Pohnutý osud Gustava Eiffela: Konštruktér svetoznámych stavieb prišiel pre chybu iných o reputáciu Jeho meno nesie symbol Francúzska, hoci nie je jeho ideovým otcom. Slávnej stavbe sa súčasníci smiali i čudovali, no napriek pôvodným plánom stojí dodnes. Napriek nespornému talentu musel (spolu)autor mostov i Sochy slobody o uznanie bojovať. A boriť sa aj s osobnými tragédiami.
Slávny spisovateľ Hans Christian Andersen: Rozprávkami si liečil šikanovanie a odmietanie Jeho príbehy dojímajú deti a dospelých už vyše stoosemdesiat rokov. Ich autor bol plachý muž, ktorý kvôli svojej výške i povahe bol odmalička terčom ústrkov i odmietania. Okrem okolia bojoval s vlastnými démonmi i pravdepodobnou bisexualitou. Napriek tomu nezatrpkol a zanechal pozoruhodné dielo.
Lekár a básnik Andrej Žarnov: Katynské svedectvo odmietol odvolať, emigrácia mu vyšla až na druhý pokus Patológ František Šubík sa stal známy v slovenských dejinách skôr pod umeleckým pseudonymom Andrej Žarnov. Keď si debutujúci básnik volil pre seba toto druhé meno, nemohol ani len tušiť, koľko pravdy sa v ňom skrýva. V pôvodnom význame totiž žarnov označuje mlynský kameň. Ak si niekto v ľudovej slovesnosti na seba ...
Mariu Susedkovú pripravili komunisti o najkrajšie roky života, z väzenia sa vrátila s podlomeným zdravím Zatiaľ čo jej rovesníci chodili na rande a na zábavy, sedela v cele a počúvala, ako bachari na dvore pre niekoho zbíjajú šibenicu. A stále sa všetkým snažila vysvetliť, že nič neurobila a nevie, prečo vo väzení je.
Slávny chirurg Christiaan Barnard: Revolučnou operáciou sa zapísal do dejín, čelil však pre ňu aj kritike Prvá úspešná transplantácia ľudského srdca z neho cez noc urobila svetovú hviezdu. Hoci bol juhoafrický kardiochirurg Christiaan Barnard priekopníkom vo viacerých medicínskych oblastiach a aj odporcom apartheidu, sláva mu výrazne nahlodala osobný život a neuchránila ho od kontroverzií. Tento rok by oslávil stovku a od zákroku, ...
Autor jedného zo zásadných diel 20. storočia T. S. Eliot: Nešťastné manželstvo v ňom stvorilo básnika Svoje najslávnejšie dielo napísal na pomedzí úpalu a šialenstva, stal sa uznávaným básnikom a prísnym kritikom. Bol nenápadný, ale šokujúci. Stál pri zrode modernej poézie, za ktorú dostal Nobelovu cenu. V týchto dňoch si pripomíname 100. výročie prvého vydania jeho Pustatiny.
Pohnutý osud výtvarníčky Anastázie Miertušovej: Po najväčšej radosti v živote prišla rana Patrila k najinovatívnejším výtvarníčkam svojej generácie. Jej tvorba odráža fascináciu geometriou, mestom i kameňmi. Anastázia Miertušová ju rozvíjala po boku jedného z najvýznamnejších slovenských maliarov 20. storočia: Mariána Čunderlíka. Vzťah dvoch spriaznených duší sa však nečakane zlomil na jednom z jeho ...
Zmenil šikanovanie, ktoré sám kedysi pociťoval. Zdeněk Matějček dával nádej osudom otlčeným deťom V socialistickom Československu dokázal obrátiť prístup verejnosti k ústavnej starostlivosti, k deťom s poruchami učenia alebo s hendikepom. Jeho knihy nechýbajú v knižnici špeciálnych pedagógov, sociálnych pracovníkov ani terapeutov. Tento rok by tento výnimočný muž oslávil sto rokov.
