12.06.2014, 18:23

Korupciu na Slovensku toleruje viac ako polovica manažérov, tvrdí prieskum

Korupciu na Slovensku toleruje viac ako polovica manažérov, tvrdí prieskum

Získať alebo udržať si zákazku pomocou nekalých praktík je ochotných 62 % slovenských manažérov. Vyplýva to z celosvetového prieskumu poradenskej spoločnosti EY. "Korupcia je v Slovenskej republike značne rozšírená a neetické správanie pretrváva," informovala senior manažérka oddelenia investigatívnych služieb a riešenia sporov spoločnosti EY Slovensko Pavla Hladká.

Podľa prieskumu si 56 % slovenských respondentov myslí, že korupcia v Slovenskej republike je značne rozšírená a finančné úplatky toleruje 26 % opýtaných, čo predstavuje v rámci Európy deviate miesto hneď za Ruskom. Celosvetovo v tomto prípade vedú Gréci (58 %).

Hrozby kyberkriminality sa spomedzi slovenských manažérov obáva 54 % z opýtaných. Najviac sa obávajú útokov hackerov (60 %), konkurencie (38 %), organizovaného zločinu (36 %) a vlastných zamestnancov a dodávateľov (28 %). Kyberkriminality sa najviac obávajú v Brazílii (76 %), vo Veľkej Británii a v Grécku, najmenej v Belgicku a Egypte.

Podľa prieskumu majú generálni, finanční a ďalší vrcholoví manažéri tendenciu venovať rizikám podvodu a korupcie menšiu pozornosť ako ostatní členovia vedenia. Menej sa zúčastňujú na protikorupčnom školení (absolvovalo ho len 38 % oslovených vrcholových manažérov) a v menšej miere prispievajú k posúdeniu korupčných rizík, ktoré potenciálne hrozia ich spoločnosti (30 %).

Prieskum taktiež indikuje pretrvávajúcu stagnáciu slovenských spoločností pri zavádzaní protikorupčných pravidiel. Firmy si stále nedostatočne pripúšťajú hroziace riziko podvodného konania a dôležitosť preventívnych opatrení. Približne 35 % oslovených slovenských spoločností nemá interné protikorupčné pravidlá.

Prieskum sa realizoval od novembra 2013 do februára 2014 a uskutočnila ho globálna výskumná agentúra Ipsos pre spoločnosť EY. Išlo o 2719 telefonických alebo osobných rozhovorov s manažérmi veľkých spoločností z 59 krajín celého sveta.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.