Vo štvrtok vstupuje očakávaný film Piata loď do slovenských kín

Piata loď vstupuje do našich kín. Film, ktorý mal svetovú premiéru na Berlinale, kde získal Krištáľového medveďa, má v sebe päť výrazných debutov.

Vo štvrtok vstupuje očakávaný film Piata loď do slovenských kín

Film režisérky Ivety Grófovej, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej, budú slovenské kiná hrať už od štvrtka, 16. marca. Snímku uviedli tvorcovia a hereckí predstavitelia aj sériou debát v desiatich väčších aj menších mestách v rôznych krajoch Slovenska. Šnúru uzavrela v utorok diskusia v bratislavskom Martinuse.   

Dlhoočakávaná snímka, ktorú už vo februári “preveril” prestížny Medzinárodný filmový festival Berlinale, má v sebe päť výrazných debutov. Dvom detským predstaviteľom – Vanesske z Bratislavy a Matúškovi z Vranova nad Topľou priniesol prvé herecké skúsenosti, rovnako tak aj predstaviteľke mamy Kataríne Kamencovej z Košíc, je prvým dlhometrážnym debutom kameramanky Denisy Buranovej a speváčka Katarzia urobila po prvý raz titulnú pieseň k filmu.

„Obsadenie hlavných postáv filmu Piata loď bolo pre mňa náročnou výzvou. Nehľadala som známe herecké tváre, kritériá boli úplne iné. Hľadala som predstaviteľov so silnou charizmou. Príťažlivé osobnosti, ktoré sa podobajú na hrdinov z knižnej predlohy,“ povedala Iveta Grófová.

Hlavnú postavu filmu, malú Jarku, si zahrala Vanesska, ktorá má dnes jedenásť rokov a v čase, keď nakrúcala svoj debut, mala len desať. Režisérka hľadala predstaviteľku Jarky na celom Slovensku, hlavne po základných školách a rôznych krúžkoch pre deti. Vanesska bola vybraná na základe hereckých skúšok, ktorých sa zúčastnilo sto nádejných adeptiek. V živote som to ešte neskúšala a tak som ani nevedela, aké to bude, ale bola som šťastná. Filmovačka nie je taká ľahká, ako to vyzerá, je to veľká makačka. V tomto sa môj pohľad na filmy zmenil.  Najťažšie sú opakovania scén dookola, až kým to nie je perfektné,“ povedala o svojich prvých skúsenostiach Vanesska, ktorá o téme filmu často rozmýšľala. „Film bol aj o tom, že mama si ma nevšímala, musela som byť samostatný človek, jej to bolo v podstate jedno a to nebolo pre mňa veľmi dobre. Mala som tam malé bábätká, a pri nich som zistila, aké je to ťažké vychovávať malé dieťa, keď aj ja som vlastne malá.“

Ďalšiu detskú rolu, kamaráta Kristiána, stvárnil Matúško. Hereckou debutantkou je aj speváčka Katarína Kamencová, známa semifinalistka Hlasu Česko Slovenska 2014.  Rovnako kameramanka Denisa Buranová, ktorá spolu s režisérkou dala filmu jasný výtvarný výraz a charakter, pracovala pre dlhometrážny film po prvý raz. A nositeľkou piateho debutu je speváčka a hudobníčka Katarzia, ktorá je autorkou a interpretkou titulnej piesne Kde sa slzy berú.

Film rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.

Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prinesie distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry SR, Creative Europe – Media a Bratislavský samosprávny kraj.

www.filmpiatalod.sk

(pr)

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.