Výrazná väčšina Slovákov vyjadrila hrdosť na ozbrojené protifašistické Slovenské národné povstanie (SNP) za druhej svetovej vojny. Opačný názor na SNP, ktorý majú tiež predstavitelia krajne pravicovej parlamentnej strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), zastáva len necelá desatina dospelých obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky dnes ČTK poskytol Inštitút pre verejné otázky.
Začatie SNP 29. augusta 1944 si na Slovensku, ktoré bolo za vojny pod silným vplyvom nacistického Nemecka, každoročne pripomíname štátnym sviatkom a oslavami. SNP síce skončilo porážkou povstalcov, pomohlo ale Slovensku, aby sa zaradilo medzi členov víťaznej protinacistickej koalície.
V sondáži sa až 85 percent respondentov prihlásilo k tomu, že SNP bolo výrazom odporu Slovákov proti fašizmu, a preto by obyvatelia mali byť naň hrdí. Naopak len deväť percent opýtaných sa stotožnilo s názorom, že SNP bolo povstaním voči vlastnému štátu a že je potrebné ho hodnotiť negatívne.
SNP je historicky označované za jeden z najvýznamnejších medzníkov v novodobých dejinách súčasného Slovenska. Voči SNP sa už skôr vymedzila ĽSNS, ktorá sa hlási k vojnovej Slovenskej republike. Šéf strany a predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba pred dvoma rokmi čelil kritike za to, že v deň výročia začatia SNP viseli na budove jeho úradu v Banskej Bystrici čierne vlajky. Úrad v reakcii tvrdil, že išlo o spomienku na obete SNP.
Kotleba v minulosti označil SNP za puč a partizánov za banditov. V prejave k 14. marcu v roku 2009, na 70. výročie vzniku vojnovej republiky, Kotleba vyhlásil: "Celospoločenská duchovná a morálna kríza tu nie je od jesene minulého roka. Ani neprišla z Ameriky. Táto hlboká a pretrvávajúca kríza na Slovensko dorazila 29. augusta 1944, keď sa zradná časť slovenského národa postavila proti vlastnému štátu a proti svojmu jedinému a veľmi dobrému prezidentovi, pánovi doktorovi Jozefovi Tisovi."
Podľa prieskumu SNP kladne hodnotia až takmer tri štvrtiny priaznivcov ĽSNS, ktorá je podľa iných prieskumov verejnej mienky treťou najpopulárnejšou politickou stranou na Slovensku.