Výtvarník a prozaik Alfred Kubin: Dával prednosť životu v samote, fóbie vyvažoval poriadkom Patrí k najväčším fantastom 20. storočia. Jeho svet je plný snových preludov, vidín aj reálnych zážitkov. Kafka jeho dielo obdivoval, nacisti ho vyhlásili za degenerované. Duševná rovnováha Alfreda Kubina bola krehká, umenie mu pomáhalo vyrovnať sa s vlastnými démonmi a obsesiami.
Maliar „mytológie moderného sveta“: Kamila Lhotáka v detstve poznamenala choroba, neskôr zase osud manželky Neškolený samouk, ktorý bol v detstve postihnutý obrnou a vyrastal bez otca. Ale aj znalec mestskej periférie, zašlých časov a melancholických príbehov. Možno preto, lebo jeho život a život jeho blízkych nebol zďaleka jednoduchý.
Uznávaný, ale kontroverzný maliar Gustav Klimt: Najväčšia objednávka sa skončila kritikou a fiaskom Jeho obrazy nás stále očarujú svojou krásou, vycibrenosťou i zvláštnym tajomstvom. Zdajú sa nadčasové, ale za ich zrodom stojí túžba, odhodlanie a bojovná neústupnosť. Umelec, ktorého 160. výročie narodenia si tento rok pripomíname, sa musel boriť so zničujúcou kritikou aj zmenami vo vlastnej hlave.
Kontroverzná filmárka Leni Riefenstahl: Nálepky Hitlerovej režisérky sa nikdy nezbavila Ak by sa narodila v inej krajine, no najmä inom čase, pravdepodobne by patrila k najobdivovanejším a najvšestrannejším vizuálnym umelkyniam vôbec. V honbe za krásou a estetikou však neváhala kývnuť ani režimu, ktorý rozpútal vojnové besnenie a holokaust. Horká pachuť tak nad jej dielom visí dodnes.
Svojrázny solitér Bohuslav Reynek: Výtvarníkovi a básnikovi režim zobral dom aj možnosť publikovať Grafická tvorba či poézia ho napĺňali v časoch dobrých aj zlých. Tento krehký, nenápadný a pokorný človek žil a pracoval na Vysočine, stranou od diania. Dnes sa jeho odkaz teší záujmu širokej verejnosti. Na konci mája uplynulo 120 rokov od jeho narodenia a diela Bohuslava Reynka stúpajú na cene.
Nenápadný génius Gregor Mendel: Nepochopenie svojich objavov niesol ťažko, ničilo ho zdravie i tréma Jeho život sprevádzali šťastné náhody rovnako ako smola a rad zlyhaní. Dvakrát pohorel na učiteľských skúškach. Našťastie pre vedu. Od narodenia objaviteľa základných zákonitostí dedičnosti uplynuli pred niekoľkými dňami rovné dve storočia. Muž, ktorý predbehol svoju dobu, zostal nepochopený dlhých tridsaťpäť rokov.
Zastala sa kolegov, režim ju odstavil. Spisovateľke Hane Ponickej odvaha nikdy nechýbala V mladosti ošetrovala väzňov z koncentračného tábora – a v dôsledku tejto skúsenosti nedokončila štúdium medicíny. Hane Ponickej však odvaha nechýbala. Ako jediná naša spisovateľka podpísala Chartu 77 a otvorene vystúpila proti režimu. Dôsledky ju neminuli.
Obuvnícky kráľ Tomáš Baťa: Túžbe po rodine obetoval svoju prvú snúbenicu Dvakrát unikol takmer istej smrti, napokon ho dostihla práca. Keď si ho pred deväťdesiatimi rokmi našla Zubatá, bol na vrchole síl a na čele obuvníckeho impéria, ktoré vybudoval v podstate zo skrachovanej rodinnej firmy. Práve rodina mu však počas krátkeho života robila mnoho vrások na čele.
