Keď sa nad Prahou týčilo monštrum. Stalinov pomník sa stal traumou pre jeho autora a nakoniec aj pre režim Bol najväčším súsoším v Európe a mal stáť na večné časy. Tie však napokon trvali veľmi krátko. Mamutí pomník J. V. Stalina začali komunisti v československej metropole budovať pred 75 rokmi.
A Pieseň práce poznáš, súdruh? Ako sa v ére komunizmu u nás kontrolovala populárna hudba Kvalifikačné prehrávky či rekvalifikáciu musel zvládnuť každý, kto sa chcel pred rokom 1989 živiť hudbou, ako konferenciér alebo diskdžokej. Po zaplatení poplatku 200 Kčs ste podstúpili potupnú grilovačku pred komisiou, ktorú viac ako váš talent často zaujímalo, či poznáte generálneho tajomníka komunistickej strany ...
Železná lady Blízkeho východu. Golda Meirová chcela zlepšiť vzťahy Izraela so svetom, no neraz dosiahla opak Stála pri zrode štátu Izrael a v kritických chvíľach aj na čele jeho vlády. Dodnes ako jediná žena. Golda Meirová zomrela pred 46 rokmi.
Keď živí závideli mŕtvym. Havária v chemickej továrni spôsobila v meste peklo, vinníci dostali smiešne tresty Pred 40 rokmi došlo v indickom Bhópále k jednej z najväčších priemyselných havárii v dejinách. Jedovaté látky, ktoré unikli do ovzdušia z továrne na výrobu pesticídov, tam zabili tisíce ľudí.
Domov prešporských múz. Divadelnú budovu postavilo mesto za rok, kvôli tragédii museli najprv upraviť projekt Dnes mnohí básnia o novej budove SND v novom centre Bratislavy a na historickú, ktorá sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí, sa akosi pozabúda. „Už je štvrtý rok zatvorená a to je naozaj veľmi náročné, pretože publikum si takto od nej odvykne,“ tvrdí muzikologička a divadelná historička Jana Laslavíková. Ako to tam ...
Antonín Novotný vykonával prezidentskú funkciu na vedľajší úväzok, pre svoju nevzdelanosť bol terčom vtipov Hlavou štátu vraj nechcel byť, no keď sa ňou pred 67 rokmi stal, potešil sa. Komunistický aparátnik Antonín Novotný totiž v mocenskej hierarchii komunistického režimu postupoval systematicky a cieľavedome.
Výročie Pána prsteňov: Legendárnu ságu písal Tolkien s odporom, stvoril ju, aby mu vydali jeho srdcovku Hoci dnes patrí ku klasikám fantasy žánru, vydanie Pána prsteňov sprevádzal rad paradoxov. J. R. R. Tolkien s ním strávil štrnásť rokov, nemal byť trilógiou a vytúženej odmeny zaň sa autor nedožil.
Československo patrilo k posledným komunistickým skanzenom, režim sa však napokon zosypal ako domček z karát Brutálny zákrok bezpečnostných zložiek proti pokojnej študentskej manifestácii v Prahe odštartoval pred 35 rokmi sériu udalostí, na ktorú najvyšší predstavitelia vládnucej komunistickej strany nedokázali reagovať a prekvapujúco rýchlo prišli o monopol moci.
Otec červeného teroru. Bezcitný Lenin adoroval násilie, masové popravy nariaďoval bez výčitiek svedomia Bol revolucionár, pseudofilozof, nemecký agent, sovietsky vodca a bezcitný diktátor. Ako si žil Vladimir Iľjič Uljanov, zvaný Lenin, za ktorého vlády bolo sovietske Rusko hororovou krajinou plnou bojov, násilia, biedy, hladomorov, a dokonca kanibalizmu? Koho sa vzor všetkých komunistov bál? Koho miloval? Ako ho videli tí, ktorí sa ...
Puč, ktorý bol predzvesťou katastrofy. Boľševikov bola v Rusku iba hŕstka, no podarilo sa im uchopiť moc Pred 107 rokmi došlo v Rusku k štátnemu prevratu, pri ktorom sa boľševici pomerne ľahko chopili moci. Jeho následky pocítil napokon celý svet.
Formovali Spojené štáty i svetovú politiku: Americkí prezidenti, ktorí sa významne zapísali do dejín Vybrali sme desať bývalých najvyšších predstaviteľov USA, ktorých pôsobenie v prezidentskej funkcii zanechalo v histórii výraznú stopu.
Monarchia padá, rodí sa nový štát. Impulz k vyhláseniu Československa dala zle pochopená správa Revolučné nadšenie, ktoré pred sto rokmi zachvátilo Prahu, zaskočilo aj tých, ktorí vyhlásenie samostatného československého štátu dlho pripravovali.
Neveríte mi? Dokážem vám, že sa to dá! Thor Heyerdahl nadchol svet pre nové myslenie, neúspech ho neodradil Hoci mnohé jeho teórie sa nepotvrdili, vedcom, ktorí mu neverili, ukázal, že treba uvažovať nekonvenčne. Napriek tomu sa stal legendou a priekopníkom morskej ekológie.
