Začalo sa to mužmi z Marseille: Národné hymny vznikali počas revolúcií, ale aj za kurióznych okolností Prečo sa nad Tatrou blýska, kde by ste našli najviac kontroverzných slov a ktorá hymna sa spieva v piatich jazykoch? História národných piesní v kocke.
Vplyvní bankári sa podpísali pod zlatý vek Florencie, neraz im však išlo o život Obchodné úspechy vyniesli Mediciovcov na výslnie i k politickej moci a spája sa s nimi aj zlatý vek Florencie. Jeho súmrak nastal pred 530 rokmi.
Vojny očami historika: Ľudí na nich priťahujú príbehy, nie zabíjanie, to nás v podstate desí „Ľudské dejiny sú vo veľkej miere dejinami vojnových konfliktov. Asi preto nás vojna tak fascinuje,“ hovorí Vladimír Segeš z Vojenského historického ústavu, ktorý tomuto zvláštnemu fenoménu zasvätil celý profesijný život a o vojne či jej protagonistoch napísal viacero kníh.
Železný vojvoda Fernando Álvarez de Toledo: Krajinu čistil od kacírov tak, že si sám vyslúžil povesť diabla Pre Španielov je vojenským velikánom, naopak v Holandsku či Belgicku ho dodnes považujú za symbol teroru. Fernando Álvarez de Toledo, tretí vojvoda z Alby ho tam rozpútal pred 455 rokmi.
Dejiny štrajkov sa začali písať už v starovekom Egypte, ich rozmach priniesla priemyselná revolúcia Od starovekých Egypťanov až po transparenty proti globálnemu otepľovaniu či vojne. Ľudia odpradávna vedeli, že v jednote je sila. Kedy a za čo vlastne bojoval prvý štrajk? A ako sa odvtedy zmenili jeho podoby a ciele?
Slávny Galilei unikol mučeniu i trestu smrti, inkvizícia ho však prinútila podpísať ponižujúci dokument Svojimi objavmi a myšlienkami, ktoré šíril, položil Galileo Galilei základy vedy, no zároveň pobúril cirkev. A tak sa pred 389 rokmi ako kacír ocitol zoči-voči inkvizičnému súdu.
Deti, ktoré udivovali svet: Malých géniov nesprevádzal iba aplauz, sláva mnohých rýchlo zvädla Ako mohol Mozart komponovať hudbu vo veku, v ktorom iné deti ešte nevedia napísať ani vlastné meno? Ako mohol potomok nevzdelaných otrokov už v piatich rokoch hrať na klavíri každou rukou inú pieseň a pritom si spievať tretiu? V čom tkvie záhada, že dieťa jednoduchých roľníkov z hlavy rieši rýchlosťou blesku zložité ...
Realita verzus ideály: Slovanstvo je jednoznačne vecou kultúry, nie génov Majú všetci Slovania rovnaké genetické korene? Odkiaľ skutočne prišli? A prečo sa v 19. storočí snívalo o všeslovanskej vzájomnosti a čo z týchto ideí zostalo? Prinášame vám najnovšie zistenia o našich slovanských predkoch.
Poľovačka na ruského cára. Alexandra II. zabili až na siedmy pokus, atentát krajinu vrátil v čase Reformami sa snažil zmodernizovať zaostalú krajinu, no tak, ako sa stretával s vďakou, narážal aj na odpor, ktorého najviditeľnejšími prejavmi boli atentáty na jeho osobu. Z viacerých vyviazol cár Alexander II. bez ujmy, pred 141 rokmi sa však od neho šťastie odvrátilo.
Keď templári skončili v plameňoch: Legendami opradenému rádu sa stalo osudným bohatstvo a moc Jeho oficiálny názov bol Chudobní Krista a Šalamúnovho chrámu, do dejín sa však zapísal ako templársky rád. Pred 710 rokmi ho pápež Klement V. svojou bulou Vox in excelso zrušil.
Cisár, ktorý Rimanom zobral hry. Tiberius zahral pri preberaní moci „nehanebnú komédiu“ Bol v poradí druhým cisárom Rímskej ríše a obdobie jeho vlády sa dá rozdeliť na dve etapy. Horšia bola tá druhá, a preto jeho súčasníci pred 1985 rokmi smrť Tiberia oslavovali.
