Pomsta za Pearl Harbor: Nálet na Tokio Japoncov šokoval a Američanov povzbudil O úspešnosti misie mnohí pochybovali. Jednoducho si mysleli, že ju nie je možné uskutočniť. Avšak pred 80 rokmi skutočne dopadli bomby na Tokio a okolie, vôbec prvýkrát v histórii bola zo vzduchu zasiahnutá japonská pevnina. Hoci nálet spôsobil pomerne ľahké materiálne škody, jeho morálny účinok bol obrovský.
Najťažší hriech našej krajiny. Židovským transportom predchádzala masívna propaganda Bolo ich presne 999. Najstaršia z nich mala tridsaťšesť, najmladšia pätnásť rokov. Do vagónov na prepravu dobytka odchádzali ešte pred schválením zákona, avšak s požehnaním štátu. Ničoho strašnejšieho než toho, čo sa 25. marca 1942 začalo na popradskej stanici, sa Slovensko vo svojej histórii nedopustilo.
Slovenský štát a arizácie: Židovský majetok nezaberali iba Slováci, korupcia bola na dennom poriadku V súvislosti s arizáciami židovského majetku počas existencie slovenského štátu sa zvykne hovoriť, že ich vykonávali Slováci. Málo známou skutočnosťou však je, že sa netýkali len obyvateľov slovenskej národnosti. Na arizáciách získali aj miestni karpatskí Nemci.
Študenti z Bielej ruže sa proti Hitlerovi rozhodli bojovať slovom, skončili za to pod gilotínou Hovorili si Biela ruža a v Nemecku sa pokúsili vznietiť revolučný odpor proti nacistickému režimu. Pred 79 rokmi za to zaplatili životmi.
Rolu hrdinu odmietol: Maršal Paulus bol najcennejším Stalinovým úlovkom, v zajatí pristúpil na jeho hru Symbol nemeckej porážky v bitke pri Stalingrade a najslávnejší zajatec druhej svetovej vojny Friedrich Paulus zomrel pred 65 rokmi.
Symbol zrady: Vidkun Quisling veril, že je vodcom národa, v skutočnosti bol len Hitlerovou bábkou Jeho meno sa stalo synonymom pre kolaboráciu a zradu. Pred 80 rokmi začal Vidkun Quisling písať jej záverečnú kapitolu, keď sa stal predsedom nórskej pronacistickej vlády
Vo Wannsee nacisti riešili, ako zorganizujú „konečné riešenie“, osud Židov spečatili pri koňaku Konferencia vo Wannsee, na ktorej sa pred 80 rokmi zišli nacistickí činitelia, sa stala symbolom systematického a štátom riadeného masového vraždenia európskych Židov.
Mágiou proti Hitlerovi: Nacisti mali z okultných útokov strach, ich autor skončil v koncentračnom tábore Dvaja mimoriadni vzdelanci. Dvaja slávni prvorepublikoví mágovia. Dvaja okultisti posadnutí knihami a hľadaním tajomstva. Dva zmarené životy. Tak zdanlivo podobné a tak neuveriteľne odlišné. Jeden sa obetoval na oltár republiky, druhého asi zabili v base ako kolaboranta. Jeden sa snažil zničiť Hitlera, druhý sa snažil ...
Akcia prebehla hladko, hlásili nacisti po masakri v Babom Jare. Každú minútu tam zastrelili 15 ľudí Nacistický masaker židovského obyvateľstva Kyjeva, ku ktorému došlo pred 80 rokmi, bol výnimočný rozsahom i brutalitou.
Keď sa pánom Čiech stal netvor: Heydrich rozpútal teror hneď po svojom príchode do protektorátu Bol jedným z najväčších gaunerov, akých splodil a vyniesol na výslnie Hitlerov režim. Pred 80 rokmi prišiel Reinhard Heydrich robiť poriadky do Prahy.
Mesto, ktoré sa vzoprelo ortieľu smrti Hitler sa vzdal jeho priameho dobytia, no nie myšlienky, že ho zničí. Mal diabolský plán a v rámci neho pred 80 rokmi nemecká armáda Leningrad obkľúčila.
