StoryEditor

Fico vyučoval o ľudských právach

21.01.2008, 23:00
Po Bruseli druhé hlavné mesto Európy. Sídlo Európskeho parlamentu, Rady Európy, Európskeho súdu pre ľudské práva a ďalších inštitúcií. Severofrancúzska metropola na hraniciach s Nemeckom, ktorá návštevníkom často pripadá viac nemecká než francúzska.

Práve zo Štrasburgu stráži Slovensko od polovice novembra až do mája dodržiavanie ľudských práv.
Hlavné ciele nášho predsedníctva, ako aj predstavy Slovenska o zlepšení kontroly dodržiavania ľudských práv, včera vysvetľoval Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy premiér Robert Fico. Politik, ktorého doma kritizujú za nadštandardné vzťahy s veľvyslancom Kuby, teda krajiny, kde je porušovanie ľudských práv na dennom poriadku.
Napriek tomu práve ľudské práva považuje slovenská vláda za prioritu svojho predsedníctva. "Budúcnosť Rady Európy leží najmä na pôde ľudských práv," povedal včera Fico poslancom rady. Slovensko sa preto zameria predovšetkým na podporu Európskeho súdu pre ľudské práva. Ten je podľa Fica "unikátnym nástrojom" na ochranu ľudských práv, ktorý nemá obdobu na žiadnom inom kontinente.
Premiérova kritika
V súvislosti s ľudskými právami sa premiér Fico opäť dotkol na pôde Rady Európy aj takzvaných Benešovych dekrétov. Pred poslancami Parlamentného zhromaždenia Rady Európy včera vyhlásil, že "Benešove dekréty sa zmenia, ak zmeníme výsledky druhej svetovej vojny". Podľa Fica "nie je vhodné, aby sme používali tému histórie na rozdeľovanie".
Šéf slovenskej vlády taktiež kritizoval Parlamentné zhromaždenie, že v minulosti viac razy vyjadrilo obavy o stave práv národnostných menšín na Slovensku a že je "miestom, kde si niektoré skupiny riešia národnostné traumy a robia historické experimenty páchnuce naftalínom". Fico taktiež povedal, že Slovensko je krajinou, ktorá "môže byť v mnohých aspektoch politiky voči menšinám príkladom".
Naše chronické nedostatky
Aj keď až do mája predsedáme organizácii, ktorá kontroluje dodržiavanie a ochranu ľudských práv na starom kontinente, v minulosti sme sa dostali pod paľbu kritiky práve za ich porušovanie aj my. Podľa našich i zahraničných organizácií došlo u nás v tejto oblasti k zlepšeniu, aj keď stále pretrvávajú nedostatky, ktoré majú podľa odborníkov už takmer chronický charakter. Ide najmä o diskrimináciu Rómov, prieťahy v súdnom konaní, násilie v rodine či nárast rasovo motivovaných útokov. Tieto nedostatky sú aj podľa štatistík najčastejším predmetom sťažností, podávaných na Európsky súd pre ľudské práva.
Na tomto súde zastupoval v rokoch 1994 až 2000 Slovensko premiér Fico. V Štrasburgu sa teda cíti takmer ako doma. "Prostredie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a rovnako aj tu na Európskom sude pre ľudské práva je mi veľmi familiárne a veľmi známe. Chodím sem veľmi rád a tomu zodpovedá aj kvalita rozhovorov. Predsa len sa ľahšie komunikuje s predsedom tohto tribunálu, keď má človek základné vedomosti, ako to tu funguje," povedal Fico slovenským novinárom po stretnutí s predsedom Európskeho súdu pre ľudské práva Jeanom-Paulom Costom.
Babylon 21. storočia
Štrasburg žije vďaka svojej geografickej polohe kozmopolitným životom už stáročia. Niekoľkokrát zmenil "majiteľa", podľa toho, kto mal práve navrch - Francúzi, alebo Nemci. Obyvatelia mesta sú na túto kozmopolitnosť zvyknutí, keď zvlášť za posledné desaťročia sa stalo akýmsi novodobým Babylonom. "Návštevy zahraničných lídrov sú tu na dennom poriadku. Už ich ani neregistrujeme. Nevedela som, že Slovensko teraz predsedá Rade Európy. Ale viete, tu žije veľmi veľa cudzincov. Je tu mnoho inštitúcií, dokonca aj cudzinecká légia," hovorí 30-ročná predavačka Christine.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. apríl 2024 13:46