Obnova Ukrajiny? Chceme hľadať možnosti najmä v prihraničných regiónoch, tvrdí pre HN vicepremiér Peter Kmec Najatraktívnejší model pre čerpanie eurofondov má Poľsko, kde sa peniaze dostali do regiónov. Vojvodstvá si realizujú projekty na svojej vlastnej úrovni, tvrdí v rozhovore pre HN Peter Kmec, podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov.
Šéf spoločnosti Miele pre HN: Umelá inteligencia vám dnes pomôže už aj s prípravou obľúbeného jedla Svet sa mení oveľa rýchlejšie než predtým. Tomu musíme prispôsobiť i naše technológie, tvrdí pre HN Markus Miele, výkonný riaditeľ nemeckej spoločnosti Miele, producenta elektrických spotrebičov.
Šéf Peikko Slovakia pre HN: Vydali sme sa cestou automatizácie, časť výroby presúvame zo Slovenska do Rumunska Úloha a dôležitosť továrne v Kráľovej nad Váhom, kde sa vyrábajú komponenty pre stavebné konštrukcie, v rámci skupiny Peikko vzrastá, tvrdí v rozhovore pre HN Milan Ďurčovič, výkonný riaditeľ spoločnosti Peikko Slovakia.
Náš región je liahňou jednorožcov. Prečo sa miliardovým firmám darí práve v strednej a východnej Európe? Technologické firmy s hodnotou viac ako miliardy dolárov pribúdajú v strede a na východe Európy rýchlejšie než na jej západe.
Reportáž HN: Najvyšší mrakodrap Únie so slovenskou pečaťou i zábava vo fabrikách. Varšava dostáva modernú tvár Poľská metropola sa i vďaka stámiliónovým developerským projektom mení z pochmúrneho komunistického mesta na centrum biznisu strednej a východnej Európy.
Poľský realitný expert pre HN: Vo Varšave budeme svedkami viacerých prestavieb už existujúcich budov Ekológia sa stala nevyhnutnou súčasťou každej realitnej transakcie. Všetci účastníci trhu kladú veľký dôraz na dlhodobú udržateľnosť, tvrdí v rozhovore pre HN Piotr Mirowski, senior partner a šéf investičných služieb Colliers Poland.
Popredný český inovátor pre HN: Miliónové ponuky zatiaľ odmietame, vidíme obrovský priestor na ďalší rozvoj Vďaka našim špecifickým testom sme výrazne dopomohli k zvládnutiu covidovej situácie, tvrdí pre HN Otomar Sláma, predseda správnej rady českej inovatívnej spoločnosti Charles Univerzity Innovation Prague.
Zástupca vlády Rás al-Chajmá pre HN: Emiráty nie sú len Dubaj a krízy považujeme za nové príležitosti Aj nám rastie biznis veľmi rýchlo. Všetok stavebný materiál, ktorý uvidíte na dubajskom mrakodrape Burdž Chalífa, pochádza z nášho emirátu, hovorí v rozhovore pre HN Nathan S. Hunter z oddelenia ekonomického rozvoja vlády Rás al-Chajmá.
Seriál HN Chcem byť exportér: Slovenské firmy vieme podporiť vo všetkých fázach exportu do zahraničia Ideálne je riešiť financovanie kontraktu včas, to znamená najlepšie ešte pred jeho podpisom, tvrdí v rozhovore pre HN Tatiana Harmady, riaditeľka odboru financovania Eximbanky SR.
Americká investičná špecialistka pre HN: V mnohých častiach Európy ťažko nájdeme toľko inovácií ako u vás Spojené štáty ponúkajú veľké príležitosti aj pre slovenských investorov, tvrdí v rozhovore pre HN Christin Mechlerová, regionálna investičná špecialistka amerického ministerstva obchodu pri veľvyslanectve USA v Berlíne.
Seriál HN Chcem byť exportér: Zhodnotenie zahraničného partnera prenechajte profesionálom Hlavným zmyslom exportného poistenia je to, aby sa slovenský klient venoval svojim činnostiam, ktorým rozumie a v ktorých je odborník, tvrdí v rozhovore pre HN Dušan Pukač, riaditeľ odboru poistenia Eximbanky SR.
Seriál HN Chcem byť exportér: Na čo si treba dať pozor pri vstupe na nový zahraničný trh? HN vám v spolupráci s Eximbankou SR prinášajú druhý diel seriálu Chcem byť exportér.
