Plnou parou cez železnú oponu. Vlak slobody previezol na Západ desiatky ľudí a československí komunisti zúrili Pred 73 rokmi došlo k najväčšiemu hromadnému úteku československých občanov na Západ. Organizátori naň využili bežný osobný vlak na pravidelnej vnútroštátnej linke, ktorému „predĺžili“ trasu.
Trpkosladký trubadúr. Karel Kryl bol hovorcom mlčiacej väčšiny, v jeho piesňach spoznávali ľudia samých seba Prečo môže byť básnik a pesničkár Karel Kryl (1944 – 1994) aktuálny aj 30 rokov po svojom odchode? Bol to skôr kverulant, alebo vizionár a prorok? Kde sa dajú vypočuť jeho programy z Rádia Slobodná Európa, ako na neho spomínajú jeho priatelia a čo z jeho pozostalosti ukáže tohtoročná výstava?
Bojovník za slobodu alebo slaboch? Dubček bol symbolom už v čase, keď mal byť aktívnym politikom Jeho meno je spájané s Pražskou jarou a obrodným procesom v Československu. Historik Michal Stehlík však upozorňuje, že osobnosť Alexandra Dubčeka má viacero vrstiev a podlieha do veľkej miery mýtizácii. Prečo mohla byť okupácia preňho paradoxne vyslobodením? A prečo nasledoval jeho strmý pád?
Divoký západ si tu nenecháme robiť, hrozil Husák. Posledné zvyšky socializmu s ľudskou tvárou rozbil obuškami Protesty pri prvom výročí vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa potlačila pred 55 rokmi štátna moc mimoriadne brutálne.
Najpredávanejšia hračka v dejinách. Ernő Rubik dobyl so svojou magickou kockou celý svet Meno tohto maďarského architekta poznáte určite napriek tomu, že ani len netušíte, či vôbec nejakú budovu kedy navrhol. Môže za to kocka s farebnými štvorčekmi, ktorá už polstoročie nadchýňa malých aj veľkých milovníkov logických hlavolamov.
Záhady a mystika Jaroslava Haška. Autor Švejka bol tak trochu ako dieťa, mnoho rovesníkov ho nechápalo Nie tak dávno predstavila svoj filmový scenár Haškov pisár a už pracuje na ďalšom projekte, ktorý približuje nové skutočnosti zo života Jaroslava Haška. Čo sa o autorovi Osudov dobrého vojaka Švejka doteraz nevie, vysvetľuje scenáristka, dokumentaristka a divadelná režisérka Světlana Lazarová. V čom tomuto spisovateľovi ...
Prvý Slovák na futbalovom šampionáte. Štefan Čambal patril k hviezdam tímu, ktorý siahal na svetové zlato Starý kontinent momentálne žije futbalovými majstrovstvami Európy, aj Slováci a Česi mali v Nemecku svoje reprezentácie. Historický úspech vybojovali naši hráči na medzinárodnom poli už v júni 1934, pred 90 rokmi sa totiž v Taliansku hrali v poradí druhé futbalové majstrovstvá sveta. Kostru československého výberu síce ...
Vojak, prezident, symbol. Ludvík Svoboda v kritickej chvíli prekazil Sovietom plány, potom však zmenil postoj „Ludvík Svoboda bol pre niekoľko generácií československých občanov predovšetkým ‚pán prezident‘,“ upozorňuje historik a spisovateľ Jiří Fidler, ktorý k nedožitým 128. narodeninám generála a predposledného socialistického prezidenta spísal jeho životopis. „O Gustávovi Husákovi napríklad ľudia takto ...
Číňanom hospodárske reformy nestačili, chceli aj politické. Režim na masové protesty odpovedal tankmi Pred 35 rokmi čínske komunistické vedenie brutálne potlačilo masové študentské protesty na Námestí nebeského pokoja v Pekingu.
Na úsvite zlatej éry. Československo malo pôrodné bolesti za sebou, na západe i východe začínalo klíčiť zlo Sto rokov. Zdá sa to byť dlho. Film bol nemý, telefóny vlastnili hlavne úrady a autá len tí najbohatší. Svet sa spamätal zo šialenej vojny a nastávali zlaté roky umenia, zábavy a zdanlivej bezstarostnosti. Dialo sa toho veľa. Organizovali sa olympijské hry, svet ovládol jazz, surrealisti vyhlásili svoj manifest, zomreli Lenin a ...
Srdečné pozdravy z Hornej Volty. Ako sa s koncom európskych kolónií menili názvy štátov Severná Rodézia, Malgašsko, Siam či Habeš. Poznáte tieto krajiny? Ak áno, tak viete, že dávno už sa volajú inak? Ktoré vzdávali hold kolonizátorom a ktoré sa jednoducho ich obyvateľom „prejedli“?
Giovanni Falcone sa stal symbolom boja proti mafii, po jeho zavraždení pohár trpezlivosti pretiekol Nenadarmo nosil v priezvisku pomenovanie dravca. Rovnako neúnavne sa púšťal do rozpletania zložitých zväzkov a súvislostí spolku, ktorý terorizoval a korumpoval Taliansko. Napriek tomu, že tušil, že nebude dlho žiť. Ak by nezahynul pri jednom z najbrutálnejších mafiánskych atentátov, oslávil by 85 rokov.
