Na rodnom Liptove pásol kravy a o hokeji nič netušil. Ako sa Stan Mikita stal hviezdou NHL Žil síce v Kanade, no i tak bol jeho príbeh stelesnením amerického sna. Možno s jedným rozdielom: ťažký mal nielen začiatok, ale aj koniec. To medzitým však bola jazda, ktorá bavila nielen jeho, ale aj celý hokejový svet. Legendárny Stan Mikita sa narodil pred 82 rokmi.
Obdivovaný aj zatracovaný juhoslovanský líder Josip Broz Tito: Odstrániť ho chcel Hitler aj Stalin Napohľad sympatický a žoviálny chlapík, ktorý však dokázal byť poriadne tvrdý. A tvrdohlavý. Ako politik obratne lavíroval medzi Západom a Východom a väzenie poznal až pridobre z oboch strán. Milovaný maršal aj nenávidený „krvavý pes“. Od jeho narodenia uplynulo 130 rokov.
Nevyspytateľný šéf Kremľa: Chručšov búral Stalinov kult rovnako energicky, ako ho predtým pomáhal budovať Vyzeral ako dobrácky strýčko, ktorý svojou neohrabanosťou a bezprostrednosťou vyvoláva pobavené úsmevy. Z chudobného pastierika sa vyšvihol na čelo superveľmoci a takmer rozpútal nukleárnu vojnu. A hoci jeho prvá žena zomrela na následky hladomoru, on sám neváhal pokračovať v neuvážených pokusoch s tragickými následkami.
Ruský filozof, ktorým je posadnutý Putin: Čím ho oslovil a kto vlastne bol Ivan Iljin? Ak platí, že každý diktátor či autoritatívny vodca potrebuje svojho filozofa, tak sa zdá, že aj súčasný šéf Kremľa zapadá do tejto floskuly. Jeho krvavá invázia na Ukrajinu totiž zdanlivo nedáva žiadny zmysel. Aspoň kým nezačnete listovať zozbieranými spismi zabudnutého ruského filozofa Ivana Alexandroviča Iljina, ...
Pohnutý osud učiteľa národov: Jan Amos Komenský prišiel dvakrát o rodinu, väčšinu života strávil v exile Z nemnohých obrazov na nás hľadí pán s dlhou bielou bradou a vlasmi vlniacimi sa okolo vážnej tváre. Muž, ktorý položil základy dodnes používaných pedagogických princípov, mal dôvodov na vrásky viac ako dosť. Žil v pohnutej dobe, ktorá ho postupne pripravila o blízkych, napísané diela a aj o vlasť.
Nacista, ktorý zachraňoval česť Ameriky. Rakety Wernhera von Brauna písali históriu, ale aj zabíjali Raketový konštruktér Wernher von Braun, ktorý sa narodil pred 110 rokmi, sa ani vo chvíľach najväčšej slávy nezbavil temného tieňa svojej minulosti.
Spisovateľ Milo Urban: Najprv majstrovsky opísal silu svedomia, potom velebil Hitlera Milo Urban mal dar uvažovať do hĺbky aj do šírky. Rozumel zložitosti psychiky i mnohorozmernosti ľudského osudu. Aj preto jeho vrcholné dielo Živý bič pálili nacisti spolu s Remarquovými románmi. On v rovnakom čase ich primitívnu a skazonosnú ideológiu s plným nasadením svojho talentu obhajoval.
Jedni ho obdivovali, iní ním pohŕdali. Spisovateľa Karla Maya priviedli vnútorné hlasy do väzenia Počas svojej kariéry napísal desiatky dobrodružných románov zo vzdialeného Blízkeho východu, Afriky aj Ameriky. Popularitu si získal najmä príbehmi o spravodlivých Apačoch a krvilačných kovbojoch. O pár dní uplynie od jeho narodenia 180 rokov. Kto to vlastne bol Karl May? Čo mal spoločné s Old Shatterhandom a prečo ho čítal ...
Autor škandálneho románu James Joyce prekračoval konvenčné hranice v umení aj počas života Keď pred sto rokmi vydal knihu Odysseus, vyvolala šok, pobúrenie aj nadšenie. Niekomu sa zdala obscénna, inému geniálna. Bola zakazovaná a jej obsah sa stal predmetom súdnych sporov. Zásadne však prispela k formovaniu moderného umenia i jeho chápania. Jej autor sám mal osud minimálne rovnako zamotaný ako hlavný hrdina.
Nepokojný a horľavý maľujúci sochár Amedeo Modigliani: Skolili ho absint, hašiš a tuberkulóza Jeho krátky búrlivý život aj podmanivé obrazy priťahujú milovníkov umenia po celom svete. Už vo svojej dobe sa stal legendou a dnes patrí k najuznávanejším tvorcom 20. storočia. Jeho tvorbu formovali aj ženy, ktoré, žiaľ, odišli z tohto sveta vlastnou rukou.