Udržateľné letectvo či turizmus. Stávajú sa arabské emiráty lídrami ekológie? Emiráty Dubaj či Rás al-Chajmá ukazujú v čoraz väčšej miere svetu, ako rozvíjať trvalo udržateľnú leteckú dopravu alebo cestovný ruch.
Pestovateľ perál v Perzskom zálive pre HN: V našom emiráte nadväzujeme na tisícročné tradície predkov Po ekologickej forme turizmu je dnes v Spojených arabských emirátoch obrovský dopyt, tvrdí v rozhovore pre HN Abdalla Rašíd al-Suwaidí, zakladateľ a majiteľ morskej farmy Suwaidi Pearls.
Nový šéf Eximbanky pre HN: Na Slovensku sme asi jediní, kto vie poistiť teritórium Ukrajiny V číslach sa naše plány musia premietnuť tak, že poskytneme viac úverov, poistíme viac obchodných prípadov a vystavíme viac záruk, tvrdí v rozhovore pre HN Marián Janočko, generálny riaditeľ Eximbanky.
Slovenská firma mala pred pár rokmi 20 ľudí, dnes dodáva do celého sveta. Produkty poslali do vyše 70 krajín V našom regióne sme do veľkej miery vybudovali trh s barefootovými topánkami, tvrdí pre HN Juraj Fehervari, riaditeľ spoločnosti Be Lenka a nový slovenský EY Podnikateľ roka.
Šéf Peikko Slovakia pre HN: Udalosti na Ukrajine mali vplyv najmä na dostupnosť ocele Nedostatok oceľového materiálu v Európe spôsobil extrémne rýchly nárast cien, tvrdí v rozhovore pre HN Milan Ďurčovič, riaditeľ Peikko Slovakia.
Šéf Chemosvitu pre HN: Náhradu za ruský trh hľadáme hlavne v Európe Naše aktivity na Ukrajine aktuálne pokračujú v obmedzenom režime, tvrdí pre HN Jaroslav Mervart, generálny riaditeľ skupiny Chemosvit.
Polovica ľudí na dlažbe a 12-hodinové šichty sedem dní v týždni. Musk stisol hračku Twitter železnou rukou Kontroverzný miliardár spravil po nedávnej akvizícii veľké zmeny. Prepustil polovicu zamestnancov sociálnej siete a na pomoc povolal softvérových inžinierov z Tesly.
Šéfka Britskej obchodnej komory pre HN: Investori by na Slovensku privítali väčšiu stabilitu Kvalita a hustota dodávateľskej siete v regióne strednej a východnej Európy je v segmente automotive veľmi dobrá, tvrdí v rozhovore pre HN Miroslava Remenárová, predsedníčka predstavenstva Britskej obchodnej komory na Slovensku a manažérka pre firemné záležitosti spoločnosti Jaguar Land Rover Slovakia.
Exportné fórum: Obnova Ukrajiny otvorí príležitosti aj pre naše firmy Účastníci druhého ročníka prestížneho podujatia v Šamoríne sa zhodli v tom, že štát a vývozcovia by mali na úspechu v zahraničí pracovať spoločne.
Štátna tajomníčka Brocková pre HN: Náš export vlani rekordne rástol, ťahali ho automobily Musíme mať prezieravú a adresne orientovanú zahraničnoobchodnú politiku, ktorá stavia na silných stránkach našich spoločností, tvrdí pre HN štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková.
Prečo je Viedeň rajom startupov? Rakúska metropola vytvorila priaznivé prostredie pre začínajúce technologické spoločnosti z celého sveta.
Šéf slovenského startupu pre HN: Naša umelá inteligencia dokáže odhaliť kardiovaskulárne ochorenia Na Slovensku sa stáva, že každý tretí až štvrtý kardiologický pacient sa do odbornej starostlivosti nikdy nedostane, tvrdí pre HN Martin Herman, spoluzakladateľ a šéf medicínsko-technologického startupu Powerful Medical.
Rakúšania chcú meniť návyky našich turistov Západní susedia plánujú v prvej plne otvorenej pocovidovej sezóne upriamiť väčšiu pozornosť slovenských dovolenkárov na históriu a cyklistiku, ale aj na kúpanie v alpských jazerách.
Naša spolupráca s Taiwanom prudko rastie Už zajtra budú obe strany hovoriť o nových investíciách. V hľadáčiku je IT, smart city i elektromobilita.
