Čas vianočný nie je všade pokojný. Paľba neutícha na Ukrajine ani v Gaze Po celom svete prebieha vyše 50 ozbrojených konfliktov. Budúci rok by mohol priniesť utlmenie niektorých vojen, trvalé riešenie kríz sa ale nečrtá.
Kto povedie americkú ekonomiku? Trumpovi ľudia chcú prepísať pravidlá medzinárodného obchodu Ľudia nominovaní do kľúčových hospodárskych funkcií sa zhodujú v nutnosti konfrontovať Čínu ako strategického súpera Spojených štátov.
Putin stavil na „zázračné“ rakety stredného doletu. Pomôžu Rusom na ukrajinskom fronte tajomné Orešniky? Kremeľ sľubuje masívnu výrobu nových striel, ktoré sú schopné niesť až šesť hlavíc s muníciou.
Rebeli, ktorí dobyli Damask, sa zatiaľ správajú pragmaticky. Izrael a Turecko však znižujú šance Sýrie na mier V tejto chvíli sa zdá, že odovzdanie moci v Damasku prebieha podľa vopred rozvrhnutého plánu, tvrdí v rozhovore pre HN česká islamologička a expertka na Blízky východ Zora Hesová.
ANALÝZA: Umiernený džihádista, ktorý sľubuje Sýriu pre všetkých. Kto vyhnal „mäsiara“ Bašára Asada z Damasku? Pádu režimu sýrskeho prezidenta výrazne pomohlo ukrajinské odhodlanie aj izraelské útoky na Irán a Libanon.
Rodí sa v Británii nová železná lady? Šéfka konzervatívcov vyvoláva kontroverzie i spomienky na Thatcherovú Viacerí komentátori poukazujú na isté paralely medzi novou konzervatívnou líderkou Kemi Badenochovou a legendárnou britskou expremiérkou
„Tovar“ pre ženíchov či bičovanie za útek pred násilným manželom. Ako Taliban spravil z Afganiek otrokyne Vojnou skúšanú krajinu ovládlo radikálne islamské právo šaríja, ženy v nej stratili väčšinu základných práv.
Päťsto mŕtvych počas jediného ukrajinského úderu v Rusku? Žiaden problém. Kimov bojový apetít vyvoláva obavy V Rusku už zomrelo prvých 500 severokórejských vojakov. Pchjongjang napriek tomu zvažuje podľa Soulu ďalšiu pomoc Putinovi.
Iránci sa boja príchodu zimy i Trumpa. Režim šetrí energie, Teheránu vypína na dve hodiny denne elektrinu Irán musí škrtiť dodávky elektriny do domácností. Technicky by k tomu vôbec nemalo dochádzať, keďže má druhé najväčšie zásoby plynu na svete.
Čierna Hora uniká z čínskej dlhovej pasce. Spláca miliardový úver za stavbu diaľnice (ROZHOVOR) Pekingu stačí získať zopár politikov, lobistov či akademikov. Tak si dokáže v prostredí malého štátu vytvoriť pomerne silný vplyv, tvrdí v rozhovore pre HN český analytik Petr Čermák.
VEĽKÁ ANALÝZA: Nemci chcú od novej vlády ekonomický reštart. Pomôcť majú i státisíce kvalifikovaných migrantov Ekonomický motor Európy vydá pracovné víza pre 200-tisíc kvalifikovaných migrantov. Umožnil to nový program na riešenie chronického nedostatku pracovných síl.
Veľká REPORTÁŽ zo Strednej Ázie: Trištrvrte milióna novorodencov ročne. Uzbekovia chcú využiť populačný boom Stredoázijskej krajine pribudne každý rok 700-tisíc nových obyvateľov. Vláda v Taškente z nich chce kvalitným vzdelávaním pripraviť kvalifikovanú pracovnú silu pre zahraničných investorov.
VEĽKÁ ANALÝZA: Bežní Rusi z výdavkov na konflikt profitujú, vojnoví navrátilci môžu byť časovanou bombou Ruská ekonomika stále dokáže zaisťovať dostatok zbraní. Chýbajú jej však pracovné sily, hrozí prehriatie a spomalenie rastu.
