Najviac mladých Slovákov podporuje krajne pravicovú stranu Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vysokej popularite sa teší aj jej líder a predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba. Vyplýva to z najnovšej štúdie bratislavského Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Analytik IVO Marián Velšic novinárom povedal, že preferencie ĽSNS medzi Slovákmi vo veku 18 až 39 rokov dosahujú 23,5 percenta a že vzhľadom ku spomínaným sympatiám majú priestor k rastu.
ĽSNS nečakane uspela v marcových parlamentných voľbách, v ktorých získala osem percent hlasov a v 150-člennom parlamente obsadila 14 kresiel. Strana napríklad presadzuje vystúpenie krajiny z EÚ a NATO a vo svojom programe okrem iného sľúbila nastolenie "poriadku s parazitmi v osadách" a ochranu ľudí pred "cigánskym terorom". ĽSNS sa tiež hlási k vojnovému slovenskému štátu, ktorý bol za 2. svetovej vojny spätý s nacistickým Nemeckom.
Podľa štúdie IVO sa mladšej generácii Slovákov pozdávajú najmä návrhy ĽSNS na zníženie počtu poslancov parlamentu, obmedzenie štátnych sociálnych dávok pre Rómov či kritika na adresu súčasného štátneho zriadenia na Slovensku.
S tesným odstupom za ĽSNS v rebríčku preferencií medzi mladšou generáciou Slovákov skončila s podporou 23,4 percenta liberálna strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá je najsilnejšou opozičnou stranou. Obľuba ĽSNS a SaS u mladých Slovákov tento rok na jeseň v porovnaní s poslednými parlamentnými voľbami stúpla.
Výrazná väčšina opýtaných uviedla, že takzvané konšpiračné weby predstavujú alternatívu tradičných médií a že tieto weby majú vzhľadom na slobodu slova a prejavu právo na existenciu. Najviac sa mladá generácia obyvateľov päťmiliónovej krajiny zaujíma na internete o informácie o udalostiach vo svete, o problematiku životného prostredia a o tému migrácie. Nadpriemerne aktívny na internete a sociálnych sieťach sú prívrženci ĽSNS.
Kto za popularitu pravicových radikálov môže? Pozrite si rozhovor v HNtelevízii so psychiatrom a spisovateľom Péterom Hunčíkom, kde odpovedá aj na túto otázku: