Expert na komunálnu politiku pre HN: Starosta často rieši susedské spory, v obci má funkciu „sudcu“ Strany, ktoré sú si blízke na národnej úrovni a mohli by po parlamentných voľbách vytvoriť vládnu koalíciu, sa väčšinou aj na regionálnej úrovni snažia prirodzene spolupracovať, tvrdí v rozhovore pre HN expert na komunálnu politiku Michal Cirner.
Sociologička pre HN: Takýto rozvrat nebol ani za Mečiara či Fica, jediným riešením je odstavenie Matoviča Ľudia potrebujú nejakého lídra, ktorému veria, že zlepší ich životnú situáciu. V dnešnej socioekonomickej situácii to platí ešte viac, tvrdí v rozhovore pre HN sociologička a politologička Soňa Szomolányi.
Diplomat, ktorý nás nasmeroval na Západ. Kto bol Eduard Kukan? Na bývalého ministra zahraničných vecí, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 82 rokov, spomínajú jeho známi, kolegovia i novinári ako na vtipného človeka s priamym ťahom na bránku.
Zahataný a otrávený – bude raz Hron zdravou riekou? Prehradený malými vodnými elektrárňami, znečistený dedičstvom ťažkého priemyslu, odpadkami a únikmi chemikálií. Hron patrí medzi naše najkrajšie a turisticky najatraktívnejšie rieky, napriek tomu si ho neustále ničíme.
Klimatické extrémy. Je už pre Zem príliš neskoro? Naša planéta sa napriek všetkým prijímaným opatreniam otepľuje čoraz rýchlejšie. Nepriaznivý trend sa môže obrátiť najskôr v polovici tohto storočia.
Je cyklistika hazard so životom? Sadnúť si na bicykel a vydať sa na naše cesty sa stalo adrenalínovým športom, pri ktorom môžete aj zomrieť. Dokážeme to zmeniť?
Umenie Nového východu je v kurze Kultúra bývalého socialistického priestoru východnej Európy a postsovietskych krajín začína udávať trendy.
Zažijeme už toto leto normálnu dovolenku? Zdá sa, že veci týkajúce sa covid pasov napredujú. Tento týždeň sa očakáva schválenie cestovateľského semaforu.
Ťažko skúšané vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi: Môže znovu vypuknúť konflikt? Ľudí politické hádky nebavia. Príkladom budovania dobrých vzťahov sú aj projekty hľadajúce možnosti spolupráce národností žijúcich na Slovensku.
Desať rokov vzťahu. Ako Matovič pritvrdzuje boj proti Sulíkovi? Vzťah medzi dvoma koaličnými lídrami pripomína od začiatku akési politické manželstvo. Ich rozchod napriek hádkam príliš pravdepodobný nie je.
Výsledok práce konšpirátorov. Prečo sa k nám vracajú osýpky a mor? V dôsledku koronavírusu aj antivakcinačných kampaní sa zvyšujú prípady ochorení, ktoré sme dávno považovali za porazené.
Politika naruby. Prečo Matovič nie je ľavičiar ani pravičiar? Po celom svete sa dnes čoraz častejšie dostávajú k moci populisti, ktorí stierajú rozdiely medzi konzervatívcami a liberálmi.
Kontrolný systém plagiáty nenájde. Kľúčovú úlohu má aj naďalej ľudský faktor V prieskume medzi vysokoškolákmi množstvo študentov uviedlo, že si myslia, že ich spolužiaci odovzdávajú plagiáty. Zmenu neprinesie antiplagiátorský systém, ale jedine kompetentní profesori.
Bol zvolený legálne a čo naozaj robil? Otázky a odpovede o záhadnej Kyselicovej kauze Vedenie OĽaNO s návratom Kyselicu do parlamentu problém nemá.
V Nemecku rezignujú už len pri podozrení. Ako plagiátorské kauzy potápajú európskych lídrov? Kauzy opisovania akademických prác stáli kreslá českých ministrov či maďarského prezidenta.
Ministerka kultúry chce reformovať Maticu. Ako má vyzerať v 21. storočí? Vznikla, aby slovenskému národu zabezpečila to, čo v Uhorsku nemal. Dnes, v samostatnej republike, však väčšinu z týchto funkcií plní štát. Jej osud je tak neistý.
Dvojaké občianstvo a slovenský kostol v Budapešti. Ako si Matovič a Orbán našli k sebe cestu Susedské vzťahy sa pokúšali zlepšiť premiéri oboch krajín.
Pellegrini a jeho družina. Prečo ešte neexistujúca strana predbieha Smer? Odchádzajúci expremiér by podľa prieskumu pritiahol výrazne viac voličov než Fico.
Druhá vlna zabíja viac, varujú odborníci. Dá sa jej zabrániť? Nekontrolovateľné šírenie nového koronavírusu sa môže vrátiť, história ukazuje, že tento návrat zvykne byť v Európe dramatickejší.
