Sonda Parker Solar Probe sa dostala rekordne blízko k Slnku Sonda, vypustená v auguste 2018, je na sedemročnej misii s cieľom prehĺbiť vedecké poznatky o Slnku a pomôcť predpovedať vesmírne počasie, ktoré môže ovplyvniť život na Zemi.
Podivný ľadový svet. Urán má jedinečný sklon a extrémne ročné obdobia, ktoré trvajú dve dekády Je unikátnym typom planéty. Čo môže za jeho nezvyčajnú orientáciu a prečo je taký studený?
Európska raketa Vega-C po odkladoch úspešne odštartovala z kozmodrómu Kourou, je vybavená radarom Prvý štart rakety Vega-C bol plánovaný na utorok. Pre nutnosť dodatočnej kontroly elektrických spojení v najvyššom stupni rakety stupni bol však preložený na stredu večer.
Návrat Američanov k Mesiacu sa odkladá: NASA posúva prvý let astronautov Plánovaný oblet Mesiaca s ľudskou posádkou štyroch astronautov (Artemis II) sa presúva na apríl 2026. Pôvodný termín bol jeseň 2025.
Európa vyslala systém, ktorý bude tvoriť zatmenie a sledovať Slnko Vynesenie na obežnú dráhu je jednou časťou úspechu.
Najväčšia planéta bude svietiť na oblohe ako zatiaľ nikdy v tomto roku Jupiter bude na opačnej strane oblohy ako Slnko.
Fascinujúci Saturn. V čom porazil Jupiter a prečo mu miznú ikonické prstence? Pozrite sa s nami na zaujímavosti o druhej najväčšej planéte v našej sústave.
Je možné, že bez Jupitera by sme tu neboli. Čo ste nevedeli o najväčšej planéte našej sústavy Deň na plynnom gigantovi má len desať pozemských hodín a jeho mesiac má podmienky vhodné pre život.
Vyrazia vám dych. Samovražedná sonda urobila doteraz najlepšie fotky Jupitera Na konci má skončiť v jeho atmosfére.
Koľko je vlastne kontinentov? Sedem, deväť, len dva? Vedci sa hádajú V roku 2017 sa dokonca objavil doteraz neznámy podmorský kontinent.
Najvzdialenejší ľudský objekt vo vesmíre zavolal linkou nepoužitou od roku 1981 Voyager 1 sa na cestu vydal 5. septembra 1977
Rusko vypustilo nosnú raketu Sojuz aj s dvoma iránskymi satelitmi Vývoj Kósaru, zobrazovacieho satelitu s vysokým rozlíšením, a Hodhodu, malého komunikačného satelitu, je prvým významnejším míľnikom iránskeho súkromného vesmírneho sektora.
Traja čínski tajkonauti sa po šiestich mesiacoch bezpečne vrátili na Zem Peking výrazne investuje do svojho vesmírneho programu s cieľom vyslať na povrch Mesiaca ľudí a do roku 2030 na ňom postaviť základňu.
Urobí cesta na červenú planétu z astronautov invalidov? Výskumy varujú Dvadsaťjeden mesiacov bez prestávky vo vesmíre ešte nikto nestrávil.
Čína vyšle na vesmírnu stanicu Nebeský palác novú trojčlennú posádku Peking výrazne investuje do svojho vesmírneho programu s cieľom vyslať na povrch Mesiaca ľudí a do roku 2030 na ňom postaviť základňu.
Štyria astronauti sa vrátili na Zem z Medzinárodnej vesmírnej stanice v module SpaceX, dopadli pri Floride Na vesmírnej stanici teraz zostávajú štyria Američania a traja Rusi, čo je návrat k bežnému stavu.
Čínsky startup spúšťa predaj prvých lístkov pre vesmírnych turistov Pasažieri absolvujú suborbitálny let – raketa vystúpi do vesmíru, no nevstúpi na obežnú dráhu Zeme.
Už o pár hodín vyjde najväčší a najjasnejší supermesiac roka. Toto je čas, kedy ho uvidíte najlepšie Bude sa javiť asi o 14 percent jasnejší.
Jasná kométa je viditeľná voľným okom po západe Slnka. Pozrite si úchvatné snímky Podstatné je najmä v prvých dňoch mať výhľad na západný respektíve juhozápadný obzor.
Muskova spoločnosť SpaceX dosiahla historický úspech: Nová metóda pristátia nás posúva bližšie k Marsu Nová metóda pristátia je tak najnovším pokrokom v testovaní opakovane použiteľnej rakety určenej na vynesenie väčšieho množstva nákladu na obežnú dráhu, ľudí na Mesiac a napokon aj pre lety na Mars
Spoločnosť SpaceX začala piaty test obrovskej kozmickej lode Starship V júni loď Starship pri štvrtom pokuse prvýkrát dokončila skúšobný let. Na rozdiel od tretieho testu sa vesmírna loď nerozpadla pri klesaní atmosférou a pristála v Indickom oceáne, hoci s poškodeným krídlom.
SpaceX sa pokúsi o piaty test kozmického dopravného systému Starship, ktorý má dostať ľudí na Mesiac Hlavným cieľom piatej misie bude pokúsiť sa s nosičom vrátiť na miesto štartu. Kozmická loď by potom mala bez problému preletieť atmosférou a pri pristávacom manévri dopadnúť na vopred určené miesto v Indickom oceáne.
Vesmírna loď Elona Muska má povolenie na ďalší test, odštartovať môže v nedeľu Všetky doterajšie testovacie lety boli bez posádky, podľa SpaceX má však plavidlo v budúcnosti uniesť až sto ľudí, či veľké množstvo nákladu a vybavenia.
Zabijak dinosaurov nezasiahol Zem sám, potvrdila nová štúdia Asteroid, ktorý vytvoril kráter Nadir, mal priemer približne 450 až 500 metrov.
Je tu ďalšia šanca na polárnu žiaru. Slnko vypustilo na Zem obrovskú erupciu Erupcie týchto úrovní môžu spôsobiť určité narušenie života na našej planéte.