Cár, ktorý vytiahol Rusko z izolácie. Pre Petra I. bol vzorom Západ, hľadal tam inšpiráciu i podporu Snaha zmodernizovať svoju zaostalú krajinu nebola jediným dôvodom, prečo sa pred 325 rokmi vydal ruský cár Peter I. na cestu po Európe. Už vtedy totiž nosil v hlave plány na ďalšiu územnú expanziu a vybudovanie impéria, ktoré sa stane vplyvným hráčom v medzinárodnej politike.
Keď v Saleme účtovali s bosorkami. Popravili aj ženu, proti ktorej svedčila jej štvorročná dcéra V malej americkej osade sa pred 330 rokmi začal písať tragický príbeh jedného z najznámejších čarodejníckych procesov.
Od Kyjevskej Rusi po nezávislú Ukrajinu: Osudy zeme, ktorú chcel vždy aj niekto iný Na územie nášho východného suseda sa v posledných dňoch upierajú oči celého sveta. Žiaľ, nie je to ani kvôli ich prírodným krásam, ani kvôli kultúrnemu dedičstvu či bohatým a pohnutým dejinám. A práve to posledné je dobré si pripomenúť v momentoch, keď sa ho iný štát takzvaného civilizovaného sveta snaží poslať ...
Drzý dobrodruh Thomas Blood: Chcel okradnúť kráľa, vyústilo to do nečakaného konca Volal sa Thomas Blood, bol to bývalý armádny dôstojník a na jar roku 1671 skončil v putách. Pokúsil sa totiž ukradnúť priamo z londýnskeho Toweru anglické korunovačné klenoty. Kráľ Karol II. Stuart s ním však potom naložil veľmi neobvykle...
Rudolf Diesel svojím motorom zmenil svet, jemu však okrem slávy priniesol aj nešťastie Dal svetu motor, ktorý fakticky ukončil éru parných strojov. Patentovať si ho nechal nemecký inžinier a vynálezca Rudolf Diesel pred 130 rokmi.
Pápež, ktorý zakázal fajčiť: Urban VII. chcel, aby užívateľov tabaku stihol najťažší trest Narodil sa pred viac než pol tisícročím a jeho dejinná stopa je nevýrazná. Napriek tomu býva Urban VII. občas pripomínaný. Dodnes je totiž pápežom s najkratším pontifikátom v dejinách. Nevydržal ani dva týždne. Má však ešte jeden primát – bol prvý, kto zakázal tabak.
Stredoveký cestovateľ Marco Polo: Z Ďalekého východu sa vrátil ako boháč, doma skončil za mrežami Na svoju legendárnu výpravu do Číny sa Marco Polo vydal pred viac než 750 rokmi, v roku 1271. Cesta mu priniesla slávu, bohatstvo, ale aj útrapy. No a obchodná vojna na Apeninskom polostrove priviedla napokon benátskeho kupca do väzenia.
Volali ho aj šialený doktor: Jan Swammerdam zasvätil život hmyzu, ten sa mu stal aj osudným V histórii sa spomína najmä ako objaviteľ červených krviniek, no stojí za mnohými ďalšími pozoruhodnými objavmi. Holandský učenec Jan Swammerdam sa narodil pred 385 rokmi.
Tragický osud lady Jany Greyovej: Nechcela byť kráľovnou, popravili ju za to, že sa ňou stala Stala sa obeťou mocenských hier, ktoré z nej urobili prvú ženu na anglickom tróne. Lady Jana Greyová o to nestála a pred 468 rokmi ju napokon kat pripravil o hlavu ako jeho uzurpátorku.
Na začiatku bola poľovnícka chata. Ako sa zo Štrbského Plesa stal vyhľadávaný turistický cieľ História Štrbského Plesa ako osady sa začala písať v roku 1872. „Možno v budúcnosti, keď sa nájdu ďalšie historické materiály, ale budeme jeho históriu ešte prepisovať a vznik osady sa posunie o pár rokov ďalej,“ upozorňuje Peter Chudý.