Naše inovačné centrum je unikát Rozhovor Slovenskí špecialisti na vodíkové technológie ukazujú, že aj naša krajina má svetu čo ponúknuť, hovorí pre HN Jozef Živčák, dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.
Pracujeme na výraznom zvýšení obchodnej výmeny so Slovenskom Doteraz Slováci u nás preinvestovali takmer 21 miliónov dolárov, tvrdí v rozhovore pre HN námestník kazašského ministra zahraničných vecí Roman Vasilenko.
Absolútny rekordér medzi najbohatšími. Na čom zarobil Elon Musk stovky miliárd? Majetok podnikateľa sa priblížil k 300 miliardám dolárov, čo je suverénne najviac v histórii rebríčka magazínu Forbesu. Miliardy mu pritekajú vďaka SpaceX, ale najmä Tesle, ktorej trhová hodnota prekonala bilión dolárov.
Tatry bez Čechov či Poliakov? Turistický biznis strašia obavy cudzincov z covidu Našim veľhorám toto leto chýbali nápory zahraničných turistov najmä z Česka a Poľska. Hotely varujú, že bez cudzincov nemusia prežiť.
Michelin na kolenách? Ako korona prekreslila svetové gastro Na pandémiu obzvlášť tvrdo doplatili vysoko kvalitné podniky vo Francúzsku. Paradoxne však práve im dávajú odborníci najväčšie šance na rýchle zotavenie.
Lesk a bieda Silicon Valley. Prečo firmy utekajú z mekky IT? Vysoké ceny nehnuteľností, politika aj koronakríza vyháňajú ľudí i firmy z kalifornskej technologickej mekky.
Od chudobnej kolónie k automobilovej veľmoci. Ako Maroko pomohlo Trnave? Severoafrická krajina sa chce zbaviť nálepky dodávateľa surovín, stavila preto na výskum a vývoj.
Namiesto pubov čapované pivo až domov? Ako koronakríza zmenila naše nákupy Slováci si v uplynulých mesiacoch zvykli na dovoz jedla a nápojov až domov, straty z gastro prevádzok to však producentom nenahradilo.
Dvestomiliardový magnát. Kto je muž, ktorý vlakmi a loďami prepojil Ameriku? Cornelius Vanderbilt vybudoval dopravné impérium ktoré ho vynieslo medzi najbohatších ľudí histórie.
„Ten druhý Steve z Applu." Muž, ktorý stvoril osobný počítač Spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak oslávil pred pár dňami 70. narodeniny. Dodnes nikdy úplne nevystúpil z tieňa Steva Jobsa.
Tretí najbohatší v dejinách sveta. Andrew Carnegie položil základy giganta, ktorý vyrába aj na Slovensku Oceliarsky magnát utekal zo Škótska pred hladomorom.
Tridsať miliárd pre Zuckerberga. Kríza otriasla rebríčkom najbohatších V čase koronakrízy rastú predovšetkým majetky technologických magnátov. Najviac bohatnú majitelia Amazonu a Facebooku.
Vyrába inzulín pre milióny diabetikov. A stala sa top podnikateľkou roka Aktuálnou víťazkou súťaže Svetový EY podnikateľ roka je Kiran Mazumdarová-Shawová, zakladateľka indickej biotechnologickej spoločnosti Biocon, ktorá vyrába liečivá pre ľudí z najchudobnejších kútov sveta.
Čokoládová rodina. Ako sa z mena Mars stalo synonymum sladkostí V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo rodina Marsovcov, dedičia legendárneho čokoládového impéria Mars Incorporated.
Sheldon Adelson: Kráľ hazardu začal s automatmi na sladkosti V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného pohľadu, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo majiteľ kasínových rezortov v Las Vegas, Macau či Singapure Sheldon Adelson.
Ako si splniť americký sen. Veštcovi zarobili miliardy databázy V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Larry Ellison, piaty najmajetnejší človek sveta a spoluzakladateľ softvérového gigantu Oracle Corporation.
Waltonovci: rodina, ktorá zmenila svet nákupov V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete. Dnes majú slovo súrodenci Jim, Alice a Rob Waltonovci, spolumajitelia najväčšej americkej maloobchodnej siete Walmart.
Michael Bloomberg: miliardár, ktorý začal výpoveďou V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete. Dnes má slovo Michael Bloomberg, zakladateľ finančnej, dátovej a mediálnej spoločnosti Bloomberg.
