Príde kvôli počasiu ďalšia vlna komárov? Parazitologička vysvetlila, či sú pre nich vhodné podmienky Hladiny stúpajú najmä v povodí Myjavy, Moravy, na prítokoch Malých Karpát zo záhorskej aj podunajskej strany.
Pomery na Marse poznáme lepšie ako tie v hlbinách oceánov. Môže sa nám to vypomstiť, tvrdí geológ Podľa neho takmer nevieme, čo sa deje s mikrobiálnymi spoločenstvami na dne oceánov.
Patogénne mikróby rozfúkava vietor na veľké vzdialenosti, zisťujú vedci Živé mikróby, ktoré spôsobujú choroby u ľudí a hostiteľské gény rezistencie na antibiotiká, sa presunuli 1931 kilometrov.
Predčasne zostarli. Lockdowny covidu zasiahli viac mozgy dievčat ako chlapcov, vyvoláva to obavy Odborníkov šokovalo, že je rozdiel taký dramatický
Je prospešné pre mozog cvičiť len cez víkend? Štúdia preverila, čo pomáha proti demencii a mŕtvici Hlavným cieľom bolo zistiť, či a ako prospieva mozgu nepravidelné cvičenie.
Počet samovrážd sa v EÚ za desaťročie znížil. V našej spoločnosti sa o nich mlčí, varujú odborníci Na Slovensku bola najvyššia miera úmrtí v dôsledku samovraždy na západnom Slovensku.
Všetky neškodia. Obrovská štúdia nenašla len zlé ultraspracované potraviny Ako najväčšie nebezpečenstvo zo všetkých desiatich skúmaných kategórií vyčnievali výhražne dve položky.
Neviditeľní poslovia zlých správ. Ako odhaliť skryté riziká v našom tele Pozrime sa na faktory, ktoré môžu roky tikať v utajení a spustiť výbuch s až fatálnymi následkami.
Pribúda veľa nových pacientov s rakovinou pľúc, ktorí nikdy nefajčili. Prečo? Rakovina u nefajčiarov by sa podľa experta mala považovať za iný druh ochorenia.
Jedlom proti demencii. Štúdia a odborník na Alzheimerovu chorobu radia, čomu sa vyhnúť a čo nezanedbávať Verdikt o oných mäsových pochúťkach vynáša výskum veľmi varovný.
Komár si nás nájde na diaľku, zistil výskum. Ako sa pred jeho termovíziou maskovať? Záleží na oblečení Vedci vypustili samičky komárov do klietky zo sieťoviny a sledovali ich správanie.
Syndróm zmeny osobnosti na dovolenke. Prečo sa vtedy správame inak HPS je jav, keď ľudia na dovolenke robia veci a hovoria vety, ktoré pre nich v bežnom rytme nie sú typické.
Stalinov Holodomor spôsobil epidémiu cukrovky. Vplyvom súčasnej vojny hrozí znova – a to nielen na Ukrajine Vedci teraz ukázali, že dopady potravinovej krízy boli viditeľné aj s odstupom siedmich desaťročí.
Skoliózou trpí čoraz viac detí. Účinnú rehabilitačnú metódu môžete cvičiť aj doma Stabilizuje a mobilizuje chrbticu, vynašiel ju český lekár.
Prípady letného covidu stúpajú. Čo môžeme čakať na jeseň? V Európe v súčasnosti dominujú varianty FLiRT. Znepokojujú odborníkov? Zaberajú na ne lieky? A ochráni vás očkovanie spred vyše roka?
Najčastejšie mýty o rakovine kože, ktorým by ste rozhodne nemali veriť Jedným z nich je to, že ak budeme znamienko mazať krémom s najvyšším SPF, nehrozí nebezpečenstvo.
Nikdy sa neriaďte zdravotnými radami od najstarších ľudí na svete, hovoria vedci Existujú dve hlavné teórie a navzájom sa nevylučujú.
Odborníci sledujú komáre po celom Slovensku, zachytili africký vírus Monitoring už má za sebou prvé výsledky.
Veda potvrdzuje intuíciu mníchov. Ako nás mení meditácia? Ešte donedávna patrila do ríše čistej viery, či, ak chcete, iracionality.
Odborníčka na pestovanie liečivých rastlinách: Najviac rutínu získate z pohánkového čaju U nás v rodine sa liečime naparovaním, hovorí Iveta Čičová, kurátorka pre genetické zdroje liečivých rastlín v Génovej banke SR.
Brnenie končatín nepodceňujte. Môže ísť o príznak vážnej choroby Pokiaľ nejde len o prechodný stav, ale problémy sa opakujú, je potrebné spozornieť a vyhľadať lekára.
Nič nezostáva nedotknuté. Mikroplasty prenikajú do mozgového tkaniva, ukazujú štúdie Dvadsaťštyri vzoriek mozgu odobratých obsahovalo v priemere asi 0,5 percenta hmotnosti plastu.
Výskum: Len dva plátky šunky denne môžu zvýšiť riziko cukrovky Ide zatiaľ o najpresvedčivejší dôkaz o súvislosti medzi konzumáciou mäsa a chorobou.
Bolesť nás má varovať, ale tá chronická vedie až k depresiám. Aká je vôbec najhoršia? Pozrite sa, čo sa radí k vôbec najsilnejším bolestiam.
Starnutie nie je postupné a pomalé, zistil nový výskum. Dve vekové obdobia nesú masívne zmeny Vedcov prekvapil rytmus starnutia aj vek, ktorý prináša jeho prvý „výbuch“.