Deň, keď demokraciu porazil nacizmus. Hitler už krátko po prevzatí moci začal ukazovať, ako chce vládnuť Pred 90 rokmi bol za nového ríšskeho kancelára vymenovaný Adolf Hitler. Jeho cesta na vrchol je varovným prstom, ktorý ukazuje, ako málo nás môže deliť od diktatúry a genocídy.
Muži spomalili krok, ženy sa hanbili ísť na polievku. Ako veľká hospodárska kríza zmenila ľudí a spoločnosť Valí sa na nás ekonomická kríza porovnateľná s „veľkou depresiou“ z 30. rokov minulého storočia? Tá bola spojená s krachom na newyorskej burze, s obrovskou nezamestnanosťou a s radikalizáciou ľudí v Európe, ktorá vyústila do posilnenia myšlienok fašizmu, nacizmu a komunizmu. Alebo to bude len jej slabý odvar, s akým sme ...
Smiech, smútok a smrť Jaroslava Haška. Autor Švejka bol mäkký človek, podľahol alkoholu, ženám i boľševikom Pred sto rokmi zomrel v Lipnici nad Sázavou Jaroslav Hašek. Nedožil sa ani štyridsiatich rokov. Skonal v malom domčeku uprostred mrazivej zimy a nad jeho smrťou aj nad poslednou etapou jeho života sa stále vznášajú otázniky. A bola to tá najdôležitejšia etapa, pretože práve v Lipnici, kde žil necelý rok a pol, vytvoril ...
Ostro sledovaní páni s mitrou: Čím sa do dejín zapísali pápeži modernej doby? Nech už si o autorite myslíte čokoľvek, faktom je, že aj v 21. storočí zostávajú pre nemalú časť obyvateľstva orientačným bodom. Ako ovplyvnila svet posledná desiatka rímskych pápežov?
Skutočná Miss Dior: Hrdinka, ktorá sa vzoprela nacistom a skončila v koncentráku Podľa koho sa volá svetová módna značka, ktorá okamžite očarila aj princezné? A prečo sa o Catherine Dior podrobne hovorí až teraz? Britská spisovateľka Justine Picardie opisuje francúzsky odboj aj kolaboráciu počas druhej svetovej vojny a zároveň pritom rozpletá osudy slávnej rodiny, ktorá moderne obliekla a navoňala ...
Dubčeka vyniesla na čelo komunistickej strany hlboká kríza v jej vedení a v štáte Pred 55 rokmi sa na čelo Komunistickej strany Československa dostal Alexander Dubček a v krajine odštartoval takzvaný obrodný proces.
Výnimočné ženy, ktoré sa zapísali do dejín: Ako sa ich osudy spájajú so Slovenskom? „Z tmy depozitov na svetlo. Aj v tom je symbolika,“ hovorí kurátor Michal Budaj. V Múzeu židovskej kultúry v Bratislave pripravil zaujímavú výstavu, ktorá približuje jedinečné osudy jedenástich žien. Venovali sa jedenástim rôznym povolaniam a okrem výnimočných činov ich spája tiež fakt, že všetky majú židovský pôvod ...
Ako komunistický režim ohýbal Vianoce: Ježiška chcel poraziť najprv Stalin, potom dedo Mráz Kde bolo, tam bolo, Ježiško to mával počas Vianoc ťažké. Čelil silnému, smrteľnému útoku. Cieľ: deježiškácia spoločnosti. Čas trvania: ukončiť čo najrýchlejšie. Výsledok: nepodarilo sa.
Prekliatie žulového Stalina: Kontroverzný pomník tragicky poznamenal život jeho tvorcu Narodil sa pred 130 rokmi, aby sa stal žiakom Josefa Myslbeka a Jana Štursu a zaradil sa medzi elitu československých prvorepublikových sochárov. Po vojne však život Otakara Šveca zničil najkontroverznejší pomník československých dejín — jeho obrovský Stalin týčiaci sa nad Prahou.
Osudy vrcholných normalizačných politikov: Pád režimu niesli ťažko, za svoje činy nepykali, ani sa nekajali Aké to je – prežiť pád režimu, do budovania ktorého človek vložil celý svoj život? Aké je žiť starobu vo svete, ktorý vami pohŕda? Prinášame vám príbehy mužov, ktorí sa s týmito otázkami pasovali. Alebo pred nimi utekali.
Muž, ktorý oživil praveký svet: Buriana maľby dinosaurov zachránili, jeho diela oslovili niekoľko generácií Tvorbou Zdeňka Buriana sa Rostislav Walica zaoberá skoro celý život a pozná takmer každú Majstrovu maľbu, kresbu a skicu, ktorá sa kedy objavila (vrátane obrazu, ktorý sme použili ako úvodnú ilustráciu). S kolegami má na svedomí zatiaľ štyri mohutné knižné vydania, ktoré postupne mapujú celú Burianovu ohromujúcu tvorbu. V ...
