Spoliehame sa, že „nemocnica to nejako zvládne“. Alebo aj nie Predstavme si prípad, že budeme potrebovať urgentnú pomoc lekára. Horko-ťažko sa dopravíme do nemocnice a tam zistíme – chaos.
Dá sa to vôbec? Bez peňazí a bez ľudí? Často sa ma kolegovia z nemocníc pýtajú, či sa dajú robiť kyberbezpečnostné opatrenia bez peňazí. No, úplne nie, ale základný manuál existuje. Takto sme začínali pred rokmi a všetko z toho platí dodnes.
Banky už nie sú to, čo bývali. Útočníci si našli ľahší cieľ Aktuálny report Agentúry EÚ pre kybernetickú bezpečnosť ENISA z pohľadu rokov ukazuje zásadné zmeny.
Zdravotníctvo a spolu s ním aj my pod útokom V zdravotníctve na Slovensku pracuje vyše stotisíc ľudí a k tomu rôznorodý ekosystém dodávateľov. Cena bezpečnosti tu stúpa.
Bezpečnosť 2.0. Problémom sú ľudia Od kyberbezpečnostných profesionálov chceme, aby rozumeli ľuďom, a od ľudí chceme, aby rozumeli kybernetickej bezpečnosti. Oboje je náročné, ale cesta späť je nemožná.
Tak školenie alebo incident? Sociálne inžinierstvo, finančné podvody, škodlivý softvér, krádež údajov, nechránené mobilné zariadenia. K tomu chýbajúci profesionáli. Vitajte v dnešnom kybersvete!
Phishing je len základná škola kyberútokov. Ako vyzerá tá stredná a vysoká? Dnes by sme asi ťažko našli používateľov, ktorí sa nestretli s phishingovým e-mailom. Niektorí sa s nimi stretávajú denne, iní sporadicky, no pevne verím, že sú notoricky známe.
Sociálni inžinieri už na vás striehnu Najväčšou chybou je predpokladať, že drastický kyberútok vyžaduje sofistikovaný scenár. Naopak. Tie najhoršie útoky využívajú stres, emócie a naivitu.
Vieme to. Sociálne inžinierstvo stavia útok na týchto pilieroch Techniky sociálneho inžinierstva sa spoliehajú na psychológiu a používajú rôzne taktiky a scenáre.
Do boja proti nekalým praktikám nasadíme technológie V prípade phishingu platí čoraz viac, že spoliehať sa iba na bežnú ochranu ako antivírus nie je ten najlepší nápad.
PORADŇA: Načo nám je phishingový tréning pre zamestnancov? Pozrime sa spolu, prečo práve phishingové tréningy a zvyšovanie povedomia v tejto oblasti predstavujú neoddeliteľnú súčasť bezpečnostných opatrení.
Poradňa: Aktuálne legislatívne zmeny v informačnej a kybernetickej bezpečnosti V lete nadobúdajú účinnosť dve legislatívne zmeny v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Ktoré sú to a koho sa týkajú?
Prichádza nová bezpečnostná smernica. Tu je príprava na päť krokov Máte nad päťdesiat zamestnancov a celkový ročný obrat vyše desať miliónov eur? Mali by ste spozornieť, lebo smernica NIS2 to berie do úvahy!
Kde nás to môže zabolieť a kde sa treba ohliadnuť po riešení S prichádzajúcimi novými reguláciami alebo smernicami sa objavujú aj nie celkom správne a pravdivé informácie. Už teraz kolujú aj extrémne očakávania, aj mylné interpretácie. Pozrime sa na to.
Už vás strašili pokutami a sankciami? Ešte ste nepočuli o blížiacej sa apokalypse v kyberbezpečnosti? Čo všetko budete musieť vo firme alebo organizácii urobiť a aké to je ťažké?
Regulácia umelej inteligencie? Je nevyhnutná aj nebezpečná V top desiatke najdôležitejších kyberbezpečnostých trendov tejto dekády figuruje aj zneužitie umelej inteligencie. Európska agentúra pre kybernetickú bezpečnosť ENISA v aktuálnej štúdii upozorňuje najmä na vytváranie sofistikovaných dezinformačných kampaní s použitím nástrojov umelej inteligencie. S umelou ...
PORADŇA: Pomôže nám umelá inteligencia? Aj keď sme iba malá či stredná firma, ako nám môže pomôcť umelá inteligencia zlepšiť kyberbezpečnosť?
Už dnes sme videli budúcnosť Východoeurópska letná škola strojového učenia v Košiciach bola udalosťou svetového významu v oblasti umelej inteligencie.
Útok, obrana, vylepšenie a zas znova Uplatnenie umelej inteligencie aj bezpečnostní profesionáli prirovnávajú k Pandorinej skrinke, ktorá sa už nedá zavrieť, alebo ku kambrickej zmene, ktorá navždy zmení svet. Pardon, už ho zmenila.
Váš IT tím potrebuje nástroje. Stále totiž opravuje zraniteľnosti Bratislava – Rastúci záujem o prácu na diaľku a čoraz častejšie využívanie cloudových služieb prispeli k nevídanému rozmachu hrozieb, ktoré zneužívajú zraniteľnosti.
Našli v sebe nevídaný talent Chýbajú nám tisícky profesionálov. Ak však ľudí nadchnete, dokážu v sebe objaviť nečakaný talent. Preto kyberbezpečnosť ukazuje, že je aj kreatívna a inšpiratívna.
Dá sa preniesť zodpovednosť? Je možné outsourcovať zodpovednosť za kybernetickú bezpečnosť? Vo firme nemáme zamestnanca, ktorý by mal vzdelanie alebo kurz v kyberbezpečnosti, a keďže sme menšia firma, outsourcing by bol pre nás výhodný.
Malé a stredné firmy to nemajú ľahké Dali ste si niekedy otázku, prečo by ste sa mali zaoberať vo firme kyberbezpečnosťou? Obávate sa pokút, finančných škôd alebo straty dobrého mena? Alebo všetkého? Alebo ničoho?
Pozrite si výzvy na financovanie kyberbezpečnostných projektov! Európska komisia otvorila ďalšie výzvy na financovanie kyberbezpečnostných projektov.
Prečo vaša firma potrebuje pravidlá používania ChatGPT a čo by mali obsahovať? Prudko stúpajúca popularita ChatGPT a podobných aplikácií využívajúcich veľké jazykové modely so sebou priniesla aj ich prienik do podnikového prostredia.