StoryEditor

Výučba cez konverzáciu bude efektívnejšia

28.09.2017, 00:00
O vyučovaní slovenčiny na školách národnostných menšín hovorí splnomocnenec vlády Ábel Ravasz.

Prečo je podľa vás výučba slovenčiny pre deti s iným materinským jazykom nesprávna?
Ráta s tým, že keď detičky z národnostnej menšiny nastúpia do školy, tak vedia po slovensky, ako by to bol ich materinský jazyk. Pritom tá metodika sa sústreďuje na skloňovanie, formalizáciu nejakých znalostí. Pritom dosť veľká časť týchto detí slovenčinu neovláda od začiatku, a teda v tom, kde by potrebovali najviac pomoci, čo je konverzačná slovenčina, tam nemajú veľké úspechy. Konverzácia je len nejako v pozadí. Už dlhšie hovoríme o tom, že by sme to mali zmeniť. Inšpiruje nás aj to, že pri cudzích jazykoch, ktoré sa vyučujú na základných školách, napríklad angličtine, je dôraz na konverzáciu. Myslíme si, že keď metódy výučby cudzích jazykov sú efektívnejšie, treba tomu prispôsobiť výučbu slovenčiny.

Slovenčina by sa teda mala učiť, ako sa dnes deti učia napríklad angličtinu?
Áno, napríklad tak, ako sme naučení na spôsob výučby cudzieho jazyka. Metodika by sa mala prispôsobiť znalostiam detí. Aby sa jednoducho, lepšie naučili po slovensky. Túto prioritu sme dostali aj do vládneho programu. Ministerstvo školstva pod vedením štátneho tajomníka Petra Krajňáka už začalo pracovať na pilotnom projekte. V troch školách to už skúšajú a všetko koordinuje Metodicko-pedagogické centrum Komárno. Časom by sme to chceli rozšíriť na celé Slovensko.

Takto by sa mali slovenčinu učiť všetky národnostné menšiny?
Presne tak, ale treba povedať, že kým škôl s vyučovacím jazykom maďarským máme na Slovensku niekoľko stoviek na rôznych úrovniach, tých ostatných je málo, ak, samozrejme, nerátame bilingválne školy. Pre každú menšinu by to bolo správne riešenie.

Ako projekt funguje na vybraných školách?
Pilotný projekt bol odštartovaný nástupom tejto vlády. To znamená, že sme ešte na začiatku. Vypracúva sa pilotná metodika a priamo v školách pracujú na tom, aby to vylepšili. Metodiku tieto školy zdieľajú a spolu komunikujú a vymieňajú si skúsenosti. Čakáme na správu tohto pilotného projektu, ktorá by mala byť hotová do konca tohto volebného obdobia. Až potom môžeme uskutočniť ďalšie kroky.

01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Jana Kirschner: V Británii sa mi vyčistili hodnoty. Tu vláda robí likvidačné opatrenia proti kultúre a ľuďom 02 - Modified: 2024-04-27 09:01:43 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní. V Belgicku chodí voliť takmer 90 percent ľudí 03 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 04 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 05 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí kúpiť byt? V Bratislave stále nájdeme spomienkový optimizmus, tvrdí expert pre HN (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. apríl 2024 03:09