Slabý líder a spory v zlepenci. Prečo zlyhala maďarská opozícia? Šesťčlennému bloku, ktorý plánoval odstaviť Orbána od moci, podrazil nohy nevýrazný líder, vnútorné nezhody i vojna na Ukrajine.
Zelené Rakúsko. Realita či fikcia? Hoci naši západní susedia majú ambiciózne plány v oblasti ekológie a dosahovania klimatickej neutrality, stále sú do veľkej miery závislí od dodávok ropy a zemného plynu.
No english, s'il vous plaît. Aký vzťah majú Francúzi k Európe? Bežného francúzskeho voliča zaujímajú skôr domáce problémy než Európska únia. A lídri Elyzejského paláca konajú neraz príliš nacionalisticky, v snahe o presadzovanie frankofónie.
Putinov človek aj rast nacionalizmu. Čo nám ukázali francúzske voľby? Šéfka radikálnej pravice Marine Le Penová má dnes v druhom kole prezidentských volieb proti Emmanuelovi Macronovi väčšie šance než v roku 2017.
Ako sa Maďari kvôli vojne vzďaľujú od Únie? Po nedávnych parlamentných voľbách to u našich južných susedov vyzerá tak, že Viktor Orbán ešte viac posilní svoje protibruselské postoje. Dáva to najavo aj názorom na Ukrajinu a jej prezidenta.
Nepriateľstvo, ktoré trvá vyše tisíc rokov. Prečo sú Poliaci a Rusi rivalmi? Vyostrené vzťahy medzi oboma veľkými slovanskými národmi nie je záležitosťou posledných desaťročí. Spory sa s nimi ťahajú už viac ako jedno milénium, vojna na Ukrajine ich dnes len vyhrotila.
Ako chce Putin vymazať Ukrajinu z povrchu zemského Kyjev obviňuje kremeľský režim zo snahy o úmyselnú likvidáciu ukrajinskej identity. Diať sa tak má aj prostredníctvom bombardovania múzeí a chrámov či unášaním detí do Ruska.
Na úteku nielen Ukrajinci. Vojna vyháňa z Ruska odporcov Putina Väčšina postsovietskych republík sa postavila na stranu Ukrajiny. Poskytujú jej pomoc a prijímajú utečencov. Prúdia k nim však aj ruskí odporcovia vojny.
Skanzen komunizmu v Európe. Stane sa Podnestersko novým Donbasom? Pozornosť Vladimira Putina by sa po Ukrajine mohla zamerať na moldavský odštiepenecký región, v ktorom vládnu proruské sily žiadajúce od Moskvy uznanie nezávislosti.
Zahmlievanie, hoaxy a demoralizácia ruských vojakov. Ako si Ukrajinci požičali od Putina dezinformačnú zbraň Naši východní susedia s úspechom využívajú v boji proti ruskej invázii to, čo dlhé roky šéf Kremľa vo svojej hybridnej vojne – silu sociálnych sietí.
Jeho rozpad považuje za najväčšiu katastrofu. Ako Putin oživuje ZSSR? Ruský prezident využíva celú škálu nástrojov na to, aby si k sebe opäť pripútal krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.
Na tróne už 70 rokov. Čo čaká britské impérium kráľovnej Alžbety II.? Britské Spoločenstvo národov sa postupne mení zo zväzku krajín s historickými väzbami na ekonomické zoskupenie. Posilneniu vzťahov medzi nimi pomáha aj brexit.
Vyše 120-tisíc vojakov na hraniciach a rozpoltená Európa. Vyhneme sa ostrému konfliktu? Moskva dáva opatrne najavo, že je ochotná rokovať s Ukrajinou aj so Západom. Čoraz hlbšie rozdelenie spojencov posilňuje jej pozície.
Zapálené banky, ruskí výsadkári a zabití demonštranti. Prečo Kazachovia zapálili rozbušku? Obyvateľom stredoázijskej republiky bohatej na nerastné suroviny došla trpezlivosť s predstaviteľmi režimu, ktorí bohatnú na ich úkor.
Hľadanie nového lídra EÚ, boj Orbána i Macrona o moc či hasenie konfliktu na východe. Čo čaká svet v roku 2022? V nadchádzajúcich 12 mesiacoch nás čakajú voľby vo Francúzsku i Maďarsku, ale najmä rozuzlenie napätej situácie na rusko-ukrajinských hraniciach.
Útek z Afganistanu aj rastúca sila Číny či Arabov. Ako sa v roku 2021 oslaboval Západ? Uplynulých 12 mesiacov prinieslo ďalší ústup Európy a Spojených štátov z globálneho geopolitického výslnia.
Militarizácia Rusov aj zákopy na Ukrajine. Ako eskaluje konflikt na východe Európy? Rusko aj Ukrajina sa navzájom obviňujú z vyhrocovania napätia. Západ sa snaží priviesť Vladimira Putina k rokovaciemu stolu.
Podpora jadra aj tvrdší boj proti nelegálnym migrantom. Čo čaká Európu pod vedením Francúzov? Paríž preberá v januári predsedníctvo v Rade EÚ. Kľúčovými témami má byť jadrová energia, jej nevyhnutnosť pre realizáciu plánu obnovy či zvládanie migrácie.
Lukašenko alebo Putin. Kto najviac ohrozuje východné hranice Únie? Napätie eskaluje nielen v oblasti medzi Poľskom a Bieloruskom. Znepokojenie vyvolávajú aj akcie ruskej armády neďaleko územia Ukrajiny.
Čína aj Amerika na koni. Prevalcujú po odchode Merkelovej Európu ostatné veľmoci? Úniu oslabuje koniec nemeckej kancelárky, energetická kríza aj posilňujúce sa spojenectvo anglofónnych krajín.
Návrat k tradíciám a populisti na ústupe. Ako sa prekresľuje politická mapa Európy? Vo viacerých krajinách sa ukazuje návrat k tradičným stranám a odklon voličov od nacionalistického populizmu. Sčasti za to môže aj pandémia a nespokojnosť s tým, ako ju zvládli nové zoskupenia.