Maliar Jozef Hanula sa dočkal významných ocenení, no musel sa vyrovnávať aj s rodinnými tragédiami Prežil aktívny umelecký i kultúrny život. Dostalo sa mu dobrého vzdelania i množstva príležitostí prezentácie vlastných diel. No spoznal aj stratu. Jozef Hanula žil v časoch prvej i druhej svetovej vojny a smrť nemilosrdne kosila v radoch jeho najbližších.
Tvorca etiky pre ľudí aj mimozemšťanov. Immanuel Kant radikálne zmenil dovtedajšie vnímanie rozumu a morálky Chcel by si žiť vo svete, ktorý by bol zväčšeninou tvojich vlastných skutkov? Približne takto by sa dala do laického jazyka preložiť azda najprevratnejšia myšlienka filozofa, ktorý si pri svojich úvahách o rozume pomáhal aj bytosťami z iných planét.
Filozofku Simone Weilovú nasmerovala túžba po pravde a poznaní nešťastia do továrne i na španielsky front Albert Camus ju nazval jediným veľkým duchom 20. storočia a jej výroky rád citoval aj Charles de Gaulle – hoci ju pokladal za bláznivú. Simone Weilová v sebe spájala bojovníčku, intelektuálku a kresťanku. Jej prenikavé myšlienky aj radikálne činy mali ten istý koreň: vášnivú túžbu po pravdivosti.
Ak sa dozviete, že som zmizol, neverte, že som mŕtvy. Saint-Exupéryho nezlomila žiadna z osobných drám Bol to muž činu aj slova. Podivuhodné výkony dosahoval v lietadle na nepriateľskom území aj za písacím strojom. V oboch sférach „fičal“ na jedinom palive: vlastnom smäde. Pred 80 rokmi odštartoval Antoine de Saint-Exupéry na svoj posledný let.
Spisovateľ, ktorý utekal vždy na poslednú chvíľu. Nabokovovi vrátil slávu a bohatstvo až škandalózny román Svoj najslávnejší román o škandálnej náklonnosti sám označoval za najväčšie nedorozumenie. Hoci pôvod ho predurčoval na pohodlný život, dejinné udalosti zariadili, že si holú existenciu musel zachraňovať hneď niekoľkokrát. A nebyť literatúry, možno by bolo meno Nabokov pojmom v ríši hmyzu.
Žiariaca prvá dáma, ale aj „zlatokopka“. Jacqueline Kennedyová vymenila kariéru za slávnych mužov Roky bola jednou z najobdivovanejších a najviac napodobňovaných žien sveta. Nie však pre inteligenciu či umelecký vkus, ale ako módna ikona a manželka fešáckeho prezidenta zastreleného pred jej očami a neskôr staršieho miliardára. Pôvabná Jackie sa narodila pred 95 rokmi.
Obdivovaná prvá dáma. Hana Benešová bola manželovou oporou, v súkromí si však niesla veľké trápenie Bola najvýraznejšou a možno neprekonanou prvou dámou československej histórie. Sama pritom prežívala osobnú tragédiu. Hana Benešová bola učebnicových príkladom toho, že za každým úspešným mužom stojí žena.
Pacifistka Bertha von Suttner. Z obmedzenej kontesy dokázala vyrásť na inšpiratívnu a silnú ženu Bola prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu za mier, hoci takmer štyridsať rokov na vojne nevidela nič nezvyčajné. Odmietala antisemitizmus, bojovala za práva menšín a rovnoprávnosť žien. Spisovateľovi Karlovi Mayovi sa dokonca stala predobrazom ženskej hrdinky. Od smrti nebojácnej Berthy uplynulo 110 rokov.
Najdôležitejšia žena Franza Kafku. Milena Jesenská žila naplno, milovala a pomáhala až do konca Kafkova femme fatale, legenda medzivojnovej žurnalistiky, bojovníčka proti fašizmu, ktorá zomrela v koncentračnom tábore Ravensbrück. Ale aj morfinistka, kleptomanka a neodolateľne rozporuplná, charizmatická osobnosť. Kto vlastne bola Milena Jesenská?
Muž, ktorý dal mená oblakom. Amatérsky pozorovateľ počasia Luke Howard sa vypracoval na uznávaného meteorológa Mohol zostať len lekárnikom, ktorý vo voľnom čase rád pozoroval plynúci horizont. On však veril, že i také na pohľad neuchopiteľné objekty ako mraky si zaslúžia systém. Pred 160 rokmi opustil tento svet.
Unikal do samoty, topil sa v beznádeji. Geniálny Michelangelo Buonarroti trpel pre svoj vzhľad i ťažké detstvo Kameň a bolesť – názov slávneho biografického románu Karla Schulza vystihuje esenciu života renesančného génia. Tvorbe sa venoval do krajného vyčerpania a nachádzal v nej všetko, čo márne hľadal vo svete a u ľudí. Michelangelove sochy a maľby prekračovali nielen jeho dobu, ale aj tú našu.
Idealista, ktorý sa neštítil rasizmu. Woodrow Wilson chcel po vojne opravovať Európu, nič o nej však nevedel Protivilo sa mu utláčanie malých národov, no černochom nedovolil študovať na univerzite. Mal slobodomyseľnú manželku, ale volebné právo pre Američanky neurýchlil. Pred storočím vydýchol naposledy muž, ktorý mal šancu stať sa veľkým štátnikom. Prinášame doplnený úryvok z knihy Prezidenti rozdelenej Ameriky.
Anička Jurkovičová čelila tragédiám v rodine celý život, ani najtvrdšie rany osudu ju nezlomili V povedomí je zapísaná ako prvá slovenská herečka. No hoci ju v skutočnosti na doskách pár žien predbehlo, v našej divadelnej histórii zohrala dôležitú úlohu. Najviac sa však osvedčila v rolách manželky a matky. A to platí bez najmenšieho pátosu.
