Dejiny sexu od praveku po dnešok: V paleolite mal spoločenskú a stmeľovaciu funkciu, žiarlenie bolo nevýhodné Ženská sexualita je už tisíce rokov pod tlakom mužského diktátu. Môže za to neolit a patriarchát upevňovaný vždy, keď sa ľuďom darilo horšie a moc si uzurpovali dominantní muži. „Aj v sexe dosiahnu ženy emancipáciu len vtedy, ak si budú môcť bez výčitiek zvoliť toľko partnerov, koľko chcú. V monogamnom vzťahuje je ...
Keď Slováci začuli zvon slobody. Nádej na oslobodenie spod nadvlády Pešti žila iba niekoľko dní Revolučná vlna, ktorá sa pred 175 rokmi prehnala Európou, neobišla ani územie Slovenska a vyústila do ozbrojeného povstania proti uhorskej vláde.
Keď chcel sultán odťať hlavu cisárovi. Osmanskú expanziu do Európy zastavili viedenské hradby a poľská lavína Mala dobyť Viedeň a na svätoštefanskej chrámovej veži nahradiť kríž polmesiacom. Pred 340 rokmi k tomu armáde osmanského sultána nechýbalo veľa.
Rytierske turnaje, lov, no i masové bitky, či verejné popravy. Ako sa zabávali a športovali stredovekí ľudia? Ako trávili naši predkovia voľný čas? Čo ich bavilo? Čo zostalo rovnaké a čo by nás asi prekvapilo? Mnohé športové odvetvia vychádzajú z gréckych olympijských hier a dnes také populárne zápasy v klietke sa podobajú na rímske gladiátorské hry. Ako to však vyzeralo v stredoveku, keď život viac ako inokedy určovala práca ...
Dávid a Goliáš, Noemova archa, príbeh Ježiša Krista. Historickú pravdu už vedci v Biblii nehľadajú Aj keď poznáme Bibliu ako jednu knihu, ktorú dnes kúpime v každom kníhkupectve, v skutočnosti je zložená z mnohých rôznych textov. Vieme, že Starý a Nový zákon vznikli každý v inom čase, v inom prostredí a aj v inom jazyku a že aj v rámci oboch častí ide o príbehy, z ktorých každý má vlastnú históriu. „Formovanie ...
Keď belle époque zasiahla do Malých Karpát. Letovisko uprostred lesov sa stalo lákadlom pre vyššiu spoločnosť Dámy hrajú tenis na tráve, deti behajú po lúke, páni s pohárom vína diskutujú o filozofii, politike, umení či najnovších vedeckých poznatkoch. Alebo len tak korzujú, elegantne oblečení „lufťáci”, ako sa im vtedy hovorilo. Ráčte spoznať Modru-Harmóniu koncom 19. storočia.
Slovenský Indiana Jones. Máme tu neskutočné poklady, z praveku i stredoveku, vraví historik, ktorý si plní sen Nestačí mu len vysedávanie v archívoch. Chce zažívať atmosféru priamo na miestach, kde sa písala história. A následne ju sprostredkovať všetkým, ktorí o to stoja. Historik Pavol Croft na sociálnych sieťach dokazuje, že dejiny môžu byť zaujímavé a farbisté. Ako sa z „obyčajného“ historika stal slovenský Indiana Jones? ...
Spojenie s cenou zlata. Telegrafovanie cez Atlantik považovali mnohí za nemožné, jeden muž chcel dokázať opak Pred 157 rokmi sa skončil dlhý príbeh plný omylov a zlyhaní, ale aj neochvejnej viery a vytrvalosti. Európa sa spojila s Amerikou telegrafickým káblom.
Stvorené pre hlbiny a utajenie. Prvé ponorky vzbudzovali úžas, postupne sa z nich vyvinuli desivé superzbrane O jej existencii snívali už stáročia pred Kristom, no prvý prototyp ponorky vznikol len pred necelými 450 rokmi. Ďalší vývin tohto podmorského plavidla nevypovedá len o technologickom pokroku – nastavuje suchozemskému svetu zrkadlo aj v inom smere.
Keď na Zemi vládli šelmy. Pre človeka boli nebezpečné, loviť ľudí sa však pravekým predátorom neoplatilo Mnoho divo žijúcich šeliem pôsobí majestátne, budí rešpekt, možno až strach. Kde sa šelmy na Zemi vzali? A ako sa líšili ich predchodcovia od tých, ktoré poznáme dnes? „Mnoho prezradia kostrové pozostatky či genetická analýza nájdených vzoriek, ale aj tak si prehistorické šelmy svoje tajomstvá dodnes strážia. O ich ...
Mexický Jánošík: Kontroverzný Pancho Villa prepisoval dejiny svojej krajiny, trúfol si zaútočiť aj na USA Jedni v ňom videli najmä bojovníka za slobodu, pre iných bol iba krvilačným banditom. Legendami opradený mexický revolucionár Pancho Villa sa pred sto rokmi stal obeťou najatých vrahov.
Obávaný južanský diabol: Generál Forrest si v americkej občianskej vojne vyslúžil slávu, no i nálepku zločinca Bol synom chudobného kováča z Tennessee a vypracoval sa medzi najbohatších Američanov. Vo vojne Severu proti Juhu sa z vojaka bez vojnových skúseností stal obávaným južanským generálom. Dodnes kontroverzná postava dejín USA Nathan Bedford Forrest sa narodil pred 202 rokmi.
Bublinková revolúcia: Vynález švajčiarskeho hodinára vyvolal ošiaľ, sóda vo fľaši sa stala luxusnou komoditou Bol hodinár, no tiež amatérsky vedec, a túžil po jedinom: bublinkách vo fľaši, ktoré do nej dovtedy nikto nedokázal dopraviť. Nebyť vášne Johanna Jacoba Schweppeho, dejiny „nealka“ mohli vyzerať úplne inak.
