Súboj velikánov rozhodol "zlý muž" Talianska

15.06.2014, 08:34

V jednom zo šlágrov celej skupinovej fázy MS v Brazílii zvíťazili futbalisti Talianska v D-skupine nad Anglickom 2:1. V Amazonia Arene v Manause v prvom polčase padli góly na každej strane vďaka presným strelám Claudia Marchisia, resp. Daniela Sturridgea. O triumfe "Azzurri" rozhodol v ťažkých klimatických podmienkach krátko po začiatku druhého polčasu hlavou Mario Balotelli.

Tréner štvornásobných svetových šampiónov Cesare Prandelli musel pre zranenie vynechať zo základnej zostavy brankára a kapitána Gianluigiho Buffona, ktorého nahradil Salvatore Sirigu z Paríža St. Germain. Kouč "squadry" do základu nasadil až 5 stredopoliarov. Lodivod Anglicka Roy Hodgson poslal tím do hry v amazonskej džungli v rozostavení 4-2-3-1.

Angličania v 2. kole nastúpia vo štvrtok 19. júna v Sao Paule (21.00 SELČ) proti dvojnásobným majstrom sveta z Uruguaja, ktorí prekvapujúco prehrali na úvod s Kostarikou 1:3. Taliani sa najbližšie v piatok 20. júna v Recife (18.00 SELČ) stretnú s Kostarikou.

D-skupina, 1. kolo:

Anglicko - Taliansko 1:2 (1:1)

Góly: 37. Sturridge - 35. Marchisio, 50. Balotelli, ŽK: Sterling (Ang.). Rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 40.500 divákov (vypredané)

Anglicko: Hart - Johnson, Jagielka, Cahill, Baines - Gerrard, Henderson (73. Wilshere) - Welbeck (61. Barkley), Sterling, Rooney - Sturridge (80. Lallana)

Taliansko: Sirigu - Darmian, Paletta, Barzagli, Chiellini - Verratti (57. Motta), Marchisio, De Rossi - Pirlo, Candreva (79. Parolo) - Balotelli (73. Immobile)

V amazonskej džungli pri teplote 31 stupňov Celzia a vyše 60 percentnej vlhkosti vzduchu sa hral prvú polhodinu taktický šach. Z neho sporadicky nebezpečne zahrozil raz jeden - raz druhý. Hráči šetrili sily a klasický ostrý šprint bol raritou. V 4. minúte krásne, tvrdo, ale iba do bočnej siete napálil Sturridge. Angličania boli spočiatku nebezpečnejší, Henderson a Welbeck však strieľali nepresne. Na druhej strane sa nepískala penalta po akcii Pirla cez ruku Johnsona pri tele a neskôr štipľavá jedovka Candrevu popálila rukavice len vyrážajúceho Harta. V 23. minúte zaujala akcia a center Welbecka, ale Sturridge nedočiahol na zblokovanú loptu. Po polhodinke sa už zrodili aj góly. V 35. minúte po nacvičenom signáli po rohu prepustil Pirlo medzi nohami loptu za šestnástkou Marchisiovi, ktorý si ju pripravil a skvelou strelou cez obrannú hradbu tiel napol sieť. Albión ale odpovedal už o dve minúty, prienikovú prihrávku na ľavú stranu dostal Rooney, skvelou ľavačkou načasoval center na Sturridgea, ktorý bol nekompromisný v zakončení - 1:1. Nadstavený čas patril "Azzurri", najprv Balotelli skvele lišiacky loboval do prázdnej brány, ale pohotový Jagielka z bránkovej čiary vyhlavičkoval. Vzápätí Candreva trafil ľavú tyč.

Do druhého polčasu sa išlo bez striedaní, Angličania zaspali v 50. minúte a pykali. Candreva si skvele na pravej strane v behu povodil Bainesa, nacentroval na zadnú žrď, kde bol pripravený číhajúci Balotelli a ten sa prudkou hlavičkou nepomýlil. Odpovedať sa snažil hneď Rooney, ale jeho zaujímavá strela išla tesne mimo. Rooney mohol vyrovnať aj v 62. minúte, Baines ho krásne našiel voľného v 16-ke, ale jeho strela tesne minula cieľ. Dobrým technickým priamym kopom sa v 77. minúte prezentoval aj Baines, ale Sirigiu si loptu postrážil a vyrazil ju do bezpečia na roh. V poslednej desaťminútovke Angličania vytiahli vpredu pressing, v 85. minúte Gerrard zo sľubnej pozície zo 17 metrov priamy kop poslal len nad taliansku bránu. V nadstavenej 5-minútovke Pirlo trafil brvno, výsledok sa ale už nezmenil a lepšie tak na turnaji vykročili skúsenejší Taliani ako mladí a ambiciózni Angličania.

hlas po zápase (zdroj: ČT Šport):

Steven Gerrard, kapitán Anglicka: "Taliansko má skutočne dobrý tím. My sme ale vedeli, ako budú hrať a neprekvapili nás ničím. Prehrali sme však a je to sklamanie. Pred dvoma rokmi nás kritizovali, že málo útočíme, dnes sme útočili dosť a myslím, že to mohol vidieť každý. Bohužiaľ, nestačilo to."

tabuľka D-skupiny:

1. Kostarika 1 1 0 0 3:1 3

2. Taliansko 1 1 0 0 2:1 3

3. Anglicko 1 0 0 1 1:2 0

4. Uruguaj 1 0 0 1 1:3 0

01 - Modified: 2006-06-26 05:33:00 - Feat.: 0 - Title: Moravcová v Texase na krauliarskej stovke najrýchlejšia
01 - Modified: 2021-11-11 21:00:42 - Feat.: - Title: Kvalifikácia MS 2022: Slováci remizovali so Slovinskom. Uhájili tretie miesto v tabuľke 02 - Modified: 2021-09-30 10:00:57 - Feat.: - Title: Hra alebo skutočnosť? Ride 4 je motocyklový simulátor nerozoznateľný od reality 03 - Modified: 2021-09-21 12:20:11 - Feat.: - Title: V Anglicku nehumánne zabijú až 100-tisíc ošípaných: Nemajú látku, ktorá zabezpečí, aby netrpeli 04 - Modified: 2021-08-26 14:40:39 - Feat.: - Title: Explózia pred letiskom v Kábule. Neznámi páchatelia strieľali aj na evakuačné talianske lietado 05 - Modified: 2021-08-07 12:58:25 - Feat.: - Title: Zatkli 70-ročnú šéfku neapolského mafiánskeho klanu. Malé dievča, ako ju prezývali, netúžilo po sláve, ale po moci
28. apríl 2024 00:00