Štefánik podával nadľudské výkony: Vrhal sa z akcie do akcie, na Tahiti sníval o založení Nového Slovenska „Preceňujem svoje sily? Či som ústúpil dakedy pred jakoukolvek prekážkou, ktorá sa mi namanula vo vytknutej ceste?,“ reagoval Milan Rastislav Štefánik v čase štúdií v liste na otcove výčitky.
Revolucionár, ktorý zbieral rozprávky. Jána Francisciho zachránil pred popravou strach z reakcie ľudí Do dejín vošiel ako najväčší fešák spomedzi štúrovcov. Láska z mladosti si napriek tomu zvolila iného. Ján Francisci však nebol typ tragéda, ale konštruktívny muž, ktorý z mnohých situácií dokázal vyťažiť zmysluplný obsah nielen pre seba, ale aj pre krajinu.
Výtvarný génius, ktorému rozkazovali vnútorné hlasy. Joan Miró zachytil vojnu na plátne skôr, ako prišla Stvoril vlastný vesmír, nepodobný čomukoľvek inému. Rodil sa uňho jeden z najťažších zápasov a aj preto jeho diela nielenže očarúvajú prazvláštnou imagináciou, ale i dodávajú nádej. Joan Miró, jeden z výtvarných géniov 20. storočia, symbolicky zomrel na Vianoce pred 40 rokmi.
Najšikanovanejší slovenský režisér. Petra Solana v zahraničí oceňovali, doma smel točiť iba osvetové snímky Kritika ho vyzdvihla ako tvorcu priekopníckych metód v slovenskom filme. Jeho snímka Boxer a smrť patrí k tomu najlepšiemu, čo u nás vzniklo. Funkcionár sa však do konceptu socialistickej kinematografie nehodil. Režisér Peter Solan.
Trestanec a terorista s nobelovkou. Mandela odmietal vendetu za neprávosti spáchané na černošskom obyvateľstve Už počas života sa stal symbolom a legendou a pri tých máme tendenciu trochu privierať oči. Chlapec z kráľovskej rodiny, ktorý strávil takmer tridsať rokov vo väzení a neskôr sa stal prezidentom, mal život rovnako pohnutý ako dlhý. Dokázal však odpúšťať a zmierovať. Navyše so zmyslom pre humor.
Pohnutý osud spisovateľa Iana Fleminga. Autor slávnych bondoviek sa ženám mstil za stratu prvej lásky Orwella síce poznajú mnohí, ale Bonda pozná každý. Ian Fleming bol najvplyvnejší britský spisovateľ dvadsiateho storočia, umne čerpal z vlastného života aj z bohatej fantázie. Jeho nová biografia však mapuje púť veľmi nešťastného chlapíka.
Americká ikona JFK: Populárny prezident v detstve takmer podľahol ťažkej chorobe, nikdy už celkom nevyzdravel Zložitý a premýšľavý, s podlomeným zdravím, odmalička „číslo dva“. Napriek tomu sa americkou ikonou stal on, John Fitzgerald Kennedy. Od atentátu na amerického prezidenta nedávno uplynulo šesťdesiat rokov.
Muž, ktorý otriasol autoritou cirkvi. Martin Luther nechcel revoltu, túžil poraziť vlastnú úzkosť Jedni ho majú za rebela, ktorý rozbil cirkev, iní za hrdinu, ktorý pomenoval jej hriechy. Odvaha a ťah na pravdu sa však u Martina Luthera nerodili z túžby meniť svet – ale z precitliveného vnímania vlastnej hriešnosti.
Traumy Gustáva Husáka.Život posledného komunistického prezidenta strácal farbu, stačili mu cigarety a politika Väčšina si ho pamätá ako „hlavu“ na stenách úradov a škôl. Či prezidenta, ktorého novoročné prejavy vyčnievali akurát tak zlou česko-slovenčinou. Gustáv Husák však bol výraznou a komplikovanou osobnosťou, ktorej iskra sa postupne rozpúšťala v normalizačnej šedi. Ako ho ovplyvnila strata matky či žien, ktoré ...
Nechcel byť vidieť, a tak sa uchýlil do blázinca. Ladislav Fuks svoju orientáciu skrýval za literárne masky Jeho romány bývajú radené do kategórie psychologické prózy. Podobne ako jeho život sú však oveľa menej jednoznačné, často kombinujúce horor s filozofickou disputou. Autor takých legiend ako Spalovač mrtvol sa narodil pred sto rokmi a dodnes mnohé o jeho pohnútkach a pocitoch nevieme.
Výbušniny mu vzali otca, brata i zdravie. „Otec“ dynamitu Alfred Nobel veril, že jeho vynález ukončí vojny Dnes jeho meno nesú najprestížnejšie ceny udeľované v oblasti vedy či kultúry. Vynálezca dynamitu sa však celý život boril s chorobami, tragédiami zasahujúcimi jeho rodinu i osamelosťou. Otvorená myseľ a obchodnícky talent ho vyniesli na vrchol, napriek tomu sa musel znova a znova stavať na nohy.
Muž, ktorý povedal Hitlerovi váhavé nie. Radikál Karol Sidor sa za krátky čas zmenil na opatrného politika Svojho času patril k politickej špičke na Slovensku a nechýbalo veľa, aby stál na čele vojnového Slovenského štátu. Patril k radikálom, no dejinné okolnosti a dilemy, ktorým musel čeliť, ho napokon presvedčili o tom, že diktatúry nemajú šancu na trvalý úspech. Hlavný rival Jozefa Tisa bol komplikovanou osobnosťou.