StoryEditor

Izák: Navýšenie kvóty emisií CO2 nie je dostatočné

15.12.2007, 16:02
Autor:
TASRTASR
Navýšenie kvóty emisií oxidu uhličitého (CO2), ktorú Európska komisia v rámci národného alokačného plánu na roky 2008-2012 Slovensku zvýšila o 1,7 milióna ton CO2 ročne, sa dotkne desiatich podnikov.

Pre ministra životného prostredia Jaroslava Izáka je toto navýšenie kompromis a nepovažuje ho za dostatočné. SR bolo pôvodne pridelených 30,9 milióna ton CO2 ročne, pričom žiadalo emisie CO2 v objeme 41,3 milióna ton.

"Tých 1,7 mil. berieme ako určitý kompromis. Aby sme uspokojili všetkých producentov, s ktorými prebehli náročné rokovania, by sme mali mať navýšenie nie o 1,7, ale približne o 4,5 milióna ton CO2," povedal Izák. Podotkol, že opätovne nebudú všetci spokojní, ale každý producent dostal navýšenie limitov oproti predchádzajúcemu obdobiu (roky 2005, 2006, čiastočne 2007).

Jedným zo slovenských argumentov pri žiadaní vyšších kvót bolo aj odstavenie jedného zo štyroch reaktorov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach (december 2006) a plánované odstavenie druhého bloku. Ako vysvetlil Izák, tento výpadok musíme nahrádzať fosílnymi palivami, ako aj ťažbou hnedého uhlia z domácich zdrojov. Dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ktorá by mohla tento výpadok nahradiť, je zatiaľ v nedohľadne.

Plán Slovenska ohľadne vypúšťania emisií skleníkových plynov do ovzdušia na obdobie 20082012 celkovo zahŕňa 179 zdrojov. Dodatočne pridelené kvóty sa prerozdelia medzi desať podnikov a to: Slovenské magnezitové závody Jelšava, Slovnaft Petrochemicals, Siderit Nižná Slaná, Slovmag Lubenik, Slovnaft, Petrochema, Amylum Slovakia a Heineken Slovensko.

Najväčšími producentmi emisií skleníkových plynov sú U.S. Steel Košice, prevádzky slovenských elektrární vo Vojanoch a Novákoch, Slovnaft a Holcim. Najväčšími producentmi skleníkových plynov vo svete sú USA (21 percent), Európska únia (20), Čína (17), Rusko (9), India (5), Japonsko (4), ostatné krajiny (24).

Európska únia prijala v záujme splnenia záväzkov vyplývajúcich z Kjótskeho protokolu smernicu, ktorou sa ustanovuje schéma obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v rámci spoločenstva. Jej cieľom je prostredníctvom schémy podporiť znižovanie emisií nákladovo efektívnym spôsobom. Slovensko túto smernicu transponovalo zákonom o obchodovaní s emisnými kvótami.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. máj 2024 14:24