Uzurpátor trónu a vrah vlastných synovcov. Kráľ Richard III. sa stal stelesnením zla, no možno neprávom Na anglický trón zasadol pred 540 rokmi, vládol krátko a dodnes má povesť tyrana, ba priam až netvora. Richard III. však takúto povesť získal až po svojej smrti a je sporné, či oprávnene.
Slávny Leonardov obraz ukrýva príbeh veľkej lásky, žena, ktorú spodobnil, úplne pobláznila mocného vojvodu Milánsky vojvodca Lodovico Sforza, ktorý zamestnával Leonarda da Vinci, sa do nej bezhlavo zamiloval a vďaka tomu vznikol jeden z najslávnejších obrazov všetkých čias – Dáma s hranostajom. Cecilia Gallerani, ktorá je na ňom zvečnená, sa narodila pred 550 rokmi.
Prebodnuté srdce cisárovnej. Sissi nemali súčasníci v obľube, jej obrovský kult vznikol až po jej smrti Ten príbeh dojíma mnoho generácií. Je nepochybne smutný a obsahuje všetko, čo má správne melodramatické rozprávanie mať. Je v ňom láska, sklamanie, nenaplnené túžby, rozmarnosť v zajatí zlatej klietky, nepochopenie spoločnosti, porušovanie všemožných konvencií a nakoniec šialená vražda. Alžbeta Bavorská, zvaná Sissi ...
Dôstojník, ktorý sa stal symbolom zrady. Redl pracoval ako špión pre Rusov, odhalil ho nevyzdvihnutý list Vysoký dôstojník rakúsko-uhorskej armády Alfred Redl bol hlavným aktérom aféry, ktorá pred 110 rokmi otriasla podunajskou monarchiou.
Hora pravdy a učenosti. Na Monte Verità sa ľudia chceli oslobodiť od konvencií a vytvoriť nový svet Pred viac ako sto rokmi sa začalo žiť a tancovať na stráňach Monte Verità. Tento nenápadný kopec vo švajčiarskej krajine býval dočasným svedkom „nahých osadníkov“ a ich alternatívneho spôsobu života, priťahoval však i mimoriadne osobnosti aj pozoruhodné či podivné existencie.
Za dobytie byzantskej metropoly sultán svojich vojakov štedro odmenil, tri dni v nej smeli plieniť a rabovať Dôsledky pádu Konštantínopola, ktorý pred 570 rokmi dobyli vojská osmanského sultána Mehmeda II., pociťovala Európa ešte niekoľko storočí.
Výstredný prírodovedec Buckland: Žil v dome plnom zvierat, svojimi nápadmi a výskumami šokoval i zabával Hovorí sa, že sám život je často autorom tých najneuveriteľnejších príbehov. Ich protagonistami sú neraz bizarne žijúci excentrici, ktorých životné peripetie a výstrelky sú senzačné a často poburujúce. Potenciál šokovať verejnosť mali, samozrejme, aj v minulosti. Na paletu kurióznych postáv vedy 19. storočia ...
Uhorský kráľ dlho neveril, že krajine hrozí nebezpečenstvo, vpád Mongolov ju napokon zmenil na nepoznanie Chýry, ktoré sa o nich šírili, boli hrôzostrašné. Hovorili o spúšti, vyplienených mestách a dedinách i tisícoch mŕtvych, ktorí za nimi zostávali. Ľudia sa snažili zachrániť, ako sa len dalo a komu sa to podarilo, mohol hovoriť o šťastí. Aj na dnešnom Slovensku, kam Mongoli vtrhli pred 782 rokmi.
Eurá či koruny? Na území Slovenska sme kedysi platili aj guldenmi (rozhovor s historikom z NBS) Zbojník a zlodej Juraj Jánošík ešte musel kradnúť mince, striebro, lebo papierové peniaze v jeho ére neboli. Ale už o necelých 50 rokov po jeho smrti sa objavilo na našom území prvé papierové platidlo. A odvtedy nás papierové peniaze sprevádzajú dodnes. Historik z Národnej banky Slovenska PhDr. František Chudják, PhD. ...
Každý má v sebe kus neandertálca. Kríženie s príbuzným ľudským druhom prinieslo našim predkom aj mnoho výhod Hoci sa to možno mnohým nebude páčiť, každý z nás má v sebe kúsok neandertálca. Gény členov príbuzného ľudského druhu, ktorí niekoľko tisíc rokov žili v Európe aj v časti Ázie vedľa našich priamych prapredkov z druhu Homo sapiens (a spolu sa aj krížili), aby potom pred 32- až 40-tisíc rokmi zo zatiaľ neznámeho ...
Neboli to krvilační primitívi. O neandertálcoch kolujú mýty, mnoho je aj teórií o príčine ich vyhynutia Dnešný stav, keď na Zemi žije iba jeden druh človeka, je z hľadiska histórie raritou. Takmer počas celých dejín rodu Homo, čo je zhruba tri milióny rokov, žilo vedľa seba niekoľko druhov a poddruhov ľudí a mnoho z nich sa medzi sebou aj párilo. Navzájom si tak odovzdávali gény a upravovali DNA. Dnešné ľudstvo teda vlastne ...
Objaviteľ tajomstva krvi: Janský dospel k prevratnému zisteniu náhodou, na začiatku porušil aj jeden zákaz Bol to psychiater, ale do dejín sa zapísal v odbore hematológia. Krvné skupiny skutočne objavil, Nobelovu cenu však za to dostal niekto iný. Život českého lekára Jana Janského, ktorý sa narodil pred 150 rokmi, akoby určovali náhody.