Ako bude vyzerať náš život po pandémii? Sú veci, ktoré už nikdy nebudú ako predtým Slovensko postupne uvoľňuje opatrenia, no ani po tom, čo vstúpime do poslednej fázy, nebude náš život taký ako predtým.
70 percent obetí koronavírusu pochádza iba z piatich krajín. Čo majú spoločné? Všetky majú viac ako 20-tisíc obetí a desiatky až stovky tisíc nakazených novým koronavírusom. Aj keď ide o veľmi odlišné krajiny, ich počiatočná reakcia bola v niečom podobná.
Koronavírus strhol školstvu masku, digitalizácia je stále hudbou budúcnosti Achillovou pätou sú digitálne zručnosti učiteľov a ošetrovanie informačných technológií.
Prečo je v niektorých krajinách koronavírus nebezpečnejší a čo spôsobuje vysokú smrtnosť v Taliansku? Kým v Nemecku na ochorenie zomrie iba jedno percento z nakazených, v Taliansku je to takmer 12 percent. Okrem vírusu rolu môžu zohrávať aj baktérie.
Analýza: Prečo u nás voľby dopadnú vždy inak ako ukazujú prieskumy? Predvolebné prieskumy a reálne výsledky volieb sa opäť raz výrazne odlišovali. Slovenský volič sa rozhoduje na poslednú chvíľu, môžu za to politické strany.
Strany na jedno použitie. Prečo sme za Západom o desaťročia pozadu? Na Slovensku stále prevládajú hnutia jedného muža.
Nový koronavírus: ženy sú oproti mužom vo výhode, najmenej ohrozené sú deti Vakcína je stále v nedohľadne, viacero už existujúcich liekov však môže pri chorobe pomôcť.
10 najbizarnejších Matovičovych vystúpení za 10 rokov v politike Ak Igor Matovič niečo vie, tak je to upriamiť pozornosť verejnosti na to, čo chce. Spôsoby, ktoré si vyberá sú však často prinajmenšom nezvyčajné.
Analýza: Komu sa darí loviť kresťanského voliča a prečo to nie je Kotleba? Ochrana tradičných kresťanských hodnôt je pred týmito voľbami medzi stranami v móde a ani liberálne strany proti tradičným hodnotám otvorene nebojujú. V minulosti to tak pritom nebolo.
Koronavírusu podľahlo viac ako tisíc ľudí. Hrozí svetu nová pandémia? Moderná doba a technologický pokrok pravdepodobnosť smrtiacej pandémie paradoxne zvýšila.
Scenáre povolebného vývoja. Čo sa stane, ak sa strany nedohodnú? Už o mesiac bude mať Slovensko za sebou parlamentné voľby, prieskumy však už dlho ukazujú, že výsledkami volieb všetko iba začne. Zostaviť koalíciu s väčšinou v parlamente totiž môže byť problém.
Nákaza mobilizuje svet. Čo robiť, keď mám podozrenie na koronavírus? Počet nakazených novým vírusom neustále rastie. Čína chce v rekordnom čase postaviť novú nemocnicu a zároveň hľadá liek. Opatrenia chystá aj slovenská vláda.
Dôkazy, ktoré posielajú Kočnera na doživotie Kočner aj Zsuzsová svoju vinu odmietajú, na pojednávaní v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice však boli predložené dôkazy, ktoré ich situáciu značne sťažujú.
Smer hrozí vo volebných videách utečencami. Čísla však hovoria niečo iné Smer v predvolebných spotoch varuje pred utečencami, čísla ale ukazujú, že tí o Slovensko nemajú záujem. O Európe ako takej to však neplatí a v posledných mesiacoch počet žiadateľov o azyl rastie.
Dobroslav Trnka: Pôsobil skromne, chodil do krčiem nižšej cenovej skupiny a tvrdil, že chce zatočiť s korupciou Pôvodne chcel korupčné kauzy riešiť, nakoniec sa však pre jeho pôsobenie stalo typickým zametanie káuz pod koberec.
Má obžaloba dostatočne silné dôkazy v prípade vraždy Kuciaka? Hlavným dôkazom je svedecká výpoveď jedného zo spolupáchateľov, použitie prepisov konverzácií z Threemy stále nie je isté.
V roku 2019 sme mali patriť k špičke EÚ. Čo sa pokazilo? Tento rok so sebou priniesol niekoľko rekordov a to nielen v ekonomike.
Kiskova daňová kauza: Kedy prezident hovoril pravdu a kedy zavádzal Kľúčom k daňovej kauze Kiskovej spoločnosti KTAG je zmluva o exkluzivite, ktorú s ňou uzavrel.
