Na snímke zľava prezident Slovenského zväzu florbalu (SZFB) Martin Kpejtko, slovenská florbalistka Michaela Šponiarová, tréner slovenskej ženskej florbalovej reprezentácie Michal Jedlička a kapitánka tímu Katarína Klapitová. FOTO: TASR/Pavel Neubauer

Slovenké florbalistky skončili na MS piate, vybojovali si miestenku na Svetové hry

10.12.2023, 08:46

Slovenky mali výborný vstup do zápasu, v 2. minúte otvorila skóre Hrabovská, pre ktorú to bol prvý gól na MS v kariére.

Slovenské florbalistky zvíťazili vo svojom záverečnom zápase na MS v Singapure nad Poľkami 7:4 a obsadili konečné piate miesto. Zároveň si zabezpečili miestenku na Svetové hry 2025 v čínskom Čcheng-tu. Piatou priečkou vyrovnali svoje najlepšie umiestenie z MS 2017 v Bratislave, čím naplnili svoj cieľ.

Zverenky trénera Michala Jedličku položili základ úspechu v nedeľnom dueli už v úvode, keď po ôsmich minútach viedli 3:0. V zápase mali navrch a aj vďaka dvom gólom Laury Chúpekovej bol po dvoch tretinách stav 5:1. Slovenky v tretej tretine síce dovolili súperkám priblížiť sa na rozdiel dvoch gólov, ale vedenie už nepustili z rúk a šampionát tak zakončili víťazne. Za najlepšiu hráčku na slovenskej strane vyhlásili Lenku Červenú (1+1).

MS florbalistiek v Singapure - o 5. miesto:

Poľsko - SLOVENSKO 4:7 (0:3, 1:2, 3:2)

Góly: 29. Helmanová (Krzywaková), 44. Samsonová (Zagorská), 48. Helmanová, 58. Krzywaková (Gradzká) - 2. Hrabovská (Kocúrová), 6. Chúpeková (Pudišová), 8. Červená (P. Hudáková), 22. Chúpeková (Červená), 36. Žikavská (Hrabovská), 55. Pudišová (Šponiarová), 57. K. Hudáková (Šponiarová). Rozhodovali: Crivelli, Rampoldi (obaja Švaj.), vylúčené: 1:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Zostava SR: Mládenková - Pudišová, Červená, Ďuríková, Klapitová, Kocúrová, Hrabovská, Faktorová - Chúpeková, Trošková, P. Hudáková - K. Hudáková, Šponiarová, Schnetzerová - Žikavská, Grossová, Mrázová - Belicová, Sabolová

Slovenky nadviazali na víťazstvo nad Poľkami v základnej skupine (5:3), zároveň sa súperkám revanšovali za prehry v súbojoch o 5. miesto na predchádzajúcich MS (2019 - 4:8, 2021 - 3:4). Michaela Šponiarová nastúpila na jubilejný 100. zápas za národný tím, spoločne s Alžbetou Ďuríkovou (101. štart) odohrali záverečný duel v reprezentačnej kariére.

Slovenky mali výborný vstup do zápasu, v 2. minúte otvorila skóre Hrabovská, pre ktorú to bol prvý gól na MS v kariére. Následne sa z dorážky presadila Chúpeková a na 3:0 zvýšila Červená. K vydarenému štartu prispela dôležitými zákrokmi aj brankárka Mládenková, či ubránené oslabenie pri vylúčení Ďuríkovej.

Aj v druhej časti mali Slovenky navrch, na 4:0 upravila svojím druhým gólom v zápase Chúpeková. Helmanová síce v polovici stretnutia znížila, ale Žikavská vydarenou bekhendovou strelou vrátila svojmu tímu štvorgólové vedenie. Poľky potom siahli k power play bez brankárky, v ktorej sa presadila Samsonová, vzápätí Helmanová znížila na 3:5. Z jasného vedenia sa tak stala dráma.

Potom si však Slovenky prvýkrát zahrali presilovku, ktorú využila Pudišová. Mládenková následne nedovolila skórovať z trestného strieľania Helmanovej, ktorej pri freestylových kúskoch ušla loptička. Pokoj na slovenské florbalky definitívne priniesla K. Hudáková - 3:7. Poľky už zo záverečného tlaku vyťažili iba gól Krzywakovej, Slovenky už vedenie z rúk nepustili a mohli sa radovať z triumfu a konečnej 5. priečky.

01 - Modified: 2024-02-21 15:16:22 - Feat.: - Title: Ponuky dostával od klubov už dva roky. Výnimočný slovenský hráč prestúpi do najlepšej ligy sveta 02 - Modified: 2022-11-13 10:40:14 - Feat.: - Title: Slovenskí florbalisti hladko zdolali Nórsko a vyrovnali svoje najlepšie umiestnenie na MS 03 - Modified: 2022-11-10 15:04:05 - Feat.: - Title: Náš florbalový reprezentant: Česi si nepripúšťajú, že by s nami mohli prehrať. Brali by to ako veľkú potupu 04 - Modified: 2022-11-06 18:50:41 - Feat.: - Title: Úspech pre našich florbalistov. Na šampionáte otočili zápas s Nórskom 05 - Modified: 2022-05-27 18:51:12 - Feat.: - Title: Slovenskí florbalisti sa postarali o megasenzáciu. Prvýkrát v histórii zdolali Česko
28. apríl 2024 06:59