Narastajú obavy z mimoriadne čierneho scenára. Ako sa bude vyvíjať konflikt na Ukrajine? (tri scenáre vojny) HN vám prinášajú scenáre ďalšieho vývoja konfliktu u našich východných susedov. Rozhodujúce bude pokračovanie západnej vojenskej pomoci. To najvýraznejšie ovplyvní ďalší osud mohutnej ukrajinskej protiofenzívy.
Expert: Ukrajine hrozia problémy s muníciou. Okrem morálky má však oproti Rusom ešte jednu zásadnú výhodu Rusi nedisponujú rezervami, ktoré by vrhli do prielomu frontu. Zásadné bude, kde a kedy sa im podarí postup Kyjeva zastaviť, tvrdí v rozhovore pre HN český bezpečnostný expert Vojtěch Bahenský.
Boj so škótskymi separatistami i udržanie Commonwealthu. Čo čaká Britániu s Karolom III.? Nový britský kráľ sa hneď po nástupe na trón bude potýkať najmä so škótskymi snahami o nezávislosť či s hrozbou oslabenia vplyvu Londýna v Spoločenstve národov.
Michail Gorbačov. Muž, ktorý zvnútra zničil ríšu zla Prvý a posledný sovietsky prezident, ktorý zomrel včera vo veku 91 rokov, vstúpil do histórie tým, že sa najvýraznejšou mierou zaslúžil o koniec studenej vojny a rozpad ZSSR.
Reportáž z Litvy. Ako sa malá pobaltská republika postavila proti Rusom Litovčania si viac pripomínajú svoj zápas o nezávislosť od Sovietskeho zväzu než boj proti nemeckým nacistom.
Búria sa Burjati, Tatári i ďalší. Blíži sa Putinova ruská ríša k rozvratu? Vojna na Ukrajine vyvoláva čoraz väčší odpor v menších územných celkoch Ruskej federácie. Medzi ich obyvateľmi rastie nespokojnosť s Moskvou aj sen o nezávislosti.
Víťazstvo Ruska a jeho armáda pri Užhorode? Slovensku by hrozila vojna, tvrdí Duleba pre HN Putin vybudoval veľmi centralizovaný systém vlastnej bezpečnosti, tvrdí pre HN Alexander Duleba, výskumný pracovník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Slabý líder a spory v zlepenci. Prečo zlyhala maďarská opozícia? Šesťčlennému bloku, ktorý plánoval odstaviť Orbána od moci, podrazil nohy nevýrazný líder, vnútorné nezhody i vojna na Ukrajine.
Zelené Rakúsko. Realita či fikcia? Hoci naši západní susedia majú ambiciózne plány v oblasti ekológie a dosahovania klimatickej neutrality, stále sú do veľkej miery závislí od dodávok ropy a zemného plynu.
No english, s'il vous plaît. Aký vzťah majú Francúzi k Európe? Bežného francúzskeho voliča zaujímajú skôr domáce problémy než Európska únia. A lídri Elyzejského paláca konajú neraz príliš nacionalisticky, v snahe o presadzovanie frankofónie.
Putinov človek aj rast nacionalizmu. Čo nám ukázali francúzske voľby? Šéfka radikálnej pravice Marine Le Penová má dnes v druhom kole prezidentských volieb proti Emmanuelovi Macronovi väčšie šance než v roku 2017.
Ako sa Maďari kvôli vojne vzďaľujú od Únie? Po nedávnych parlamentných voľbách to u našich južných susedov vyzerá tak, že Viktor Orbán ešte viac posilní svoje protibruselské postoje. Dáva to najavo aj názorom na Ukrajinu a jej prezidenta.
Nepriateľstvo, ktoré trvá vyše tisíc rokov. Prečo sú Poliaci a Rusi rivalmi? Vyostrené vzťahy medzi oboma veľkými slovanskými národmi nie je záležitosťou posledných desaťročí. Spory sa s nimi ťahajú už viac ako jedno milénium, vojna na Ukrajine ich dnes len vyhrotila.