Muž, ktorý si kúpil celé Mexiko Predstavujeme svetových miliardárov z iného pohľadu, než sa o nich bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Carlos Slim Helú, mexický telekomunikačný magnát, zakladateľ investičného impéria Grupo Carso a bývalý najmajetnejší človek planéty.
O jeho nápade mnohí pochybovali. Dnes je tretím najbohatším človekom na svete V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného pohľadu, než sa o nich bežne dozviete. Dnes má slovo Bernard Arnault, aktuálne najmajetnejší Európan a zakladateľ impéria s luxusným tovarom LVMH.
Jack Ma: Číňan, ktorý stvoril ríšu Alibabu V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Jack Ma, zakladateľ spoločnosti Alibaba.
Príbeh zakladateľa Google: Nápad za miliardy prišiel vo sne V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Larry Page, zakladateľ spoločnosti Google, ktorá zmenila spôsob, akým používame internet.
Najbohatší muž Európy: o jeho biznis modeli sa učia na univerzitách, on nemá ani strednú školiu V seriáli HN vám predstavujeme najmajetnejších ľudí sveta z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Tentokrát je na rade zakladateľ odevného impéria Inditex Amancio Ortega.
Zmenil naše nákupy, dnes vládne najbohatším. Ako stvoril Jeff Bezos slávny Amazon? V seriáli HN vám predstavujeme svetových miliardárov z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Jeff Bezos, aktuálne najmajetnejší človek planéty a zakladateľ najväčšieho internetového obchodu Amazon.
Vizionár, ktorý chce doviezť ľudí na Mars. Čomu vďačí Elon Musk za svoje miliardy? V seriáli HN vám predstavujeme najmajetnejších ľudí sveta z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Elon Musk, americký vizionár juhoafrického pôvodu a zakladateľ firiem Tesla aj SpaceX.
Facebook nepredal ani za miliardy, dnes valcuje virtuálny svet. Ako zbohatol Mark Zuckerberg? V seriáli HN vám predstavujeme najmajetnejších ľudí sveta z iného hľadiska, než sa bežne dozviete z médií. Dnes má slovo Mark Zuckerberg, jeden z najmladších miliardárov sveta a zakladateľ najväčšej sociálnej siete Facebook.
Muž, ktorý stvoril epochu počítačov. Kadiaľ viedla cesta Billa Gatesa k stomiliardovému majetku? V seriáli HN vám predstavujeme najmajetnejších ľudí sveta z iného pohľadu, než sa bežne dozviete z médií. Dnes je na rade aktuálne najbohatší človek na svete, zakladateľ softvérového gigantu Microsoft Bill Gates.
Miliardár, ktorý v ruke otočí každý štvrťdolár. Aké sú pravidlá biznisu podľa veštca z Omahy? V novom seriáli HN vám predstavíme najmajetnejších ľudí sveta z iného pohľadu, než sa bežne dozviete z médií. Začíname jedným z najúspešnejších investorov, legendárnym veštcom z Omahy Warrenom Buffetom.
Nápady, ktoré vyniesli miliardy. Čím prerazili svetoví top biznismeni? Spotrebný tovar za jedno euro, interiéry pre superjachty či okná, ktoré menia farbu. Aj vďaka týmto modelom uspeli EY Podnikatelia roka.
Pád WeWorku aj problémy Uberu. Ako praská startupová bublina? Hodnoty startupov sa rýchlo prepadajú, investori odpisujú miliardy dolárov.
Podnik z pohľadu bankára. Aké špecifiká prinášajú rodinné firmy? Prečítajte si, ako vníma banková inštitúcia spoločnosti vedené členmi jednej rodiny.
Mŕtve účty majú o pár rokov prevýšiť živé. Stane sa z Facebooku virtuálny cintorín? Sociálna sieť pri jej súčasnom tempe rastu smeruje k tomu, že v istom okamihu ju pohltia spomienkové účty.
Big data či umelá inteligencia. Aké trendy veštia top podnikatelia? Podľa špičkových biznismenov patrí budúcnosť najmä správnej analýze obrovských množstiev dát, vhodnému využívaniu umelej inteligencie či vyhladeniu niektorých chorôb v rozvojových častiach sveta.
Alkohol ako investícia. Je to skutočne tekuté zlato? Pre Slovákov však ide stále pri prémiovom alkohole skôr o záľubu v jeho zbieraní.
