22.02.2016, 00:03

Dobrý biznis: dieťa za 15-tisíc

Ilustračná snímka

Dva roky. Presne toľ ko sa pokúšali o dieťa prirodzenou cestou, no bez úspechu. Rozhodli sa preto pre umelé oplodnenie a vyhľadali súkromnú kliniku v Martine. „Chodili sme tam ďalšie dva roky. Rozhodnutie bolo ľahké, no čakanie na výsledok je hrozné,“ opisuje Natália Porubská, dnes matka dvojročného chlapčeka.

Podobných prípadov ako je Porubská, na Slovensku pribúda. Poisťovne hlásia ročne desiatky a desiatky nových žiadostí o oplodnenie. HN sa preto pozreli, aký biznis sa za takzvanou asistovanou reprodukciou skrýva.

„Cieľovka“ pre zákrok je aj u nás pomerne široká. Podľa štatistík má na Slovensku problém s otehotnením približne 120-tisíc párov. „Priemerne hovoríme o každom šiestom či siedmom páre,“ opisuje situáciu lekár z kliniky Sanatorium Helios Peter Krajkovič.

Ten pôsobí na jednej z ôsmich kliník, ktoré ponúkajú možnosť umelého oplodnenia. Podľa štúdie Health Policy Institute pritom môže vyjsť proces oplodnenia aj na 12-tisíc eur, pričom ďalších približne 3-tisíc eur môžu stáť ďalšie dodatočné lieky. „Nás to stálo dokopy deväťtisíc eur, celkovo za všetky štyri zá kroky,“ hovorí Natália Porubská.

Napríklad poisťovňa Dôvera schválila v minulom roku 934 žiadostí, asi o 60 viac ako rok predtým. Pokiaľ sú však prvé tri pokusy neúspešné, alebo je žena staršia, klienti si platia liečbu v plnej miere sami. Platí, že málokedy je umelé oplodnenie úspešné už počas prvého cyklu.

Biznis s umelým oplodnením je u nás porovnaní s ďalšími krajinami iba v plienkach. Vo vyspelých štátoch Európy prebehne okolo dvetisíc pokusov o umelé oplodnenie na milión obyvateľov ročne.

Na porovnanie: na Slovensku je to iba 600. Podľa výkonného riaditeľa Health Policy Institute Tomáša Szalaya sú tieto čísla ukazovateľom dostupnosti umelého oplodnenia v krajine. „Čím viac, tým je asistovaná reprodukcia dostupnejšia,“ doplnil.