„Bohorodička, vyžeň Putina!“ O vieru ani Boha nejde, honosné chrámy slúžia v skutočnosti ruskému imperializmu Rusko si po páde komunizmu čoskoro začalo hľadať nové ideologické zakotvenie – a svoje služby ponúkla ruská pravoslávna cirkev.
Od piana na palube po vzdušné sardinky. Prvé komerčné lety boli pre cestujúcich adrenalínovým zážitkom Lietajúce stroje prešli od momentu, keď sa ľuďom podarilo vzniesť sa a udržať vo vzduchu, neuveriteľnou zmenou. Ako sa vyvíjali priestory a možnosti pre pasažierov na palube?
Česi a Slováci v jednom štáte: Všetky chyby, ktoré poznamenali ich spolužitie, sa stali tesne po vzniku ČSR Máme podobnú reč, rozumieme si, čo je tým najlepším predpokladom bratstva, o ktorom sa spieva v slovenskej štátnej hymne, ktorá bola niekoľko desaťročí súčasťou československej hymny. Avšak rovnako ako nebývajú vzťahy medzi skutočnými bratmi vždy idylické, majú za sebou mizerné skúsenosti aj Česi a Slováci; 28. ...
Máte pravdu, v Dallase ma naozaj majú radi, usmieval sa Kennedy. O niekoľko sekúnd ho zasiahla prvá strela Väčšina obyvateľov Spojených štátov verí dodnes, že prezident John F. Kennedy sa pred 60 rokmi nestal obeťou osamelého strelca, ale sprisahania.
Prvá atómovka zabíjala ešte pred Hirošimou. Vraždí dodnes Skúšobný test menom Trinity nezabíjal len tých, čo ho zahliadli. Dozvuky plošne zvýšenej rádioaktivity hubili v nasledujúcich generáciách tisíce ľudí po celom regióne.
Rozpačitá premiéra Billa Gatesa. Prvý Windows mal veľkolepú prezentáciu, s nadšením sa však nestretol Keď v roku 1983 Bill Gates oznámil, že vyvíja nový systém, málokto si uvedomoval, ako tým zmení spôsob práce a uvažovania. Nazrime do čias, keď výpočtová technika bola výsadou „geekov“ a keď Microsoft a Apple spolupracovali.
Tajomstvá Jaroslava Foglara. Denníky slávneho spisovateľa a skautského vodcu odhalili aj jeho málo známu tvár Zdalo sa, že o Jaroslavovi Foglarovi sa vie všetko. Lenže pred šiestimi rokmi sa konečne odpečatil jeho byt, kde okrem ešusov, konzerv a ježkov v klietke ležala aj kôpka denníkov, ktoré slávny spisovateľ celý život písal. Skautský historik Roman Šantora zo Skautskej nadácie Jaroslava Foglara sa podieľal na vydaní prvého ...
Keď sa Hitler prvý raz pokúsil uchopiť moc. Pokus o prevrat mu nevyšiel, mohol pri ňom dokonca prísť o život Chceli zosadiť vládu a nastoliť v Nemecku autoritársky režim. Nacistický pokus o prevrat však pred sto rokmi napokon vyznel ako fraška. Napriek tomu mohol byť jeho hlavný protagonista predsa len spokojný.
Keď Ameriku vystrašil útok z vesmíru: Sú to podivné bytosti, je ich veľa a všetko spaľujú, znelo z rozhlasu Keď herec a režisér Orson Welles pred 85 rokmi v rozhlasovom vysielaní sugestívne popisoval, ako v Spojených štátoch pristáli Marťania, netušil, čo spôsobí. V skutočnosti pritom ľudia počúvali iba dramatizáciu sci-fi románu.
Nenechali si ukradnúť slobodu. Bratia Mašínovci verili, že sa do Československa vrátia, aby ho oslobodili Aj keď ich naháňalo vyše 20-tisíc východonemeckých policajtov, nakoniec sa v trojici prebojovali až do slobodného západného Berlína. Akčný film o kontroverznej odbojovej skupine bratov Mašínovcov nakrútil režisér Tomáš Mašín. Áno, jeho meno správne naznačuje, že ide o ich príbuzného, aj keď vzdialeného – Tomášov ...
Radosť zo splneného sna trvala dve minúty. Nápad pridať autu krídla z lietadla sa skončil tragédiou Bol to americký vynálezca poľského pôvodu. Veril, že lietajúce auto, ktoré vymyslel, mu zarobí milióny. Henry Alozy Smolinski sa toho však nedočkal. Pred polstoročím sa v ňom totiž pri predvádzacom lete, spolu s kamarátom Haroldom Blakom, zrútil na zem.
Zlegalizovaná okupácia. Československo na jeseň 1968 zaradilo spiatočku, verejnosť postupne rezignovala Podpisom zmluvy o pobyte sovietskych vojsk na našom území zlegalizovalo československé politické vedenie pred 55 rokmi okupáciu krajiny a ďalšie udalosti potom už nabrali pomerne rýchly spád.