Ako chce Putin vymazať Ukrajinu z povrchu zemského Kyjev obviňuje kremeľský režim zo snahy o úmyselnú likvidáciu ukrajinskej identity. Diať sa tak má aj prostredníctvom bombardovania múzeí a chrámov či unášaním detí do Ruska.
Na úteku nielen Ukrajinci. Vojna vyháňa z Ruska odporcov Putina Väčšina postsovietskych republík sa postavila na stranu Ukrajiny. Poskytujú jej pomoc a prijímajú utečencov. Prúdia k nim však aj ruskí odporcovia vojny.
Skanzen komunizmu v Európe. Stane sa Podnestersko novým Donbasom? Pozornosť Vladimira Putina by sa po Ukrajine mohla zamerať na moldavský odštiepenecký región, v ktorom vládnu proruské sily žiadajúce od Moskvy uznanie nezávislosti.
Zahmlievanie, hoaxy a demoralizácia ruských vojakov. Ako si Ukrajinci požičali od Putina dezinformačnú zbraň Naši východní susedia s úspechom využívajú v boji proti ruskej invázii to, čo dlhé roky šéf Kremľa vo svojej hybridnej vojne – silu sociálnych sietí.
Jeho rozpad považuje za najväčšiu katastrofu. Ako Putin oživuje ZSSR? Ruský prezident využíva celú škálu nástrojov na to, aby si k sebe opäť pripútal krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.
Na tróne už 70 rokov. Čo čaká britské impérium kráľovnej Alžbety II.? Britské Spoločenstvo národov sa postupne mení zo zväzku krajín s historickými väzbami na ekonomické zoskupenie. Posilneniu vzťahov medzi nimi pomáha aj brexit.
Vyše 120-tisíc vojakov na hraniciach a rozpoltená Európa. Vyhneme sa ostrému konfliktu? Moskva dáva opatrne najavo, že je ochotná rokovať s Ukrajinou aj so Západom. Čoraz hlbšie rozdelenie spojencov posilňuje jej pozície.
Zapálené banky, ruskí výsadkári a zabití demonštranti. Prečo Kazachovia zapálili rozbušku? Obyvateľom stredoázijskej republiky bohatej na nerastné suroviny došla trpezlivosť s predstaviteľmi režimu, ktorí bohatnú na ich úkor.
Hľadanie nového lídra EÚ, boj Orbána i Macrona o moc či hasenie konfliktu na východe. Čo čaká svet v roku 2022? V nadchádzajúcich 12 mesiacoch nás čakajú voľby vo Francúzsku i Maďarsku, ale najmä rozuzlenie napätej situácie na rusko-ukrajinských hraniciach.
Útek z Afganistanu aj rastúca sila Číny či Arabov. Ako sa v roku 2021 oslaboval Západ? Uplynulých 12 mesiacov prinieslo ďalší ústup Európy a Spojených štátov z globálneho geopolitického výslnia.
Militarizácia Rusov aj zákopy na Ukrajine. Ako eskaluje konflikt na východe Európy? Rusko aj Ukrajina sa navzájom obviňujú z vyhrocovania napätia. Západ sa snaží priviesť Vladimira Putina k rokovaciemu stolu.
Podpora jadra aj tvrdší boj proti nelegálnym migrantom. Čo čaká Európu pod vedením Francúzov? Paríž preberá v januári predsedníctvo v Rade EÚ. Kľúčovými témami má byť jadrová energia, jej nevyhnutnosť pre realizáciu plánu obnovy či zvládanie migrácie.
Lukašenko alebo Putin. Kto najviac ohrozuje východné hranice Únie? Napätie eskaluje nielen v oblasti medzi Poľskom a Bieloruskom. Znepokojenie vyvolávajú aj akcie ruskej armády neďaleko územia Ukrajiny.
Čína aj Amerika na koni. Prevalcujú po odchode Merkelovej Európu ostatné veľmoci? Úniu oslabuje koniec nemeckej kancelárky, energetická kríza aj posilňujúce sa spojenectvo anglofónnych krajín.