Radikálka v živote i v móde. Gabrielle Coco Chanel urobila z čiernej farby symbol ženskej nezávislosti Pre britskú autorku Justine Picardie, ktorá už roky spisuje kľúčové príbehy svetovej módy, zostáva návrhárka Gabrielle Coco Chanel inšpiráciou a súčasne záhadou. O jej tajomstvo sa po dvadsaťročnom bádaní podelí aj s tunajšími čitateľmi: Akú úlohu zohrala slávna dizajnérka vo francúzskom odboji a prečo Picasso ...
Olympiáda, ktorá najprv nebola olympiádou. Európania dostali lekcie z hokeja a malé dievča vykročilo za slávou Športovci, ktorí prišli pred sto rokmi súťažiť do francúzskeho strediska Chamonix, sa až po mnohých mesiacov dozvedeli, že v skutočnosti si merali sily a víťazili na prvých zimných olympijských hrách. Jeden z nich sa dokonca medaily dočkal až po polstoročí.
Exilového politika si komunisti dali ako vianočný darček, ten po nedobrovoľnom návrate pristúpil na ich hru Na Štedrý deň pred 70 rokmi sa do Československa vrátil z emigrácie bývalý popredný politik Bohumil Laušman. Nechtiac a bez vlastného pričinenia. Do starej vlasti ho totiž uniesli agenti Štátnej bezpečnosti.
Od piana na palube po vzdušné sardinky. Prvé komerčné lety boli pre cestujúcich adrenalínovým zážitkom Lietajúce stroje prešli od momentu, keď sa ľuďom podarilo vzniesť sa a udržať vo vzduchu, neuveriteľnou zmenou. Ako sa vyvíjali priestory a možnosti pre pasažierov na palube?
Česi a Slováci v jednom štáte: Všetky chyby, ktoré poznamenali ich spolužitie, sa stali tesne po vzniku ČSR Máme podobnú reč, rozumieme si, čo je tým najlepším predpokladom bratstva, o ktorom sa spieva v slovenskej štátnej hymne, ktorá bola niekoľko desaťročí súčasťou československej hymny. Avšak rovnako ako nebývajú vzťahy medzi skutočnými bratmi vždy idylické, majú za sebou mizerné skúsenosti aj Česi a Slováci; 28. ...
Máte pravdu, v Dallase ma naozaj majú radi, usmieval sa Kennedy. O niekoľko sekúnd ho zasiahla prvá strela Väčšina obyvateľov Spojených štátov verí dodnes, že prezident John F. Kennedy sa pred 60 rokmi nestal obeťou osamelého strelca, ale sprisahania.
Prvá atómovka zabíjala ešte pred Hirošimou. Vraždí dodnes Skúšobný test menom Trinity nezabíjal len tých, čo ho zahliadli. Dozvuky plošne zvýšenej rádioaktivity hubili v nasledujúcich generáciách tisíce ľudí po celom regióne.
Rozpačitá premiéra Billa Gatesa. Prvý Windows mal veľkolepú prezentáciu, s nadšením sa však nestretol Keď v roku 1983 Bill Gates oznámil, že vyvíja nový systém, málokto si uvedomoval, ako tým zmení spôsob práce a uvažovania. Nazrime do čias, keď výpočtová technika bola výsadou „geekov“ a keď Microsoft a Apple spolupracovali.
Tajomstvá Jaroslava Foglara. Denníky slávneho spisovateľa a skautského vodcu odhalili aj jeho málo známu tvár Zdalo sa, že o Jaroslavovi Foglarovi sa vie všetko. Lenže pred šiestimi rokmi sa konečne odpečatil jeho byt, kde okrem ešusov, konzerv a ježkov v klietke ležala aj kôpka denníkov, ktoré slávny spisovateľ celý život písal. Skautský historik Roman Šantora zo Skautskej nadácie Jaroslava Foglara sa podieľal na vydaní prvého ...
Keď sa Hitler prvý raz pokúsil uchopiť moc. Pokus o prevrat mu nevyšiel, mohol pri ňom dokonca prísť o život Chceli zosadiť vládu a nastoliť v Nemecku autoritársky režim. Nacistický pokus o prevrat však pred sto rokmi napokon vyznel ako fraška. Napriek tomu mohol byť jeho hlavný protagonista predsa len spokojný.
Keď Ameriku vystrašil útok z vesmíru: Sú to podivné bytosti, je ich veľa a všetko spaľujú, znelo z rozhlasu Keď herec a režisér Orson Welles pred 85 rokmi v rozhlasovom vysielaní sugestívne popisoval, ako v Spojených štátoch pristáli Marťania, netušil, čo spôsobí. V skutočnosti pritom ľudia počúvali iba dramatizáciu sci-fi románu.
Nenechali si ukradnúť slobodu. Bratia Mašínovci verili, že sa do Československa vrátia, aby ho oslobodili Aj keď ich naháňalo vyše 20-tisíc východonemeckých policajtov, nakoniec sa v trojici prebojovali až do slobodného západného Berlína. Akčný film o kontroverznej odbojovej skupine bratov Mašínovcov nakrútil režisér Tomáš Mašín. Áno, jeho meno správne naznačuje, že ide o ich príbuzného, aj keď vzdialeného – Tomášov ...
Radosť zo splneného sna trvala dve minúty. Nápad pridať autu krídla z lietadla sa skončil tragédiou Bol to americký vynálezca poľského pôvodu. Veril, že lietajúce auto, ktoré vymyslel, mu zarobí milióny. Henry Alozy Smolinski sa toho však nedočkal. Pred polstoročím sa v ňom totiž pri predvádzacom lete, spolu s kamarátom Haroldom Blakom, zrútil na zem.