Malý Stoch dobyl veľké Španielsko. A Slováci zažívajú futbalovú eufóriu

09.10.2014, 20:42
Naši futbalisti senzačne zdolali v kvalifikácii o EURO 2016 veľkého favorita Španielsko 2:1.

Pár minút pred koncom sme boli v šoku. Španieli vyrovnali a nádej na veľký triumf sa Slovákom vzdialila. Lenže prišla 87. minúta. Z ničoho nič po pravej strane unikol Michal Ďuriš, prihral pred bránu Miroslavovi Stochovi, ktorý nám hlavou zariadil veľký triumf. Áno nie je to chyba, malé Slovensko zdolalo veľké Španielsko.

A malý Stoch šokoval veľké Španielsko. A navyše rozhodol hlavou. Slovenský futbal tak po štyroch rokoch zažíva opäť eufóriu. V kvalifikácii o postup na EURO 2016 sme zdolali veľkého favorita Španielsko 2:1. V tabuľke majú Kozákovci po septembrovej úvodnej výhre na Ukrajine (1:0) šesť bodov a sú lídrom skupiny.

kvalifikácia EURO 2016, C-skupina:

Slovensko - Španielsko 2:1 (1:0)

Góly: 17. Kucka, 87. Stoch - 82. Alcacer, ŽK: Kucka, Hubočan, Stoch, Gyömbér - Silva, Cazorla. Rozhodovali: Kuipers - van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 9478 divákov.

zostavy a striedania:

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Gyömbér, Kucka (83. Kiss) - Mak (62. Stoch), Weiss (54. Ďuriš) - Hamšík

Španielsko: Casillas - Juanfran (81. Cazorla), Pique, Albiol (58. Pedro Rodriguez), Alba - Busquets, Koke - Silva (71. Alcacer), Fabregas, Iniesta - Costa

Na takmer vypredanom štadióne v Žiline sa hral od úvodných okamihov vzrušujúci futbal vo výbornom tempe. Španieli začali očakávaným držaním lopty, Slováci bránili v dobrom koncentrovanom bloku a čakali na rýchly prechod do útoku. A mali aj prvú obrovskú šancu, keď Hamšík v 11. minúte skvele vysunul šprintujúceho Pekaríka na pravo, z jeho ostrého polovysokého centru výborne zakončil Mak, ale Casillas ukázal svetovú extratriedu a strelu vyrazil.

Na druhej strane sa vzápätí pokúsil odpovedať Costa, jeho nebezpečná hlavička tesne minula pravú žrď Kozáčikovej brány. V 16. minúte výborne prenikol do obrany hostí Ďurica, tí ho faulovali a z nariadeného priameho kopu Kucka tvrdou bombou zaskočil Casillasa - 1:0 pre Slovensko. Španieli si hrali svoju kombinačnú hru a vyrovnať mohol v 22. minúte Albiol, po zmätkoch v domácej šestnástke ale prestrelil Kozáčikovu bránu.

Interesantný futbal pokračoval, Slováci výborne bránili a Pečovský v 27. minúte poriadne natiahol Casillasa tiahlou strelou k pravej žrdi, ten vyrazil na roh. Obraz hry sa nemenil ani v ďalších fázach, v 38. minúte Iniesta pekne vystrelil, ale Kozáčik ešte krajšie vyrazil na roh. V závere polčasu hostia zatlačili, mali sériu rohových kopov a pred Kozáčikom horelo. Gólman Plzne však skvele zlikvidoval nebezpečný dvojpokus Albiol - Busquets, keď najprv vyrazil hlavičku španielskeho hráča a potom aj následnú dorážku jeho spoluhráča.

"La Furia Roja" začala náporom aj v druhom polčase. V 50. minúte Kozáčik skvele vyrazil na ďalší roh strelu Fabregasa a o minútu v rovnakej situácii aj strelu Costu. Červená vlna sa valila na domácu bránu, Slovensko však odolávalo. Hostia sa prezentovali ich tradičným štýlom s krátkymi prihrávkami do šírky a rýchlou kolmicou, zatvorili domácich na ich polovici, do čistých šancí sa ale nedostávali.

No preťažená obrana domácich kapitulovala v 82. minúte, keď sa striedajúci Alcacer dostal po umnom centri Albu za obrancov a chladnokrvne prekonal Kozáčika. Slovenskí hráči však nerezignovali a v 87. minúte ich opäť dostal do vedenia striedajúci Stoch, ktorý hlavičkou upratal loptu za bezmocného Casillasa po skvelom centri Ďuriša. V nervóznom závere si Slováci šokujúci triumf ustrážili a na konte majú po dvoch zápasoch 6 bodov a sú lídrom C-skupiny.

Obnoviť

01 - Modified: 2006-11-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Koniec roka pre Heninovú
01 - Modified: 2024-05-02 12:09:23 - Feat.: - Title: Víťaz, čo pláva neoblomne proti prúdu a zostáva verný svojej filozofii. Fiľov klub je európsky unikát 02 - Modified: 2024-05-01 15:09:07 - Feat.: - Title: Slovenský pohár ovládli futbalisti Ružomberka. Získali druhú trofej 03 - Modified: 2024-05-01 12:28:57 - Feat.: - Title: Hancko od leta v svetovom veľkoklube? Možno, ale nový kouč si nemôže len diktovať mená posíl, varuje odborník 04 - Modified: 2024-04-27 08:51:46 - Feat.: - Title: Liverpool sa dohodol s trénerom Slotom, na lavičke nahradí Kloppa 05 - Modified: 2024-04-16 16:51:58 - Feat.: - Title: Slovan hľadá novú jednotku. Belasí potrebujú brankára aspoň na tri sezóny. Borjana však fanúšikovia „žrali“
05. máj 2024 17:05