Návrat k tradíciám a populisti na ústupe. Ako sa prekresľuje politická mapa Európy? Vo viacerých krajinách sa ukazuje návrat k tradičným stranám a odklon voličov od nacionalistického populizmu. Sčasti za to môže aj pandémia a nespokojnosť s tým, ako ju zvládli nové zoskupenia.
Kým Európa sa vracia do normálu, my sa zamykáme. Prečo je to tak? Zatiaľ čo slovenské okresy sa sfarbujú do červena, niektoré krajiny na severe či západe kontinentu rušia takmer všetky protipandemické opatrenia.
Žiadne zaliatie betónom. Ako si Bulhari chránia svoju históriu? V centre Sofie či Plovdiva sa prakticky všade nachádzajú vzácne vykopávky.
Merkelová sa lúči. Kto sa stane jej nástupcom? Vo včerajších voľbách do nemeckého Bundestagu sociálni demokrati tesne porazili konzervatívcov. Zostavovanie novej koalície bude náročné.
Tretia dávka vakcíny. Áno alebo nie? Izrael je opäť lídrom očkovania. Posilňujúcu dávku spustil ako prvý na svete. Pripájajú sa k nemu aj ďalší.
Lídri v IT aj krvavé diktatúry. Aké je sovietske dedičstvo 15 štátov? Uplynulo 30 rokov od odchodu prvých troch republík bývalého ZSSR.
Európa vs. Afrika. Ako korona prehlbuje priepasti vo svete? Bohaté krajiny sa vďaka rýchlemu očkovaniu čoraz viac vzďaľujú tým chudobným, riziká z rozvojového sveta však hrozia aj nám.
V Afrike prebieha bitka o vody Nílu Analytici už roky predpovedajú, že vojny budúcnosti sa nebudú viesť o ropu, ale o pitnú vodu. Tá môže byť zdrojom konfliktu v Afrike už dnes.
Masové popravy, ženy zavreté doma, prísna šaria. Čo čaká Afganistan pod krutovládou Talibanu? Vojnou zmietaná krajina zažíva masívny exodus ľudí. Rýchly prerod na prísne islamistickú spoločnosť vidno už dnes, otázkou zostáva, či Taliban dokáže viesť dialóg s vonkajším svetom.
Rusi sa rýchlo zmocňujú bohatej Arktídy. Tá ukrýva obrovské zásoby ropy a plynu Najhorúcejším bojiskom novej studenej vojny medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude mrazivá Arktída. Dôvodom sú bohaté zdroje a dôležitá námorná cesta. Vyzerá to, že na zápas o polárne poklady sú Rusi pripravení zo všetkých najviac.
Preľudnená Jakarta sa potápa pod hladinu mora Hlavné mesto štvrtej najľudnatejšej krajiny sveta praská vo švíkoch a topí sa vo vode. Indonézia preto plánuje postaviť nové hlavné mesto na Borneu
India plánuje zavádzať politiku dvoch detí Zatiaľ čo starnúca Čína nedávno zvýšila limit na tri deti, India stále rieši problémy rastúcou populáciou. Najľudnatejší indický štát preto navrhol legislatívu, ktorá má ľudí motivovať mať menej detí.
Africká kolíska ľudstva bola na ceste stať sa vzorom pre celý kontinent. Teraz ju opäť ničí vojna Etiópia je etnicky rôznorodý štát. Mladý premiér, laureát Nobelovej ceny za mier, bol nádejou na zmierenie a pokrok. Dnes však vedie vojenské ťaženie proti vlastným občanom. Krajine hrozí rozvrat a štiepenie.
Rajské pláže Ázie majú aj svoju temnú stránku Vďaka svojej nádhernej prírode a mimoriadne pohostinným ľuďom je juhovýchodná Ázia symbolom raja na Zemi. Jej druhou tvárou sú diktátorské režimy, etnické konflikty a prísne tresty.
Golf nad útesmi, rakija aj 20-ročný zámok mafiána. Zažijete to v tejto krajine Bulharsko bojuje s prepadom turizmu netradičnými atrakciami.
Chcete ísť do Tokia počas olympiády? Toto vám odporúča japonská ambasáda Japonci sa snažia, aby sa športovci u nich napriek prísnym opatreniam cítili čo najlepšie.
