10.01.2017, 15:37

Nový rok priniesol zmeny v PN. Pozrite sa, koho sa dotknú

Od nového roka platia zmeny v péenkách. Pozrite si na príkladoch, aké dávky PN dostane živnostník či zamestnanec a kedy namiesto péenky zobrať radšej dovolenku. Podrobnosti sa dozviete v stredajšej prílohe HN.

Nový rok priniesol zmeny v PN. Pozrite sa, koho sa dotknú
Zdroj: archív HN

Od januára stúpol strop na platenie odvodov na nemocenské poistenie. Stúpne aj maximálna suma nemocenského. Kladne sa to dotkne približne 300-tisíc poistencov.

Strop na platenie poistného na sociálne poistenie sa od 1. januára zvyšuje z 4290 na 6181 eur,  z doterajšieho päť- na sedemnásobok priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. 

Ak zamestnávate ľudí s hrubým mesačným zárobkom 6181 eur a viac, zrazíte im na nemocenské poistenie zo mzdy každého 86,53 eura mesačne a ďalších 86,53 eura mesačne zaplatíte na nemocenské poistenie ako zamestnávateľ. Je to 1,4 percenta z maximálneho vymeriavacieho základu za zamestnanca aj zamestnávateľa.

Povinne aj dobrovoľne poistené osoby vrátane živnostníkov tak budú musieť platiť mesačne do 271,96 eura, čo je 4,4 percenta z maximálneho základu 6 181 eur. Oveľa nižší, len 4 196 eur, majú strop napríklad v Česku.

Za odvody dostanú viac

Zvýšila sa tiež hranica základu, pri ktorom vzniká nárok na nemocenskú dávku v maximálnej sume z 1287 na 1776 eur. Viac ako 1287 eur zarába v súčasnosti približne 300-tisíc poistencov.

Čo má novinka v praxi priniesť? „Zmena zvýši sumu nemocenskej dávky tým, ktorí platia vysoké odvody, avšak nedostávajú nemocenské dávky úmerné výške svojho platu,“ vraví Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zvýšením maximálneho denného vymeriavacieho základu sa takto podľa neho má aspoň čiastočne znížiť rozdiel medzi výškou poistného, ktoré ľudia s vysokými príjmami zaplatili na poistnom, a nemocenským, ktoré im počas práceneschopnosti poisťovňa vypláca.

Chcete vedieť viac? Kúpte si dnešné vydanie Hospodárskych novín.

Zdroj: archív HN

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.