Historik o propagande: Bola tu vždy, tá najprimitívnejšia mieri na elektorát, ktorý uverí každej hlúposti Sme zavalení propagandou, z niektorej sa smejeme už dnes, z inej sa budeme o pár rokov, keď nám všetko dôjde. Podobne, ako sa dnes smejeme z komunistickej propagandy spred šesťdesiatich rokov, ktorá tvrdila, že mandelinky do socialistických štátov zhadzovali z lietadiel zlí imperialisti z USA. Preto sa organizovali stachanovské či ...
Keď sa Hitler prestal iba vyhrážať: Teror henleinovských ordnerov si v pohraničí vyžiadal desiatky obetí Ozbrojený puč, ktorý pred 85 rokmi rozpútali sudetskí Nemci, mal nacistom poslúžiť ako zámienka na vojenský zásah proti Československu.
Atentát na Lenina je opradený nejasnosťami, boľševici po ňom v krajine rozpútali peklo Pred 105 rokmi zasiahla Sovietske Rusko rozsiahla vlnu masových represií, ktorú vládnuci boľševici sami nazvali červený teror. Ako zámienka im poslúžil atentát na ich vodcu Vladimira Iľjiča Lenina. Atentát, ktorého okolnosti sú dodnes nejasné.
Vojská odídu, nehovorte o okupácii. Československí reformátori v Kremli kapitulovali a odsúhlasili inváziu Kým v uliciach československých miest pred 55 rokmi ľudia protestovali proti agresii armád Varšavskej zmluvy a vyjadrovali podporu predstaviteľom štátu, tí vojenskú inváziu v Moskve pod nátlakom sovietskeho vedenia akceptovali.
V lete 1968 Dubček presviedčal Brežneva, že je u nás všetko v poriadku, ten už mal pripravené tanky V lete pred 55 rokmi sa československé vedenie usilovalo presvedčiť Moskvu, že komunisti majú u nás situáciu stále pevne v rukách. Márne.
Skutočný Indiana Jones? Predobrazom akčného hrdinu bol aj kontroverzný americký archeológ Na hlave má klobúk, na sebe zaprášený obnosený odev a v ruke kopáčske náčinie. Vyzerá ako dobrodruh, ale je to renomovaný americký univerzitný profesor. Reč nie je o filmovom hrdinovi Indiana Jonesovi, ale o archeológovi Langdonovi Warnerovi, ktorý sa narodil pred 142 rokmi.
Noc dlhých nožov: Počas čistky v nacistickej strane urobil Hitler z vraždy legálny prostriedok svojej politiky Krvavým útokom do vlastných radov urobil pred 89 rokmi Adolf Hitler posledný krok k získaniu absolútnej moci v štáte. Nešetril pri tom nikoho.
Úspešný biznismen, ale aj obdivovateľ Hitlera. Henry Ford dokázal urobiť z automobilu vec dostupnú všetkým Keď pred 120 rokmi zakladal automobilku, nebol už síce Henry Ford v brandži žiadny nováčik, no po predošlých neúspechoch nemohol ani povedať, že je dobrý podnikateľ. To sa však malo zmeniť.
Sen Roberta Kennedyho o Bielom dome ukončil atentát, vrah naňho strieľal v hotelovej kuchyni Chcel ísť v šľapajach staršieho brata a stať sa americkým prezidentom. Robertovi Kennedymu to však nebolo súdené. Pred 55 rokmi zomrel rukou atentátnika.
Lúpež storočia v réžii komunistov. Po menovej reforme sľubovali vyššiu životnú úroveň, opak bol pravdou Menovou reformou, ktorú československá vláda vyhlásila pred 70 rokmi, zobral štát občanom miliardy korún, často aj celoživotné úspory.
Juhoslávia bola utopický projekt, nesúrodý štát udržiaval Tito pokope svojou charizmou a tvrdou rukou Niektorými politológmi bola označovaná za najväčší omyl mierovej dohody vo Versailles. A peklo jej rozpadu im dáva za pravdu. Ale na dejiny Juhoslávie sa dá pozrieť aj z opačnej perspektívy: čo ju vyše štyridsať rokov dokázalo držať pokope?
Zabudnutý hudobník stalinskej éry. Najprv sa podieľal na komunistickej propagande, potom náhle zmenil názor Aký bol hudobný skladateľ, publicista a pedagóg Jan Kapr (1914 – 1988), o ktorom ste zrejme ani nepočuli? Zahraničné aj tuzemské festivaly oceňujú film KaprKód o umelcovi a propagandistovi, na ktorého mala československá kultúra počas normalizácie aj po Nežnej revolúcii zabudnúť. Film dostal Cenu českej filmovej kritiky za ...
Obeť doby, alebo kolaborant? Prezident Emil Hácha mal najprv podporu väčšiny národa, no potom ľudí nahneval Stal sa prezidentom druhej republiky v nesmierne ťažkom období. Určite to bola viac obeť ako ctižiadosť. Keď nacisti v polovici marca 1939 obsadili celé územie Čiech a Moravy, zotrval v úrade ako dosadený štátny prezident aj po celý čas protektorátu až do trpkého konca. Právnik a prekladateľ Emil Hácha (1872 – 1945) mal ...