Čaputová naplnila hrozbu. Moratórium napadla na Ústavnom súde Národná rada schválila zákaz zverejňovania prieskumov 50 dní pred voľbami.
Top daňové kauzy Mariana Kočnera. Od liekov až ku golfu Marian Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem toho prebieha súd v kauze zmenky TV Markízy. Podnikateľ z mafiánskych zoznamov však figuruje v mnohých iných kauzách.
Strany majú štyri dni na zverejnenie kandidátky. Čo zatiaľ odhalili? Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať v parlamentných voľbách o hlasy voličov, majú čas do decembra, aby ukázali mená, s ktorými zabojujú.
Príde veľké opozičné spájanie? Prehľad o tom, ktoré koalície sú v hre Strany rokujú o možných spojenectvách. Rozhodnúť sa musia do konca mesiaca.
Viaceré stránky na pozeranie seriálov skončili. Kedy vám za ich sledovanie hrozí väzenie? Súdy zastavili vysielanie pirátskych kópií seriálov na internete. Obeťou sa stal aj portál Topseriály.to. Prinášame vám dôvody prečo.
Dobieha ich minulosť. Komu Kočnerova Threema uškodila najviac Sudcovia, politici ale aj podnikatelia. V prepisoch údajnej komunikácie Mariana Kočnera cez Threemu sa objavuje viac a viac verejne známych mien.
Európska únia rozhodla o odložení brexitu. Čo bude nasledovať ďalej? Termín odchodu Británie z Únie sa preloží až na koniec januára 2020. Vystúpenie Londýna sa však môže odohrať skôr.
Ako Haščák zarobil prvé veľké peniaze? Dovážal lacný tovar z Číny, potom s kamarátmi založil Pentu Kauza Gorila opäť ožíva a z nahrávky, ktorá dnes prišla viacerým slovenským médiám, sa ozýva hlas podobný Jaroslavovi Haščákovi. Ako celá kauza zatočila slovenskou politickou scénou a čo chcel získať Haščák?
Vyšetrovanie či vyzlečenie z talára. Čo čaká Jankovskú? Prepisy údajných konverzácií z aplikácie Threema ukazujú, že štátna tajomníčka na Ministerstve vnútra Monika Jankovská dlhodobo spolupracovala s Marianom Kočnerom.
Obžaloby, námestia či Threema: Ako vyzeralo Slovensko po Kuciakovi Onedlho uplynú od dvojnásobnej vraždy vo Veľkej Mači dva roky. Komando Aleny Zsuzsovej čaká v súčasnosti obžaloba a meno Jána Kuciaka sa intenzívne skloňuje v uniknutej komunikácii Mariana Kočnera.
Vojnové konflikty či prírodné katastrofy. Ako pomáhajú Slováci krajinám v núdzi? Slovensko bude na rozvojovú pomoc do roku 2030 vynakladať 0,22 percenta hrubého národného dôchodku, pôvodný záväzok bol na úrovni 0,33.
Prípad Kuciak: nové detaily. Vyšetrovanie ide do finále Verejnosť sa dozvedela nové podrobnosti vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka.
Mečiar, Drucker či Harabin. Majú staronové tváre šancu uspieť v politike? V politike si dali pauzu, teraz chystajú návrat. Viacero známych tvárí plánuje zabojovať v budúcoročných voľbách o lukratívne miesta v parlamente.
Strašiakom nie je iba mäso z chorých kráv. Čoho sa týkali najväčšie kauzy s potravinami? Aj keď našimi médiami posledné obdobie najviac rezonovali správy o bitúnkoch, ktoré prijímali choré kravy, zďaleka nejde o prvú potravinovú kauzu, s ktorou sme bojovali.
Prepojenia na politickú špičku, prokuratúru a políciu. Kam až siahajú Kočnerove chápadlá? Aké zistenia ukázala tajná komunikácia Mariana Kočnera?
Jadrová energia na Slovensku? Nekonečný príbeh Mochoviec aj havárie v Bohuniciach Slovensko patrí vôbec medzi prvé krajiny, ktoré začali využívať jadrovú energiu na výrobu elektriny.
Keď vyhrávajú alternatívne médiá. Akú sú súčasné najčastejšie hoaxy? Postfaktuálna doba praje šíreniu informácií, ktoré nemajú pravdivý základ. Silnú úlohu v tom má aj Facebook.
O čo ide v prípade zmenky a ako to súvisí s kauzou Gamatex? Špecializovaný trestný súd má za sebou úvodné pojednávania. Miliónová kauza okolo Pavla Ruska a Mariana Kočnera tak dostáva jasnejšie kontúry.
Reforma nemocníc v Ústave. Môže ukončiť koaličnú zmluvu? Smer chce presadiť veľkú zdravotnícku reformu ako ústavný zákon. Podpora poslancov je otázna.