Adolphe Sax dal svetu ikonický hudobný nástroj, v živote čelil jednej pohrome za druhou Ako malý prehltol ihlu, takmer sa utopil v rieke a prežil aj explóziu. A hoci to vyzeralo, že sa nedožije dospelosti, zvládol toho viac ako štandardný smrteľník. Okrem hudby miloval, ba priam bol posadnutý vynaliezaním a zlepšovaním hudobných nástrojov. Pričom všetky niesli jeho meno.
Uznávaný spisovateľ Arthur Ransome: Bol britský špión, no zaľúbil sa do Trockého sekretárky Začiatkom júna uplynulo 55 rokov od úmrtia britského spisovateľa Arthura Ransoma. Čitatelia ho poznajú ako autora knižiek o príjemných veciach – plachtení a táborení. Ransomov život bol však podstatne dramatickejší než príhody jeho detských hrdinov.
Karol Šmidke patril ku komunistickej špičke, jeho náhla smrť zostáva dodnes záhadou Jeho meno zapadlo v dejinách, no v 40. a 50. rokoch patril k najmocnejším komunistickým funkcionárom na Slovensku: po boku Gustáva Husáka či Ladislava Novomeského. Režim ho rovnako ako iných nakoniec zhltol. Za dodnes neobjasnených okolností.
Na rodnom Liptove pásol kravy a o hokeji nič netušil. Ako sa Stan Mikita stal hviezdou NHL Žil síce v Kanade, no i tak bol jeho príbeh stelesnením amerického sna. Možno s jedným rozdielom: ťažký mal nielen začiatok, ale aj koniec. To medzitým však bola jazda, ktorá bavila nielen jeho, ale aj celý hokejový svet. Legendárny Stan Mikita sa narodil pred 82 rokmi.
Obdivovaný aj zatracovaný juhoslovanský líder Josip Broz Tito: Odstrániť ho chcel Hitler aj Stalin Napohľad sympatický a žoviálny chlapík, ktorý však dokázal byť poriadne tvrdý. A tvrdohlavý. Ako politik obratne lavíroval medzi Západom a Východom a väzenie poznal až pridobre z oboch strán. Milovaný maršal aj nenávidený „krvavý pes“. Od jeho narodenia uplynulo 130 rokov.
Nevyspytateľný šéf Kremľa: Chručšov búral Stalinov kult rovnako energicky, ako ho predtým pomáhal budovať Vyzeral ako dobrácky strýčko, ktorý svojou neohrabanosťou a bezprostrednosťou vyvoláva pobavené úsmevy. Z chudobného pastierika sa vyšvihol na čelo superveľmoci a takmer rozpútal nukleárnu vojnu. A hoci jeho prvá žena zomrela na následky hladomoru, on sám neváhal pokračovať v neuvážených pokusoch s tragickými následkami.
Ruský filozof, ktorým je posadnutý Putin: Čím ho oslovil a kto vlastne bol Ivan Iljin? Ak platí, že každý diktátor či autoritatívny vodca potrebuje svojho filozofa, tak sa zdá, že aj súčasný šéf Kremľa zapadá do tejto floskuly. Jeho krvavá invázia na Ukrajinu totiž zdanlivo nedáva žiadny zmysel. Aspoň kým nezačnete listovať zozbieranými spismi zabudnutého ruského filozofa Ivana Alexandroviča Iljina, ...
Pohnutý osud učiteľa národov: Jan Amos Komenský prišiel dvakrát o rodinu, väčšinu života strávil v exile Z nemnohých obrazov na nás hľadí pán s dlhou bielou bradou a vlasmi vlniacimi sa okolo vážnej tváre. Muž, ktorý položil základy dodnes používaných pedagogických princípov, mal dôvodov na vrásky viac ako dosť. Žil v pohnutej dobe, ktorá ho postupne pripravila o blízkych, napísané diela a aj o vlasť.
Nacista, ktorý zachraňoval česť Ameriky. Rakety Wernhera von Brauna písali históriu, ale aj zabíjali Raketový konštruktér Wernher von Braun, ktorý sa narodil pred 110 rokmi, sa ani vo chvíľach najväčšej slávy nezbavil temného tieňa svojej minulosti.