21.04.2017, 00:00

Od Barcelony po Kazachstan

Nielen nadnárodné spoločnosti chcú profitovať z nových technológií a inovácií.

Taxi: 6,84 eur
Hotel: 82,70 eur
Jedlo: 37,71 eur
Pinta piva: 4,15 eur
Šálka kávy: 1,98 eur
Fľaša vína: 4,93 eur
Zdroj: Flickr/Bert Kaufmann

Slovensko je zatiaľ viac ukotvené v realite prítomnosti než budúcnosti. S filozofiou smart cities sa viac-menej iba pohráva. To isté sa nedá tvrdiť o vyspelejších štátoch. Európska únia si dokonca rok 2040 stanovila ako métu, keď sa chce stať svetovým lídrom v zavádzaní inteligentných miest. Podobná ctižiadosť však nie je doménou výlučne starého kontinentu.

Ak slovo smart vo vzťahu k mestu rozmeníme na drobné, môžeme ho dešifrovať ako súbor znakov. S ako sustainable značí udržateľný, M ako mobile nie je ničím iným ako mobilitou, A ako attractive hádam netreba ani prekladať, R je skratkou pre resilient, odolnú a životaschopnú lokalitu, a nakoniec je tu T zastupujúce tolerant – tolerantnosť. Z uvedeného vyplýva, že v inteligentnom meste sa zďaleka nehrá len o úsporu a efektívnosť energií, ekológiu či celkovú hospodárnosť urbanizačného celku.

Niet sa čo čudovať, že na vlne smartu chcú profitovať (a už aj profitujú) veľké i menšie firmy. Medzi lídrov sa zaraďuje gigant IBM, ktorý vztýčil svoje vlajky hneď na viacerých frontoch. V brazílskom Riu de Janeiro uviedla do prevádzky mohutné operačné centrum, tvoriace mozog celej aglomerácie. V americkom Portlande sa snaží o prevenciu kriminality a v čínskom Čenťiangu rieši systém inteligentnej verejnej dopravy.

Trom ázijským firmám sa zase podarilo uspieť v konkurze na výstavbu mesta na „zelenej lúke“. Croatá Lagúna Ecopark v Brazílii vyrastie na ploche 330 hektárov. Šesťtisíc bytových jednotiek sa stane domovom pre 21-tisíc ľudí a v pláne je ďalších takmer sedemtisíc objektov.

Americká spoločnosť Verizon zase vyvíja inteligentné lampy, ktoré okrem znižovania či zvyšovania jasu disponujú senzormi na meranie kvality ovzdušia, hladiny vody či otrasov. Súčasťou zariadenia môže byť displej slúžiaci nielen ako informačný panel, ale aj ako pomocník v núdzi. Firma ho demonštrovala fotografiou dieťaťa, ktorého zmiznutie ohlásil rodič na centrálu.

Pokuty za špinavé auto

Tak, ako chcú firmy vytĺcť maximálny kapitál zo špičkových technológií, úžitok z nich chcú mať aj samotné mestá. Niektorí odborníci pokladajú španielsku Barcelonu za metropolu, ktorá v realizáciách pokročila najďalej. Už tri roky je priekopníkom v zavedení inteligentných odpadových košov so zabudovanými senzormi signalizujúcimi ich naplnenie.

Pri dosiahnutí 80 percent kapacity vyšlú požiadavku do operačného centra a o zvyšok sa už postarajú smetiarske vozidlá. Úspora nákladov na vývoz odpadu tvorí desať percent. A systém inteligentného verejného osvetlenia šetrí Barcelone až tretinu n

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.