Fenomén Peter Sagan. Ako sa z neho stal Tourminátor? Má iba 29 rokov, no v cyklistike sa stal pojmom.
Podvody k nej patria od začiatku, pretekári si skracovali cestu aj vlakom. Ako vznikla Tour de France? Začal sa 106. ročník legendárnej Tour de France.
Zastavil Miklošových ľudí a dostal štedré odmeny. Harabin má množstvo káuz, ale spravodlivosť na svojej strane Štefan Harabin „oslavuje“ 10 rokov, odkedy bol opakovane zvolený na čelo Najvyššieho súdu.
Ulica sa ozývala nielen v Česku. Čo už postavilo Slovákov na nohy? Na marcových zhromaždeniach Za slušné Slovensko sa zúčastnilo spolu vyše 110-tisíc ľudí.
Skutočne sme stratili svoju bezpečnosť? Prečítajte si najväčšie mýty o migrácii a migrantoch 20. júna sme si pripomenuli Svetový deň utečencov.
Nekonečný príbeh voľby ústavných sudcov. Čo môže priniesť dnešné hlasovanie? Do úvahy prichádzajú tri scenáre.
Exprezidentova politická budúcnosť. Takto Kiska rozdeľuje Slovákov Slovenská verejnosť bola rozdelená, či by mal prezident pokračovať v aktívnom politickom živote aj po odchode z kresla hlavy štátu.
Čaputovej tím prichádza. Kto s ňou pôjde do Prezidentského paláca Keď sa mení hlava štátu, menia sa aj jeho pomocníci.
Harabina nazývali aj politickým solitérom. Prečo ho spájali s novými národniarmi? Národná koalícia je proti nekontrolovateľnej migrácii aj tomu, aby sme sa stali súčasťou tvrdého jadra Únie.
Diskusie v znamení razantných zmien. Pozrite si, čo prinesie konferencia Globsec Naša metropola už dnes privíta účastníkov 14. ročníka najväčšej bezpečnostnej konferencie v strednej Európe.
Laššáková verzus kultúra. Čím si u verejnosti poškodila? Protesty Za slušné Slovensko v súčasnosti vymenili protesty Stojíme pri kultúre.
Kampane antisystémových strán budú čoraz kvalitnejšie, upozorňuje odborník. Aké boli k eurovoľbám? Minulý víkend si Európa volila svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. HN zhodnotili kampane slovenských skokanov volieb.
Čo zakrátko čaká Smer? Toto sú štyri scenáre Výsledky sa zhoršujú a v strane sa ozývajú aj kritické hlasy.
Metro mať nebudeme. Dočkáme sa vôbec električiek do Petržalky? Výstavba pre prieťahy a námietky obyvateľov stagnovala vyše rok a pol.
Bratislavské parkovanie. Pozrite si kritizované body HN vám prinášajú prehľad výhrad voči parkovacej reforme primátora Matúša Valla.
Smerovanie Danka k Rusku nie je ojedinelé. Ktorí politici majú k nemu ešte blízko? Pre niekoho stále platí s Ruskom na večné časy.
Fenomén ĽSNS. Čo im pomáha k rastu? Mladí Slováci stranu v simulovaných voľbách do Európskeho parlamentu jasne posunuli do Bruselu.
Pellegrini v Bielom dome. Prijme Trump pozvánku na Slovensko? Vysokopostavený člen slovenskej politickej scény navštívi Biely dom po šiestich rokoch.
Nazývali ho aj novodobým Jánošíkom. V čom spočíva Kotlebovo čaro? V gardistickej uniforme pochodoval s fakľami, teraz nosí zelené tričko a tvári sa ako uhladený poslanec. Aj keď si Kotleba vytvára imidž slušného politika, napojenie na extrémizmus či fašizmus sa z jeho slovníka a činov nevytráca.
Súd nad súdmi. Aké právomocí má Ústavný súd a aké najväčšie kauzy riešil? Je brzdou aj protiváhou k iným orgánom.
Čaputová tvorí svoju „armádu." Kto s ňou pôjde do prezidentského paláca? Keď sa mení hlava štátu, menia sa aj jeho pomocníci.
Opotrebované tváre alebo prevratný tím. Kto by mohol byť v strane s Kiskom? Prezident Andrej Kiska už oficiálne oznámil založenie vlastnej strany.
Najprv výber tímu, potom vymenovanie sudcov. Desať vecí, ktoré čakajú Čaputovú Byť hlavou štátu je skôr reprezentatívnou funkciou, no Zuzanu Čaputovú čaká niekoľko výziev.
Kováč sa stal symbolom odporu proti vláde. Ako sa bývalí prezidenti chopili svojich funkcií? Aj keď sme nedávno boli svedkom sporu medzi prezidentom Kiskom a expremiérom Ficom, história ukazuje, že to nie je prvýkrát.