Trump presunie pozornosť do Ázie. V otázke Ukrajiny bude chcieť nájst s Putinom obojstranne výhodný kompromis USA už nebudú klásť taký dôraz na Ukrajinu aj preto, že sa pod Trumpovým vedením zamerajú viac na bezpečnostné otázky týkajúce sa rastúcich mocenských ambícií Číny, tvrdí v rozhovore pre HN český amerikanista Kryštof Kozák.
Neistota pre Kyjev, silná podpora Izraela. Čo prinesie svetu nevyspytateľný Trump a jeho zahraničná politika? ANALÝZA: Pozornosť staronového prezidenta sa zrejme podobne ako v roku 2017 presunie od tradičných európskych spojencov na Blízky východ a do Ázie.
Slovák z Chicaga pre HN: Ak máte iný politický názor než ostatní, tak vám na americkom vidieku hrozí aj bitka Spoločnosť v Spojených štátoch je podobne polarizovaná ako na Slovensku. V USA sa však pre rozdielne politické názory končia priateľstvá i vzťahy, tvrdí v rozhovore pre HN americký Slovák John Tanner Grischow.
VEĽKÁ ANALÝZA: Harrisová a Trump, dvaja nezmieriteľní. Kam povedie Ameriku nový prezident? Donald Trump a Kamala Harrisová majú diametrálne odlišné názory na zahraničný obchod, pomoc Ukrajine, riešenie nelegálnej migrácie aj prístup žien k potratom.
REPORTÉR HN NA CESTÁCH: Chcete zažiť najväčší bizár v Európe? Navštívte balkánske dvojičky – Prištinu a Skopje Dve metropoly s podobným údelom bojujú o svoje miesto na Zemi. Ich návšteva sa však môže zmeniť na prehliadku lacného gýču.
Rýchlovlaky cez Strednú Áziu aj zbližovanie Uzbekov a Kazachov so Západom. Ako Hodvábna cesta vstáva z popola? Pätica stredoázijských republík sa usiluje otvárať zahraničným investorom. Pomôcť majú historické väzby aj zníženie závislosti od Ruska.
Z vysnenej destinácie mnohých Slovákov až k hlboko polarizovanej krajine. Stráca americká pozlátka svoj lesk? Spojené štáty boli ešte v 90. rokoch pre mnohých Slovákov vysnívanou rajskou záhradou. Dnes je tam spoločnosť polarizovaná viac než u nás.
Záhadné video z ruského Ďalekého východu a Severokórejčania na Donbase. Zomierajú Kimovi muži za Putina? Severná Kórea by mohla poslať bojovať na Donbase za Rusko až 12-tisíc vojakov.
Good bye, White House. V akom stave zanecháva Biden americkú politiku po štyroch rokoch v kresle prezidenta? Odchádzajúci prezident výrazne pomáhal Ukrajine a napravil škody v medzinárodných vzťahoch spôsobené Trumpom, sklamal však stúpencov potratov.
O prezidentovi rozhodne do veľkej miery Pensylvánia. Kým Bidenovi pomohla, Harrisovú pomôže potopiť (ROZHOVOR) V histórii volebných kampaní v USA je tradícia takzvaného októbrového prekvapenia. Uvidíme, či ešte niekto vytiahne nejakú špinu na oponenta, tvrdí v rozhovore pre HN český amerikanista Kryštof Kozák.
ANALÝZA: Voľby amerického prezidenta medzi Trumpom a Harrisovou? Je to súboj dvoch úplne rozdielnych svetov Kandidáti na amerického prezidenta neboli už dávno takí rozdielni, ako sú Donald Trump a Kamala Harrisová.
ANALÝZA: Trochu iná Juhoslávia. Slovinci mali vždy bližšie k Rakúšanom než Srbom, ako sa dostali až na Západ? Vyše dvojmiliónová krajina predbehla všetky ostatné štáty bývalého socialistického bloku. Aj počas Juhoslávie mali Slovinci mentálne bližšie k Rakúsku či Taliansku než k Srbsku.