09.08.2017, 00:01

Neponáhľajte sa s kolaudáciou drevodomu. Počkajte si na dotáciu

Ak ste už s výstavbou drevodomu začali, neponáhľajte sa s jeho kolaudáciou. Dotácia totiž pôjde na ten, ktorý bude skolaudovaný najskôr v deň účinnosti vyhlášky, ktorá sa plánuje na 1. októbra 2017. Budete musieť splniť viaceré kritériá.

Neponáhľajte sa s kolaudáciou drevodomu. Počkajte si na dotáciu
Zdroj: Martin Karšňák

Tí, ktorí sa pustia do výstavby drevodomu, môžu získať 5- až 13-tisíc eur. Ministerstvo pôdohospodárstva počíta, že v pilotnom projekte sa rozdelí celkom milión eur na 100 až 200 stavieb. Zastaviť chce aj vývoz dreva. Vyhlášku zavesilo na web do pripomienkového konania.

Minimálna cena a plocha

Podpora pôjde na drevený rodinný dom s podlahovou plochou jedného podlažia bez pivnice najmenej 70 metrov štvorcových. Musí mať najmenej tri obytné miestnosti.

Obstarávacia cena musí byť minimálne 65 -tisíc eur v prípade, že ide o dom na kľúč, najmenej 55 -tisíc, ak pôjde o holodom a najmenej 30 -tisíc, ak o hrubú stavbu.

Spĺňať musí kvalitatívne a energetické kritéria zaručené certifikátmi.

Komu bude určená

Podpora bude patriť len fyzickým osobám s trvalým pobytom na Slovensku. A to formou dotácie na jeden rodinný dom len raz. V dome nesmie byť zriadená prevádzkareň, teda nesmie sa využívať na podnikanie.

Výška podpory

Výška podpory bude závisieť od energetickej náročnosti domu. Na drevodom pôjde:

11 -tisíc eur, ak je v energetickej triede A0 a v hlavnom meste
10 -tisíc eur ak je v triede A1 a v hlavnom meste
6 -tisíc eur ak je v triede A0
5 -tisíc eur ak je v triede A1

Na území obce v najmenej rozvinutom okrese dotácia stúpne o 2 -tisíc eur.

Kto bude prijímať žiadosti

Žiadosti sa budú posielať Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Podávať sa po zverejnení výzvy do 30 dní

Cieľ projektu

Opatrenie má podporiť zamestnanosť v regiónoch, kde má práve lesnícky a drevársky sektor potenciál dlhodobo udržiavať pracovné miesta.

Zvýšiť domáci dopyt po výrobkoch z dreva, podporiť kvalitné a energeticky úsporné bývanie.

„Drevené domy sú výhodné z energetického aj ekologického hľadiska. V tomto roku by sme mohli podporiť približne 100-200 drevodomov. Na Slovensku sa ich pritom ročne postaví približne tisíc,“ skonštatovala ministerka Gabriela Matečná.

Agrorezort chce podporiť domáce firmy. Každoročne sa totiž vyvezie 2,5 až 3,5 milióna kubíkov surového dreva do zahraničia.

„Je dôležité, aby sa doma vyrobená drevná surovina spracovala domácimi kapacitami a aby sa jej pridala hodnota u nás, a nie v zahraničí,“ podčiarkla Matečná.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.