Kontakty s mafiou aj túžba po moci. Ako sa Pavol Rusko dostal pred súd? Exšéf televízie Markíza a bývalý minister hospodárstva je obžalovaný z prípravy vraždy svojej spoločníčky.
Rodičia a deti v jednom biznise. Aké sú príbehy úspešných slovenských rodinných firiem? Hlavnou výzvou súčasnosti je pre rodinné podniky na Slovensku prvá generačná výmena. Dochádza k nej 30 rokov po páde komunizmu.
Od úplnej nuly k úspechu v biznise. Ktorú spoločnosť zvolíte za top rodinnú firmu? HN vyhlasujú tretí ročník ocenenia pre top rodinné firmy Cena Petra Slavomíra Kompiša.
Lajčák navštívil Strednú Áziu. Ktoré krajiny majú pre nás najväčší potenciál? Ide o päticu postsovietskych krajín.
Budúcnosť Huaweiu je otázna. Skončí s predajom telefónov? Pozrite si odpovede na najdôležitejšie otázky v súvislosti so súčasnou kauzou.
Uber vstupuje na burzu. S akými problémami však alternatívna taxislužba bojuje? Firma Uber, ktorá vznikla v roku 2009, vstupuje na burzu v New Yorku. Okrem zabehnutého podnikania láka investorov aj na pripravované produkty.
Dobré časy pre aerolinky sa skončili. Prečo sa naprieč nebom rozmáha kríza? V rámci konkurenčného boja sa kryštalizujú veľkí hráči leteckého priemyslu. Zanechávajú však za sebou aerolinky, ktoré im nevedia čeliť a krachujú.
Biznis za miliardy aj unikátne nápady. Kto sú svetoví top podnikatelia? Spoločnosť EY vyberala toho najlepšieho zo šéfov firiem z celej planéty.
Křetínského podnikateľské umenie. Kde všade okrem energetiky pôsobí? V J&T začínal ako absolvent právnickej univerzity, teraz sa jeho meno spája s veľkými transakciami.
Deň, ktorý dal Čínu do pohybu. Ako novoročné oslavy zatočia s biznisom? Počas osláv prichádza k veľkému sťahovaniu Číňanov. Domáci sektor zaznamená za jeden týždeň desatinu celoročných tržieb.
Kríza technologických gigantov. S čím bojujú Apple a Huawei? Najväčší výrobcovia telefónov vstupujú do nového roka aj s problémami.
Koniec ničenia džungle, viac ekológie. Ako sa Indonézia zameriava na čisté energie? Vyše 260-miliónová krajina bojuje o zachovanie importu svojho palmového oleja do Európskej únie.
Štrajky Ryanairu, drahšie palivo aj konkurencia. Čo zažíva letecký priemysel? Jedna z najobľúbenejších nízkonákladoviek v súčasnosti čelí klesajúcim ziskom a štrajkom.
Sankcie voči Saudom by podporilo aj Slovensko. Ako ich potápa vražda novinára? Rijád dopláca na smrť Džamála Chášukdžího na konzuláte v tureckom Istanbule. Západ mu ruší biznis a chystá tvrdé sankcie.
Zimný a letný čas. Ovplyvňuje každoročné prestavovanie si hodiniek aj náš rozpočet? Európska komisia chce od členských krajín, aby si vybrali iba jeden čas.
Brutálna vražda novinára. Kto bol členom komanda zabijakov? Za smrťou predstaviteľa saudskoarabskej opozície má byť špeciálne vycvičená Tigria jednotka, ktorej úlohou bolo priniesť korunnému princovi odseknuté prsty Džamála Chášukdžího.
Budova navrhnutá na Cenu za architektúru či projekt od štúdia Zaha Hadid. Ako sa mení Bratislava? Viac ako 650-tisíc obyvateľov metropoly si musí zvykať na viaceré zmeny.
Prípravy na megabiznis. Prečo Čína pumpuje miliardy eur do európskych skladov? Peking si pripravuje priestor pre tovary, ktoré dovezie do Európy po hodvábnej ceste.
Zaplatili, postavili, ale nepodarilo sa. Aké stavby už boli terčom kritiky? Za zlou statikou v Apolle1, 3nity či Centroomu stojí ten istý statik.
Legendárne bicykle majú pôvod na Slovensku. Aké malé firmy z Číny pôsobia u nás? Niektoré ázijské firmy sú napriek dlhoročnému pôsobeniu na Slovensku málo známe.