Diplomat, ktorý nás nasmeroval na Západ. Kto bol Eduard Kukan? Na bývalého ministra zahraničných vecí, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 82 rokov, spomínajú jeho známi, kolegovia i novinári ako na vtipného človeka s priamym ťahom na bránku.
Zahataný a otrávený – bude raz Hron zdravou riekou? Prehradený malými vodnými elektrárňami, znečistený dedičstvom ťažkého priemyslu, odpadkami a únikmi chemikálií. Hron patrí medzi naše najkrajšie a turisticky najatraktívnejšie rieky, napriek tomu si ho neustále ničíme.
Klimatické extrémy. Je už pre Zem príliš neskoro? Naša planéta sa napriek všetkým prijímaným opatreniam otepľuje čoraz rýchlejšie. Nepriaznivý trend sa môže obrátiť najskôr v polovici tohto storočia.
Je cyklistika hazard so životom? Sadnúť si na bicykel a vydať sa na naše cesty sa stalo adrenalínovým športom, pri ktorom môžete aj zomrieť. Dokážeme to zmeniť?
Umenie Nového východu je v kurze Kultúra bývalého socialistického priestoru východnej Európy a postsovietskych krajín začína udávať trendy.
Zažijeme už toto leto normálnu dovolenku? Zdá sa, že veci týkajúce sa covid pasov napredujú. Tento týždeň sa očakáva schválenie cestovateľského semaforu.
Ťažko skúšané vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi: Môže znovu vypuknúť konflikt? Ľudí politické hádky nebavia. Príkladom budovania dobrých vzťahov sú aj projekty hľadajúce možnosti spolupráce národností žijúcich na Slovensku.
Desať rokov vzťahu. Ako Matovič pritvrdzuje boj proti Sulíkovi? Vzťah medzi dvoma koaličnými lídrami pripomína od začiatku akési politické manželstvo. Ich rozchod napriek hádkam príliš pravdepodobný nie je.
Výsledok práce konšpirátorov. Prečo sa k nám vracajú osýpky a mor? V dôsledku koronavírusu aj antivakcinačných kampaní sa zvyšujú prípady ochorení, ktoré sme dávno považovali za porazené.
Politika naruby. Prečo Matovič nie je ľavičiar ani pravičiar? Po celom svete sa dnes čoraz častejšie dostávajú k moci populisti, ktorí stierajú rozdiely medzi konzervatívcami a liberálmi.
Kontrolný systém plagiáty nenájde. Kľúčovú úlohu má aj naďalej ľudský faktor V prieskume medzi vysokoškolákmi množstvo študentov uviedlo, že si myslia, že ich spolužiaci odovzdávajú plagiáty. Zmenu neprinesie antiplagiátorský systém, ale jedine kompetentní profesori.
Bol zvolený legálne a čo naozaj robil? Otázky a odpovede o záhadnej Kyselicovej kauze Vedenie OĽaNO s návratom Kyselicu do parlamentu problém nemá.
V Nemecku rezignujú už len pri podozrení. Ako plagiátorské kauzy potápajú európskych lídrov? Kauzy opisovania akademických prác stáli kreslá českých ministrov či maďarského prezidenta.
Ministerka kultúry chce reformovať Maticu. Ako má vyzerať v 21. storočí? Vznikla, aby slovenskému národu zabezpečila to, čo v Uhorsku nemal. Dnes, v samostatnej republike, však väčšinu z týchto funkcií plní štát. Jej osud je tak neistý.
Dvojaké občianstvo a slovenský kostol v Budapešti. Ako si Matovič a Orbán našli k sebe cestu Susedské vzťahy sa pokúšali zlepšiť premiéri oboch krajín.
Pellegrini a jeho družina. Prečo ešte neexistujúca strana predbieha Smer? Odchádzajúci expremiér by podľa prieskumu pritiahol výrazne viac voličov než Fico.
Druhá vlna zabíja viac, varujú odborníci. Dá sa jej zabrániť? Nekontrolovateľné šírenie nového koronavírusu sa môže vrátiť, história ukazuje, že tento návrat zvykne byť v Európe dramatickejší.
Ako bude vyzerať náš život po pandémii? Sú veci, ktoré už nikdy nebudú ako predtým Slovensko postupne uvoľňuje opatrenia, no ani po tom, čo vstúpime do poslednej fázy, nebude náš život taký ako predtým.
70 percent obetí koronavírusu pochádza iba z piatich krajín. Čo majú spoločné? Všetky majú viac ako 20-tisíc obetí a desiatky až stovky tisíc nakazených novým koronavírusom. Aj keď ide o veľmi odlišné krajiny, ich počiatočná reakcia bola v niečom podobná.
Koronavírus strhol školstvu masku, digitalizácia je stále hudbou budúcnosti Achillovou pätou sú digitálne zručnosti učiteľov a ošetrovanie informačných technológií.
Prečo je v niektorých krajinách koronavírus nebezpečnejší a čo spôsobuje vysokú smrtnosť v Taliansku? Kým v Nemecku na ochorenie zomrie iba jedno percento z nakazených, v Taliansku je to takmer 12 percent. Okrem vírusu rolu môžu zohrávať aj baktérie.