Amerika odchádza a Taliban silnie. Najdlhšia vojna USA stála takmer bilión dolárov Armáda Spojených štátov potichu opustila svoje základne. Znamená to koniec najdlhšej americkej vojny a začiatok novej občianskej?
Slováci v ňom hľadali únik pred covidom. Teraz je na čiernom zozname V Egypte už otvorene hovoria o tretej vlne, očkovanie napreduje veľmi pomaly. Vyrábať tam budú čínske vakcíny.
Ruskému národu hrozí vyhynutie Najpočetnejších Slovanov neporazili meče ani pušky. Vyhubí Rusov vodka a nefungujúci štát? Ich úbytok dosiahol 15-ročný rekord.
Svetu dala vysokoinfekčnú mutáciu vírusu. Dnes ju straší variant delta plus Druhá najľudnatejšia krajina sveta sa spamätáva z druhej vlny pandémie, počas ktorej dosiahlo denné maximum nakazených 416-tisíc ľudí.
Stane sa Čierna Hora vazalom Číny? Malá balkánska krajina sa nevýhodnou pôžičkou zadlžila až po uši. Teraz prosí Úniu, aby ju zachránila pred upadnutím do čínskeho vplyvu.
Čína zavádza politiku troch detí Krajina známa politikou jedného dieťaťa čelí demografickej kríze starnutia populácie. Naštartuje pôrodnosť nový zákon?
Zaočkovaných 20 percent ľudí? Ako klamú čísla o vakcinácii Kým vo vyspelom svete imunizácia populácie rýchlo napreduje, Afrika sa pri očkovaní svojich obyvateľov musí spoliehať z veľkej časti na medzinárodnú pomoc.
Maďarov rozdelila čínska univerzita Komunistické hodnoty v srdci slobodnej Európy, obavy zo špionáže, netransparentných peňazí, korupcie a nebezpečnej dlhovej pasce.
Hrozí nám ďalšia vlna pandémie? Íri bijú na poplach pred variantom delta Ostrovná krajina zvláda COVID-19 po ekonomickej stránke dobre, problémy jej však môžu narobiť nové mutácie koronavírusu.
Ako si Lukašenko ukradol krajinu Nelegitímny prezident sa v Bielorusku drží pri moci už 27 rokov. Krajina sa síce prebudila z apatie, no vyzerá to tak, že on sa moci vzdať nehodlá.
Priniesli rakety do Izraela zmenu? V židovskom štáte to vyzerá na koniec éry najdlhšie vládnuceho premiéra a úsvit židovsko-arabskej vlády. Aký môže mať táto zmena vplyv na nekonečný konflikt, ktorý je starý ako štát samotný?
Zázračný elixír či väzenie za „hoaxy“ o mŕtvych. Ako bojujú proti covidu diktátori? Lídri autoritatívnych stredoázijských republík Kirgizsko, Tadžikistan a Turkmenistan prišli s nevšednými návrhmi, ako poraziť koronavírus.
Z outsidera líder. Ako sa Amerika stala motorom boja proti pandémii? Kým za Donalda Trumpa sa USA dávali za príklad zlyhania v ťažení proti covidu, administratíva Joea Bidena nepriaznivú situáciu vďaka očkovaniu úplne obrátila.
Na chvoste Európy. Bulhari len pomaly dobiehajú v očkovaní Úniu Obľúbená dovolenková destinácia odštartovala letnú turistickú sezónu, jej úspech bude závisieť od tempa vakcinácie.
Ako sa z Číny stal úhlavný rival USA? Najľudnatejšia krajina sveta je už pre Američanov nebezpečnejším súperom, než kedysi býval Sovietsky zväz.
Eiffelovka bez turistov? Francúzov ťaží už tretí lockdown Francúzsko bojuje najmä s rastúcim počtom ľudí v kritickom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti s ochorením COVID-19.
Predbiehajú nás Srbi aj Čile. Ako svet vďaka vakcínam uteká Európe? Rýchle očkovanie prudko znižuje počty infekcií v USA či v Británii, kde umožňuje otváranie ekonomiky.
