01.01.2014, 12:30

Bol som bez práce. Ušetrím na odvodoch, ja i firma

Dlhodobo nezamestnaný Pavol si našiel dva roky pred penziou prácu. Na odvodoch ušetrí tak on i jeho zamestnávateľ. Môžu za to odvodové prázdniny.

Bol som bez práce. Ušetrím na odvodoch, ja i firma

„Mám dva roky do dôchodku a som dlhodobo nezamestnaný. Ak sa zamestnám, od 1. januára za mňa zamestnávateľ nebude platiť rok žiadne odvody do Sociálnej poisťovne. Ako sa mi bude počítať budúca penzia?," pýta sa Pavol Mikloš, čitateľ HN Poradne. 

 

Čo sa ráta do odpracovaných rokov
Ako mu radí Jaroslav Čačko, ekonomický a účtovný expert HN Poradne: „toto obdobie sa síce Pavlovi započíta do odpracovaných rokov, ale inak neovplyvni jeho starobný dôchodok v budúcnosti." Dôvod je jednoduchý - môže za to schválená novela zákona o sociálnom poistení. Od novembra roku 2013 totiž platí, že ak firma zamestná dlhodobo nezamestnaného, evidovaného na úrade práce viac ako rok, štát im obidvom odpustí zdravotné i sociálne odvody na celých 12 mesiacov. Platí to za podmienky, že sa Pavol Mikloš zamestná od januára roku 2014 za mzdu nižšiu ako 539,35 eura.

Toto treba splniť, aby ste ušetrili
Štát odpustí odvody na rok vtedy, ak nedlhujete Sociálnej poisťovni na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie. Navyše, firma nesmie nikoho zo svojich súčasných zamestnancov prepustiť na úkor dlhodobo nezamestnaného, na ktorého by chcela získať tzv. odvodové prázdniny. Pavol ako zamestnanec nebude odvádzať zo svojej mzdy žiadne odvody, len zamestnávateľ zaplatí do sociálky 1,05 percenta z jeho hrubej mzdy na úrazové a garančné poistenie.

Len 1,05 percenta. Nič viac neplatíte
Ak by šlo o klasického zamestnanca, Pavol by platil odvody 13,4 % z jeho hrubej mzdy, čím by si na plate značne prilepšil. Náklady zamestnávateľa na sociálne a zdravotné odvody by pri klasickom zamestnancovi predstavovali 35,2 % z hrubej mzdy, čo je oproti 1,05 % značná úspora. Náš čitateľ Pavol však nebude mať nárok na nemocenské dávky zo Sociálnej poisťovne, ani n árok na ošetrovné, ani materské. Dvanásť mesiacov, počas ktorých bude uplatňovať výnimku na neplatenie odvodov, sa mu nezapočíta do odpracovaných rokov na výpočet dôchodku, ani do nároku na dávku v nezamestnanosti.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.