku.
Objav nového supravodivého materiálu sa nepotvrdil Objav materiálu vykazujúceho supravodivosť pri izbovej teplote a bežnom atmosférickom tlaku sa nepotvrdil, ale výskum v tejto oblasti pokračuje ďalej.
Skvelý objav. Vedci zistili praktické využitie zvyškov kávovej usadeniny Ich nový recept by mohol vyriešiť viacero problémov súčasne.
Globálne sucho nás môže zničiť, nestalo by sa to prvýkrát. Tieto civilizácie vďaka nemu zanikli Vyschnuté vodné toky a krajina premenená na prašnú pustatinu nie sú na našej planéte ničím novým. S ničivými suchami sa ťažko stretla nejedna mocná civilizácia – a často to znamenalo jej koniec.
Môžete sa sprchovať počas búrky? Ani prať nie je dobrý nápad Sprchovanie počas búrky môže byť nebezpečné. Hrozí nebezpečenstvo zabitia elektrickým prúdom spôsobeného bleskom cez vodovodné potrubie, aj keď práve periete.
Tipy, ako zvládnuť extrémne horúčavy. Čo robiť, keď je vám náhle zle a prečo nechodiť s deťmi na kúpalisko Prečítajte si desať tipov, čomu sa vyvarovať a čo naopak robiť pri vysokých teplotách.
Revolúcia vo fyzike. Vedci sa blížia k odhaleniu piatej sily prírody alebo inej dimenzie Mióny sú všade. Špičkoví fyzici sveta však nevedia vysvetliť, prečo ich pohyby popierajú fyzikálne zákony.
Ak sa Golfský prúd odkloní od Európy, bude zle, hovorí klimatológ. Nastane nová doba ľadová? Ak by sa od Európy odklonil Golfský prúd, tak by to pre kontinent znamenalo výrazné ochladenie a klímu, akú vidíme v Severnej Amerike v rovnakej zemepisnej šírke. Zmena cirkulácie sa bohužiaľ už deje v atmosfére a príznaky sú viditeľné
Tichý oceán sa ochladzuje. Teórií je niekoľko, vedci však stále nepoznajú príčinu Takisto nikto nevie, kedy sa tento trend spomalí alebo zastaví.
Vedci: Extrémne klimatické zmeny v Antarktíde sú prakticky isté. Čoskoro to môžeme pocítiť všetci V Antarktíde budú extrémne klimatické javy ako oceánske vlny horúčav a zrýchľujúci sa úbytok ľadu takmer určite stále častejšie.
Úspech amerických vedcov. Zopakovali prelomový experiment v jadrovej fúzii Americkým vedcom sa podarilo zopakovať experiment z vlaňajšieho decembra, pri ktorom jadrovou fúziou vzniklo viac energie, než sa na ňu vynaložilo. Oznámilo to v nedeľu výskumné zariadenie Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) so sídlom v Kalifornii.