Slovenské emócie pod Everestom. Po historickom úspechu prišiel boj o holý život, legendárny Juzek ho prehral Najskôr sa prihlásila absolútna radosť. O niekoľko hodín ju však vystriedal absolútny smútok. Majestátna matka hôr alebo najvyššia hora sveta totiž 15. októbra v roku 1984 z ničoho nič až kruto zamračila svoju dovtedy zdanlivo vľúdnu tvár. Toho dňa otvorila vrchol pre prvých Slovákov – Zoltána Demjána a Jozefa Psotku. ...
Keď sa Číny zmocnil červený cisár. Mao Ce-tung rozpútal v krajine šialenstvo, zatienil Hitlera i Stalina Pred 75 rokmi začal Mao Ce-tung v ríši stredu budovať komunistický raj. Výsledkom boli desiatky miliónov mŕtvych a zdecimovaná krajina.
Plnou parou cez železnú oponu. Vlak slobody previezol na Západ desiatky ľudí a československí komunisti zúrili Pred 73 rokmi došlo k najväčšiemu hromadnému úteku československých občanov na Západ. Organizátori naň využili bežný osobný vlak na pravidelnej vnútroštátnej linke, ktorému „predĺžili“ trasu.
Trpkosladký trubadúr. Karel Kryl bol hovorcom mlčiacej väčšiny, v jeho piesňach spoznávali ľudia samých seba Prečo môže byť básnik a pesničkár Karel Kryl (1944 – 1994) aktuálny aj 30 rokov po svojom odchode? Bol to skôr kverulant, alebo vizionár a prorok? Kde sa dajú vypočuť jeho programy z Rádia Slobodná Európa, ako na neho spomínajú jeho priatelia a čo z jeho pozostalosti ukáže tohtoročná výstava?
Bojovník za slobodu alebo slaboch? Dubček bol symbolom už v čase, keď mal byť aktívnym politikom Jeho meno je spájané s Pražskou jarou a obrodným procesom v Československu. Historik Michal Stehlík však upozorňuje, že osobnosť Alexandra Dubčeka má viacero vrstiev a podlieha do veľkej miery mýtizácii. Prečo mohla byť okupácia preňho paradoxne vyslobodením? A prečo nasledoval jeho strmý pád?
Divoký západ si tu nenecháme robiť, hrozil Husák. Posledné zvyšky socializmu s ľudskou tvárou rozbil obuškami Protesty pri prvom výročí vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa potlačila pred 55 rokmi štátna moc mimoriadne brutálne.
Najpredávanejšia hračka v dejinách. Ernő Rubik dobyl so svojou magickou kockou celý svet Meno tohto maďarského architekta poznáte určite napriek tomu, že ani len netušíte, či vôbec nejakú budovu kedy navrhol. Môže za to kocka s farebnými štvorčekmi, ktorá už polstoročie nadchýňa malých aj veľkých milovníkov logických hlavolamov.
Záhady a mystika Jaroslava Haška. Autor Švejka bol tak trochu ako dieťa, mnoho rovesníkov ho nechápalo Nie tak dávno predstavila svoj filmový scenár Haškov pisár a už pracuje na ďalšom projekte, ktorý približuje nové skutočnosti zo života Jaroslava Haška. Čo sa o autorovi Osudov dobrého vojaka Švejka doteraz nevie, vysvetľuje scenáristka, dokumentaristka a divadelná režisérka Světlana Lazarová. V čom tomuto spisovateľovi ...
Prvý Slovák na futbalovom šampionáte. Štefan Čambal patril k hviezdam tímu, ktorý siahal na svetové zlato Starý kontinent momentálne žije futbalovými majstrovstvami Európy, aj Slováci a Česi mali v Nemecku svoje reprezentácie. Historický úspech vybojovali naši hráči na medzinárodnom poli už v júni 1934, pred 90 rokmi sa totiž v Taliansku hrali v poradí druhé futbalové majstrovstvá sveta. Kostru československého výberu síce ...
Vojak, prezident, symbol. Ludvík Svoboda v kritickej chvíli prekazil Sovietom plány, potom však zmenil postoj „Ludvík Svoboda bol pre niekoľko generácií československých občanov predovšetkým ‚pán prezident‘,“ upozorňuje historik a spisovateľ Jiří Fidler, ktorý k nedožitým 128. narodeninám generála a predposledného socialistického prezidenta spísal jeho životopis. „O Gustávovi Husákovi napríklad ľudia takto ...
Číňanom hospodárske reformy nestačili, chceli aj politické. Režim na masové protesty odpovedal tankmi Pred 35 rokmi čínske komunistické vedenie brutálne potlačilo masové študentské protesty na Námestí nebeského pokoja v Pekingu.
Na úsvite zlatej éry. Československo malo pôrodné bolesti za sebou, na západe i východe začínalo klíčiť zlo Sto rokov. Zdá sa to byť dlho. Film bol nemý, telefóny vlastnili hlavne úrady a autá len tí najbohatší. Svet sa spamätal zo šialenej vojny a nastávali zlaté roky umenia, zábavy a zdanlivej bezstarostnosti. Dialo sa toho veľa. Organizovali sa olympijské hry, svet ovládol jazz, surrealisti vyhlásili svoj manifest, zomreli Lenin a ...