Chemik Mendelejev: Tabuľka, ktorá ho preslávila sa mu prisnila, Nobelovka mu ušla pre intrigy Najslávnejší objav sa mu vraj zjavil vo sne, pre rozvod ho nevzali do Ruskej akadémie vied a v mladosti bojoval so zákernou chorobou. Napriek tomu si jeho meno bude pamätať azda každý školopovinný žiak. Známy chemik, ktorý zomrel pred 115 rokmi, však nestanovil štandard ruskej vodky, ako sa traduje.
Rolu hrdinu odmietol: Maršal Paulus bol najcennejším Stalinovým úlovkom, v zajatí pristúpil na jeho hru Symbol nemeckej porážky v bitke pri Stalingrade a najslávnejší zajatec druhej svetovej vojny Friedrich Paulus zomrel pred 65 rokmi.
Prezident, ktorý urobil z USA veľmoc: Franklin D. Roosevelt prispel k porážke Hitlera, Stalin ho očaril Hoci štart do život mal ako dieťa z dobrej rodiny bezproblémový, o svoje miesto na slnku musel bojovať. So zákernou chorobou, ktorá ho upútala na invalidný vozík, s hospodárskou krízou, atentátmi aj peklom druhej svetovej vojny. To všetko ako charizmatický, no aj značne manipulatívny prvý muž Spojených štátov.
Koniec obávaného gangstra: Al Capone dožíval ako troska, neškodný a paralyzovaný chorobami Muž, ktorého meno sa stalo v období prohibície v Spojených štátoch amerických symbolom organizovaného zločinu zomrel pred 75 rokmi.
Mág divadla Moliére: Výnimočný dramatik stvoril diela, ktoré sú aktuálne a úspešné dodnes Chcel písať tragédie, no preslávili ho predovšetkým komédie a frašky. V nich nemilosrdne nastavoval zrkadlo nielen súdobej francúzskej spoločnosti a dvoru kráľa Slnko. Moliérovi sa podarilo vytvoriť postavy a typy, ktoré svojou aktuálnosťou presahujú aj štyri storočia, ktoré uplynuli od jeho narodenia.
Autor nezabudnuteľných melódií Karol Elbert: Tanečnou hudbou vytesnil ťaživú minulosť Elegantné a so zmyslom pre humor – také boli jeho skladby a takto si spomínali aj na ich tvorcu najbližší spolupracovníci. Slovenský skladateľ Karol Elbert mal veselú povahu, vďaka ktorej prežil neľútostné časy. Spomienky na obdobie, ktoré mu zobralo celú rodinu, umelecky spracoval až na sklonku svojej umeleckej kariéry.
Princezná, ktorá sa stala patrónkou žobrákov. Alžbeta Uhorská pre pomoc biednym prišla o deti V životoch svätých sa legendy a história stretávajú na tenkom ľade. Inak to nie je ani v prípade stredovekej Matky Terezy. Svätá Alžbeta vyrastala v Bratislave a za svoju krátku pozemskú púť sa musela vyrovnať so strádaním aj s bolesťou. Ako teda vyzeral jej skutočný život a čo sú rozprávky?
Žena novej doby: Alžbeta Gwerková sa stala obeťou nacistického vraždenia, skončila v masovom hrobe Ak by žila dnes, bola by uznávanou vedkyňou. Alebo priebojnou demokratkou a feministkou v tom najlepšom zmysle slova. Rozhodne by však bola ženou, ktorá nežije v tieni svojho muža, hoc by bol úspešným umelcom. Napriek tomu sa o tejto dáme veľa nehovorí. Pritom za presvedčenie a lásku zaplatila tým najcennejším.
Muž, ktorému zachutila moc: Husákova túžba sa nenaplnila, chcel zomrieť ako politik Bol dieťaťom revolúcie, ktorá ho, obrazne povedané, zožrala. Napriek tomu, že na vlastnej koži zažil, čo je to byť „nepriateľom ľudu“, stal sa tvárou normalizácie. Akú úlohu v jeho živote zohral strach, ženy či túžba po moci? A prečo sa z intelektuála stal hlavný československý konsolidátor?
Ťažké rozhodnutie Walta Disneyho: Z kultového filmu musel vystrihnúť najobľúbenejšiu scénu Vzbúril sa proti otcovi, ktorý v jeho kreslení nevidel perspektívu a dosiahol svetový úspech. Americký filmový producent, animátor a režisér Walt Disney sa narodil pred 120 rokmi.
Vzostup a pád maršala Pétaina: Hrdinu prvej svetovej vojny odsúdili po druhej ako vlastizradcu Ak by nebola vypukla vojna, skončil by na dôchodku ako zatrpknutý dôstojník. Svetový konflikt nechal vyniknúť jeho taktickú brilantnosť a priniesol mu slávu aj najvyššie funkcie. Napriek tomu si ho história, bohužiaľ, bude pamätať ako jeden zo symbolov kolaborácie.