Posledná obeť Berlínskeho múru. Odvážny mladík sa Západ pokúsil preletieť v balóne, plán mu prekazil udavač Túžil sa dostať do západného Nemecka. Spolu s manželkou si z polyetylénových fólií zlepili improvizovaný balón, naplnili ho plynom a… Presne pred 35 rokmi Winfried Freudenberg pri pokuse preletieť Berlínsky múr tragicky zahynul. Ako posledný v dejinách.
Konflikt, ktorý zmenil svet: Vojna vo Vietname mala hrozivé dôsledky, podnietila však aj spoločenské pohyby Vojna vo Vietname trvala dve desaťročia – a jej následky sú citeľné dodnes. Nielen v podobe ekologickej katastrofy či iných hrôz, ktoré za sebou zanechala. Podnietila tiež mnohé revolučné pohyby.
Kubánska kríza priviedla svet na pokraj jadrovej vojny, odhady hovorili, že v nej zahynie pol miliardy ľudí Rozhodnutie Moskvy rozmiestniť na Kube jadrové rakety spustilo pred 60 rokmi najriskantnejšiu vojenskú hru v dejinách ľudstva.
VIDEO: Najsilnejšiu atómovú bombu odpálili Sovieti, tlaková vlna trikrát obletela Zem Ohnivá guľa o teplote rádovo miliónov stupňov Celzia zasiahla zemský povrch, kde spôsobila kráter a zemetrasenie o sile vyše piatich stupňov Richterovej škály.
Keď sa mesto zmenilo na väzenie: Berlínsky múr vyrástol pred 60 rokmi, Západ naň reagoval vlažne Z noci do rána preťal mesto a fatálne zmenil životy jeho obyvateľov. Múr, ktorý sa stal symbolom studenej vojny, vyrástol pred 60 rokmi.
Absurdná triáda „tresčích vojen“: Ako sa pre rybolov tasili zbrane a napínali svaly Posledným bodom, na ktorom sa nedávno zasekávala dohoda o odchode Veľkej Británie z Európskej únie, bol rybolov. Pre nás suchozemcov zo strednej Európy možno nepochopiteľný problém, história mocného ostrovného kráľovstva však dáva tušiť, že výsostné vody a výlov rýb sú pre Britov mimoriadne citlivou záležitosťou. Nie ...
Debakel v Zátoke svíň: Invázia mala zvrhnúť Castrov režim, nakoniec ho ale posilnila Podľa odtajnenej správy inšpektora CIA bola za fiasko akcie zodpovedná americká spravodajská služba, ktorá ju zle pripravila a nedobre koordinovala. Členovia Brigády 2506 zase vinili z neúspechu prezidenta J. F. Kennedyho.
Manželov Rosenbergovcov popravili za špionáž, podiel ich viny je dodnes predmetom diskusií Julius a Ethel Rosenbergovci sa stali jedinými civilistami, ktorí boli v Spojených štátoch amerických popravení za špionáž.
Naprieč kontinentom spadla železná opona. Churchillove slová boli predzvesťou studenej vojny Pred 75 rokmi, necelý rok po skončení druhej svetovej vojny, vyzval bývalý britský premiér demokratický svet, aby sa zomkol proti komunistickému nebezpečenstvu.
Keď nemecký kancelár padol na kolená: Brandtovo gesto pokory svet oceňoval, doma ho zaň kritizovali Fotografia západonemeckého kancelára, kľačiaceho pred pomníkom povstania vo varšavskom gete, pred 50 rokmi obletela svet. Jeho gesto pokory a snahy o odpustenie však vyvolalo rôzne reakcie.
Vojna, ktorá sa neskončila. Priebeh konfliktu na Kórejskom polostrove bol dlhým radom omylov Počiatočné ťažké boje jedného z najzávažnejších konfliktov studenej vojny zúrili presne pred siedmimi desaťročiami. Vojnu, ktorá sa vlastne stále nedočkala rozuzlenia, vnímame dodnes. Niekto prostredníctvom kultového seriálu o armádnych chirurgoch MASH, častejšie však pre výstrelky nevyspytateľného severokórejského ...
V Postupime spojenci deklarovali dobrú vôľu a ústretovosť, ich cesty sa tam však definitívne rozdelili Keď sa pred 75 rokmi zišli sovietsky vodca, americký prezident a britský premiér na pôde porazeného Nemecka, bola to udalosť naplnená očakávaniami. Stretli sa prvýkrát po skončení vojny v Európe, prvýkrát ako jej víťazi a prvýkrát v novej zostave. No ako sa ukázalo, stretli sa aj poslednýkrát.
