Tieň Zeme nadránom zakryl Mesiac. Pozrite sa, ako to vyzeralo Zatmenie Mesiaca vzniká pri jeho prechode zemským tieňom. V tom okamihu na Mesiac dopadá len červená časť spektra slnečného svetla, pretože vzdušné molekuly modrú farbu rozptýlia v atmosfére.
Zoznámte sa s čiernou dierou v strede našej galaxie. Vedci ju prvýkrát odfotili Prvýkrát sa dobre pozrite na supermasívnu čiernu dieru, ktorá sa víri v strede našej galaxie.
Pošlite svoje meno okolo Mesiaca. NASA ponúka letenky zadarmo Návrat ľudí na Mesiac prostredníctvom misie Artemis je jeden z hlavných cieľov NASA pre nasledujúce roky. Teraz bežia testy rakety Space Launch System (SLS) a medzitým sa pripravuje loď Orion. NASA teraz umožňuje, aby si ľudia celého sveta zaistili letenku pre svoje mená.
Ingenuity prvýkrát v ôsmich metroch. A ukázal, čo „ostalo“ z pristátia na Marse Malá výskumná helikoptéra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nazvaná Ingenuity zaobstarala počas ďalšieho prieskumného letu nad povrchom Marsu nové snímky.
Život vo vesmíre: Trochu bulvárne môžem povedať, že UFO existuje, tvrdí známy popularizátor kozmonautiky Popularizátor kozmických letov a zberateľ vesmírnych autogramov Milan Halousek (60) vysvetľuje aj to, ako sa kvôli vojne na Ukrajine možno rozpojí Medzinárodná vesmírna stanica.
Vedci sa chystajú vyslať nový signál mimozemským civilizáciám. Niektorí hovoria o rizikách Tento odkaz, ak niekedy skutočne opustí Zem, nebude prvý.
Cez víkend si urobte čas na pohľad na nebo. Budú „padať hviezdy“ Okolo 22. apríla sa pravidelne na našu oblohu vracia meteorický roj Lyridy. Rovnako tomu bude tento rok, pozorovanie však môže pokaziť oblačnosť. Pokiaľ budete mať šťastie, môžete uvidieť okolo dvadsať meteorov za hodinu.
Ako vyzerá zatmenie Slnka z inej planéty? Rover na Marse natočil fascinujúce video Predstavte si, že stojíte na Marse a vidíte to na vlastné oči. Rover Perseverance sledoval, ako mesiac Fobos v tvare zemiaka prechádzal popred Slnko, z miesta kráteru Jezero na Marse.
Je pre nás hrozbou? Presne o sedem rokov sa obrovský asteroid dostane k Zemi bližšie ako satelity Presne o sedem rokov preletí potenciálne nebezpečný asteroid Apophis v rámci obežných dráh našich geosynchrónnych satelitov. To je asi 37-tisíc kilometrov od povrchu Zeme, čo je blízko.
Čo sa deje s Neptúnom? Teleskopy zachytili na ôsmej planéte niečo zvláštne Na Neptúne sa deje niečo neočakávané a astronómovia si nie sú istí prečo. Pomocou flotily pozemných ďalekohľadov medzinárodný tím astronómov zistil, že na ôsmej planéte od Slnka došlo k dramatickým zmenám teploty.
Ruská loď priviezla z ISS Američana s rekordným pobytom vo vesmíre V Kazachstane pristála v stredu o 13:28 SELČ ruská vesmírna loď Sojuz, ktorá sa o niekoľko hodín skôr odpojila od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). V návratovej kabíne sa na Zem dostali ruskí kozmonauti Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov a americký astronaut Mark Vande Hei.
Zriedkavý jav. Vrchy na Plute sú v skutočnosti ľadové sopky, zistili vedci Vedci objavili na trpasličej planéte Pluto skupinu spojených kryovulkánov – ľadových sopiek –, pričom niektoré dosahujú výšku 7000 metrov a priemer 10 – 150 kilometrov.
Ruské blafovanie. Na odtrhnutie od ISS nemajú šťavu, medzinárodná časť by prežila aj bez nich, hovorí expert Prípadné rozdelenie Medzinárodnej vesmírnej stanice je podľa experta na kozmonautiku Milana Halouska technicky možné. Ruský segment by však mal so samostatnou existenciou problém. Ruská kozmonautika je podľa neho v dezolátnom stave.
Teleskop Jamesa Webba. Ďalekohľad, ktorý dovidí na počiatok Ako vyzerali hviezdy a galaxie pred vyše trinástimi miliardami rokov? Toto je len jedna z otázok, ktorú svetu zodpovie infračervený kozmický teleskop, hľadiaci do útrob vesmíru zo vzdialenosti 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Vedci dúfajú aj v novinky o mimozemskom živote či tmavej hmote.
Pozrite si video, ako desiatky družíc Elona Muska nechtiac zhoreli v atmosfére Spoločnosť SpaceX pripravila nechcený pohľad po tom, čo sa pri februárovom štarte nepodarilo umiestniť na obežnú dráhu väčšinu zo 49 vypustených družíc Starlink. Kvôli nepriaznivému „vesmírnemu počasiu“ zhoreli v atmosfére.
Koniec cesty. Nový vesmírny teleskop dosiahol métu 1,5 milióna kilometrov od Zeme Cesta vesmírneho teleskopu do miesta svojho operačného priestoru je na konci. Dosiahol pozíciu 1,5 milióna kilometrov od Zeme.
Nový super ďalekohľad: Nájde ďalší život vo vesmíre, dvojníkov Zeme či odpovede na veľký tresk? Otvára sa dosiaľ najväčšie okno do vesmíru v histórii ľudstva.
Vedec, ktorý skúmal "biblický" výbuch mimozemského telesa: Chýbal kráter, v pôde bola neobyčajná soľ Prinášame rozhovor s geofyzikom Güntherom Kletetschkom o tom, čo mohlo stáť za biblickou katastrofou Sodomy a Gomory.
Film o kométe vyvoláva otázky. Dokázala by sa v realite Zem za pol roka pripraviť na jej odvrátenie? Zem je neustále bombardovaná materiálom z vesmíru. Malé objekty zaniknú v atmosfére, časť tých väčších dopadne na povrch a tie najväčšie dokážu vyhubiť celé druhy. Nikola Schmidt, autor knihy Planetárna obrana prezradil, ako je ľudstvo na podobné problémy pripravené.
Odpad na obežnej dráhe z nás môže urobiť väzňov vlastnej planéty. Pozrite sa, čo všetko nás ohrozuje Poškodenie robotického ramena Medzinárodnej vesmírnej stanice a trosky zostrelených satelitov v jej blízkosti nám pripomenuli, že už to nie je na zemskej obežnej dráhe bezpečné. Nad hlavami máme preplnené smetisko a súčasne diaľnicu s hustnúcou prevádzkou.
Na Zem môžu zajtra dopadnúť zvyšky ruskej rakety. Nikto nevie kam Náklad aj ruská raketa Angara-A5 zostali uviaznuté na nízkej obežnej dráhe Zeme.