Hrozí Ukrajine vojna s Ruskom? Vyostrenie situácie na rusko-ukrajinských hraniciach vzbudzuje obavy, že by konflikt mohol prerásť do vojny v plnom rozsahu.
Poslední bez vakcíny. Kosovu podal pomocnú ruku tradičný spojenec Odštiepeneckej juhosrbskej provincii dodávajú očkovacie látky Albánci.
Lídri v očkovaní. Turci stavili na vývoj vlastnej vakcíny Krajina využíva západné aj čínske očkovacie látky, do konca roka však chce získať aj svoj preparát.
Zatýkanie aj brutálna sila. Ako Čína pretvára Hongkong na svoj obraz? Výkladná skriňa Orientu postupne čoraz viac dostáva tvár východoázijského kolosa.
Úspech v ohnisku prvej nákazy. Ako Čína vystavila koronavírusu rýchlu stopku? Ázijská krajina dokázala skĺbiť protiepidemické opatrenia s ekonomickým oživením.
Hlavný nepriateľ Kataláncov? Koronavírus a Španieli Najbohatšiemu španielskemu regiónu zasiahla koronakríza do úsilia o nezávislosť.
Deväť mŕtvych za celú pandémiu. Taiwan uchránila včasná izolácia Východoázijský ostrov nezaviedol žiaden lockdown, napriek tomu patrí medzi krajiny najmenej zasiahnuté koronavírusom.
Násilie v Moskve i v Minsku. Čaká východ Európy revolučná jar? V postsovietskom priestore na čele s Ruskom sa rýchlo rozširuje nespokojnosť s dlhoročnými vládcami.
Falošný zdravotník či mladá žena so známosťami. Ako Maďari vybehli s poradovníkom na vakcíny? Aj v Maďarsku sa našli špekulanti, ktorí využili medzery v systéme na prednostnú vakcináciu.
Americká, ruská alebo čínska? Srbi riešia vakcinačnú dilemu Belehrad nehľadí na predsudky či politické spory, vakcíny nakupuje po celom svete.
Od víťaza k skrachovancovi. Voľný pád prezidenta Trumpa Bývalý šéf Bieleho domu zanechal za sebou hlboko polarizovanú Ameriku. Poštval si proti sebe aj blízkych spojencov.
Top nepriatelia Kanady? Donald Trump a koronavírus Severoamerická krajina sa na vakcináciu proti COVID-19 pripravovala už od júna.
Krutý osud krymských Tatárov. Nemaznal sa s nimi Stalin ani Putin Na anektovanom ukrajinskom polostrove prebieha masívna rusifikácia pôvodných obyvateľov.
Škóti, Katalánci či Korzičania. Ako pandémia naháňa body separatistom? Odštiepenecké regióny kritizujú ústredné vlády za to, ako riešia boj proti COVID-19.
Do Dubaja s izraelskou pečiatkou v pase. Ako sa Židia zbližujú s Arabmi? Izrael sa zmieril s dvoma moslimskými krajinami. Priblíži to mier na Blízkom východe?
Symbol boja proti totalite je späť. Ako Orbán zatočil s médiami? V Maďarsku funguje už len minimum nezávislých spravodajských spoločností. Aj tie sú pod silným tlakom vlády. I to je dôvod, prečo sa po 27 rokoch k južným susedom vracia Slobodná Európa.
Ukrajinskí provokatéri v Bielorusku? Ako sa bojuje proti hoaxom z Moskvy Prostredníctvom dezinformácií a fake news sa Kremeľ snaží navodiť protizápadnú atmosféru v Minsku aj v Kyjeve.
Nárazník medzi Rusmi a Západom. Prečo je Bielorusko pre Európu kľúčové? V krajine sa momentálne definuje budúcnosť kontinentu na celé desaťročia dopredu.
Lukašenkov režim to nezvláda. Regióny nemá pod kontrolou, tvrdí odborník. Hrozí zásah Ruska? Pravdepodobne sfalšované voľby vyhnali do ulíc najviac demonštrantov od nástupu Alexandra Lukašenka k moci.