Ľudia sa dusili priamo na ulici, pery mŕtvych boli modré. Smog za pár dní zabil tisíce obyvateľov Londýna Ulice boli plné opustených áut, dobytok na trhu Smithfield bol zabitý a všetko mäso vyhodené. Pľúca zvierat boli úplne čierne. Tak vyzeral veľký smog, ktorý zahalil britskú metropolu v decembri 1952.
Priznávam, že som organizoval protištátne centrum. Slánskému sa stal osudným systém, ktorý uviedol do života Jedenástimi popravami sa pred 70 rokmi uzavrel jeden z najväčších politických procesov v komunistickom Československu. Jeho hlavnou postavou bol Rudolf Slánský, ktorý predtým paradoxne patril k strojcom takýchto represií.
Posledný krok k rozdeleniu Česko-Slovenska urobil parlament, nebolo to však jednoduché Pred 30 rokmi schválili poslanci Federálneho zhromaždenia zákon o zániku ČSFR. Rokovanie sprevádzali emócie a návrh napokon prešiel iba veľmi tesne.
Viete brzdiť? Tak môžete jazdiť. Na získanie vodičského preukazu stačilo kedysi málo Knižôčka, kus papiera, plastová kartička či dokonca mobilná aplikácia. Ako sa vyvíjalo získanie oprávnenia na to, že môžeme sadnúť za volant?
Éra komunistickej totality v Československu: Režim musel ľuďom ponúknuť istú alternatívu, hovorí historička Rodina je základ štátu, znelo jedno z hesiel socialistického režimu. A zdá sa, že naozaj platilo: prídavky na deti, materská dovolenka, rozumný pracovný čas, podnikové či štátne byty, mladomanželské pôžičky – to všetko sa pamätníkom vybaví, keď sa spomína na ČSSR. Nostalgia staršej generácie pramení aj z toho, že ...
Kľúčové momenty Novembra 1989: Keď komunistické vedenie pochopilo koľká bije, bolo už neskoro Pred 33 rokmi došlo v Československu k udalostiam, v dôsledku ktorých komunistická strana stratila po viac než štyroch desaťročiach monopol moci.
Symbol sovietskej stagnácie: Brežnev chcel vytvoriť silné impérium, nakoniec ho však nasmeroval k pádu Druhý najdlhšie vládnuci sovietsky vodca Leonid Brežnev zomrel pred 40 rokmi.
Tragický omyl politika, kňaza i človeka Jozefa Tisa: Myšlienku štátu postavil nad ľudský život Nesie zodpovednosť za najčernejšiu etapu našich dejín. Do akej miery bol jej obeťou a do akej miery strojcom? A aký odkaz zanechal Tiso pre budúcnosť? Aktuálne udalosti pridávajú k životu a činom hlavy prvého slovenského štátu ďalšie otázniky.
Odovzdajte nám vládu, inak si ju vezmeme sami. Mussolinimu a jeho fašistom vydláždil cestu k moci strach Pred sto rokmi sa predsedom talianskej vlády stal líder fašistov Benito Mussolini. Vymenovanie do funkcie si vynútil nátlakovými akciami a hrozbou štátneho prevratu. Atmosféra v krajine dospela až do takého štádia, že mu všetci ustúpili.
Rozpad Česko-Slovenska sprevádzali emócie, ultimátum i obavy z ozbrojeného konfliktu Česko-Slovensko už malo pred 30 rokmi svoje dni zrátané a iba dožívalo, no ukazovalo sa, že jeho koniec nemusí byť jednoduchý.
Tajomstvo foglaroviek: Autorova popularita mnohým ležala v žalúdku, jeho zásady čitatelia naozaj ctili Keď pred storočím ako pätnásťročný mladík vstúpil do skautského oddielu, netušil, ako veľmi ho tábory, výpravy a klubovne ovplyvnia. Jaroslav Foglar dostal prezývku Jestřáb (Jastrab), za svoj dlhý život napísal tisíce listov, nespočetne veľa článkov a desiatky kroník. A hlavne, skoro tri desiatky kníh, ktoré mimoriadne ...
Záhadný pokus o atentát: V balíčkoch pre nekomunistických ministrov boli namiesto parfumov výbušniny Vyšetrovanie pokusu o atentát na troch politikov, ku ktorému došlo pred 75 rokmi, neprinieslo výsledok, stopy však viedli ku komunistom.
Cesta do hlbín školstva na Slovensku: Ako sa vzdelávali generácie našich starých rodičov Náuka o domácom hospodárstve, prírodospyt, grífik či polienko v zime. Aj to bol kolorit meštianok za prvej republiky. Ako sa od vydania školského zákona z roku 1922 (z)menilo vyučovanie?