Keď zaútočil americký chrobák. Premnoženie pásavky zemiakovej rozpútalo propagandistickú kampaň Premnoženie nebezpečného škodcu z ríše hmyzu, ktorý ničí úrodu zemiakov, využil pred 70 rokmi komunistický režim na rozpútanie propagandistickej kampane, ktorá naberala až bizarné podoby.
Kórejská vojna: Trvala tri roky, vyžiadala si milióny obetí, víťaza však nemala Pred 70 rokmi vpadli severokórejské jednotky do Južnej Kórey a začal sa konflikt, ktorého následky pociťujú obyvatelia oboch krajín dodnes.
Tajná misia sa zmenila na blamáž. Sovietom sa dostalo do rúk americké špionážne lietadlo aj s pilotom Pred 60 rokmi zostrelila sovietska protivzdušná obrana nad svojím územím americké výzvedné lietadlo U-2. Kremľu sa podarilo zadržať nielen údaje, ktoré chceli USA získať, ale zajať aj pilota. O tom však mlčal a čakal, ako zareaguje Biely dom.
Veľký útek za železnú oponu. V priebehu hodiny preleteli na Západ tri československé lietadlá Túžba po slobode priviedla pred 70 rokmi bývalých pilotov RAF k únosu troch lietadiel.
Kočiš červeného súmraku: Černenko vládol Sovietskemu zväzu krátko, od začiatku bol terčom vtipov Jeho najvýraznejší rys? To, že bol úplne nevýrazný. Vtipkári sa do neho triafali hneď, ako prevzal opraty ZSSR. Starý a chorý Konstantin Ustinovič Černenko bol však jeho lídrom len 13 mesiacov. Skonal pred 35 rokmi a s ním definitívne zomrela aj éra tuhých sovietskych poriadkov.
Bojovník tajnej vojny: Fuchs informoval Moskvu priamo z centra amerického jadrového výskumu Nemecký fyzik Klaus Fuchs dodával Moskve tajné informácie o vývoji americkej jadrovej bomby, ku ktorým sa dostal v laboratóriách v Los Alamos, kde pracoval na projekte Manhattan.
Prvé stretnutie Busha s Gorbačovom vstúpilo do dejín, zásadné slová odzneli na palube lode Lídri Sovietskeho zväzu a Spojených štátov amerických pred 30 rokmi oznámili koniec studenej vojny.
Stovky agentov, dezinformácie, intrigy. Ako fungovali československé spravodajské služby v zahraničí Nemali svojho Jamesa Bonda, mali však armádu ľstivých referentov. Aj v dnešných časoch fake news stojí za to pripomenúť, že československé spravodajské služby patrili k najschopnejším dezinformátorom studenej vojny. Prečo komunistickí špióni posielali západným diplomatom vianočné blahoželania? Ako napomohli prevratu v ...
Napíšte vyhlásenie a ja ho podpíšem: Chruščov neveril, že ho chcú zvrhnúť, na odpor sa nezmohol Keď pred 55 rokmi vystriedal Leonid Brežnev na čele Kremľa Nikitu Chruščova, svet s napätím čakal, čo bude nasledovať. Nikdy predtým sa totiž nestalo, aby sovietsky vodca opúšťal funkciu po palácovom prevrate.
Východonemecký režim nezachránilo ani zatvorenie hraníc, tisíce ľudí si cestu k slobode našli Západonemecké veľvyslanectvo v Prahe pred 30 rokmi doslova praskalo vo švíkoch. V jeho útrobách a areáli sa tiesnilo niekoľko tisíc ľudí, ktorí dúfali, že sa práve odtiaľto dostanú na vysnívaný Západ.
Pohraničník sa mýlil, nebola to delegácia. Berlínsky múr sa začal rúcať na pikniku v Maďarsku Na Paneurópskom pikniku sa pred 30 rokmi začal hromadný útek občanov Nemeckej demokratickej republiky na Západ.
Zbytočná smrť pri úteku za slobodou: Mladíka zabili psy československých pohraničníkov Mal osemnásť a sníval o živote v slobodnej krajine, pred 33 rokmi ho však zastavila československá hranica. Dvadsaťdva metrov od Rakúska dostihla Hartmuta Tautza svorka psov. Strašné zranenia mohol napriek tomu prežiť. Keby...
Ako Sovieti skopírovali bombu USA Pred 66 rokmi popravili najznámejších amerických špiónov v službách Sovietskeho zväzu. Manželia Rosenbergovci pomohli Moskve skonštruovať jadrovú zbraň.