Vzdušný súboj pod Eiffelovkou: Americký pilot sa vďaka riskantnému manévru stal legendou Pre francúzsky odboj sa stal inšpiráciou. Pre Američanov symbolom statočnosti. Letecké eso druhej svetovej vojny, stíhací pilot William Overstreet, sa preslávil predovšetkým svojím neohrozeným manévrom pod parížskou Eiffelovkou a stal sa legendou.
Barbarossa – najväčšia chyba Hitlera Pred 80 rokmi zaútočilo nacistické Nemecko na Sovietsky zväz. Operácia bola začiatkom konca Tretej ríše.
Dvojaká tvár Rudolfa Hessa, najoddanejšieho muža Adolfa Hitlera Pred 80 rokmi vyštartovalo na Londýn 500 nacistických bombardérov, aby vykonali najmasívnejší nálet na Britániu počas druhej svetovej vojny. V ten istý večer vzlietol na svoju poslednú misiu aj osamelý pilot Rudolf Hess – jeho pohnútky však boli úplne iné.
Mafia proti nacistom: Spojencom pomáhal s inváziou aj väznený bos podsvetia a oplatilo sa mu to V USA bol taký populárny, že sa stal guvernérom štátu New York a pokúšal sa aj o Biely dom. Thomas E. Dewey totiž ešte ako prokurátor dostal za mreže mafiánskeho bosa Luckyho Luciana. A bol to opäť Dewey, kto o pár rokov neskôr tomu istému mafiánovi umožnil dostať sa za vojnové zásluhy z väzenia.
Utajený „bolívijský Schindler“: Ťažiarsky magnát zachránil tisíce ľudí, zásluh sa nikdy nedovolával Juhoamerické médiá ho označili za „bolívijského Oskara Schindlera“. Príbeh Moritza Hochschilda, ktorý pred nacizmom zachránil tisíce Židov, ale nikde sa tým nechválil, však skôr pripomína činy skromného Brita Nicholasa Wintona. Prednedávnom uplynulo 140 rokov od Hochschildovho narodenia.
Krásny stroj, no najmä účinná zbraň. Spitfire si na svoju slávu musel počkať, sprvu hral „druhé husle“ Ako jedno z mála lietadiel slúžilo v prvej línii počas celej druhej svetovej vojny a dôležitú úlohu zohralo aj po nej. Stíhačka Supermarine Spitfire sa prvýkrát objavila na oblohe pred 85 rokmi.
Aj Nemci mali svojich kamikadze. Nepovažovali sa za samovrahov, verili, že môžu prežiť Japonských kamikadze netreba nikomu zvlášť predstavovať. Každý vie, že išlo o samovražedné letecké útoky Japonska počas druhej svetovej vojny. Málo známa skutočnosť však je, že kamikadze nebola iba japonská záležitosť, ale tento spôsob boja využívalo aj nacistické Nemecko.
Generál, ktorému zakázali oslobodiť Prahu: Georgovi Pattonovi sa stal osudným lov na bažanty Bol asi najobávanejším americkým generálom, na konci druhej svetovej vojny však musel rešpektovať rozhodnutie politikov. Najväčší vojnový konflikt napokon George Patton prežil iba o niekoľko mesiacov. Zomrel pred 75 rokmi na následky zranení, ktoré utrpel pri autonehode.
Legendárny Mustang najprv veľké nadšenie nevzbudil, úspešnú stíhačku z neho urobila jedna zmena Najväčšiu slávu zaznamenala počas druhej svetovej vojny, využitie však našla aj počas vojny v Kórei a v aktívnej službe bola dokonca ešte na sklonku 20. storočia. Stíhačka Mustang sa na oblohe prvý raz objavila pred 80 rokmi.
„Blesk“, ktorý rozpútal peklo: Hitler splnil svoje hrozby, jeho lietadlá zmenili britské mestá na ruiny Letecká bitka o Britániu trvala už niekoľko týždňov, keď Nemci začali jej ďalšiu fázu. Obrovské roje bombardérov s čiernymi krížmi na krídlach prilietavali nad mestá Albiónu, aby zhodili svoj smrteľný náklad. Ulice pod nimi horeli, obyvateľov uväznil oheň alebo ich pochovali padajúce trosky. Statoční letci RAF však ...